هشدار سه کشور اروپایی و آمریکا به ایران در مورد پیامد شدید و خطرناک تعلیق پروتکل الحاقی | ایران اینترنشنال

هشدار سه کشور اروپایی و آمریکا به ایران در مورد پیامد شدید و خطرناک تعلیق پروتکل الحاقی

وزرای خارجه فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا در بیانیه‌ای بر هدف مشترکشان مبنی بر بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی‌اش تاکید کردند و نسبت به پیامد شدید و خطرناک تعلیق اجرای پروتکل الحاقی هشدار دادند.

ایران چند روز قبل در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که پنجم اسفند ماه اجرای پروتکل الحاقی و برخی اقدامات شفاف‌ساز خود را متوقف خواهد کرد و  حسن روحانی، رییس‌جمهوری، نیز گفت که از پنجم اسفند از پروتکل الحاقی که داوطلبانه قبول کردیم‌، خارج شویم و نظارت بر اساس پادمان خواهد بود و هیچ مشکلی هم به‌ وجود نمی‌آید.

سه کشور اروپایی و آمریکا  در بیانیه روز پنج‌شنبه خود تاکید کردند که باید اطمینان حاصل شود که ایران هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نمی‌کند.

نشست روز پنج‌شنبه دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه و هایکو ماس خارجه آلمان به میزبانی فرانسه برگزار شد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز به صورت مجازی در آن شرکت داشت.

به دنبال نشست وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که در این نشست تاکید شدن است که ایران «هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

وزرای خارجه فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا در بیانیه مشترکی به تهران درباره «عواقب شدید» تعلیق پروتکل الحاقی هشدار دادند.

در این بیانیه‌ همچنین بر نگرانی‌های مشترک سه کشور اروپایی و آمریکا نسبت به اقدامات اخیر ایران برای تولید اورانیوم فلزی و غنی‌سازی تا ۲۰ درصد تاکید شده است.

ایران در برجام متعهد شده که ۱۵ سال فعالیتی در تحقیق و توسعه اورانیوم فلزی، از اجزای لازم برای تولید سلاح هسته‌ای، نداشته باشد اما، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه خود گفت که ایران ۲۰ بهمن ماه، هشتم فوریه، پس از نصب تجهیزات جدید در تاسیسات هسته‌ای نطنز، مقدار کمی اورانیوم فلزی تولید کرده است.

در بخشی از بیانیه وزرای سه کشور اروپایی و آمریکا با اشاره به موارد متعدد بازداشت‌های خودسرانه و نقض گسترده حقوق بشر در ایران، از ایران خواستند تمام شهروندانشان را که خودسرانه بازداشت کرده، آزاد کند. آنها همچنین از تداوم نقض جدی حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی عمیق کردند.

همزمان وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد این کشور به همراه فرانسه، آلمان و آمریکا منفعت امنیتی مشترک در حمایت از رژیم منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای دارد و افزود که لندن، پاریس و برلین از قصد آمریکا برای بازگشت به دیپلماسی با ایران استقبال می‌کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی و آمریکا، در صفحه توییتر خود نوشت: «به جای سفسطه بازی و قرار دادن بار مسئولیت بر دوش ایران، تروئیکای اروپایی باید به تعهدات خود عمل کرده و خواستار آن شود که میراث تروریسم اقتصادی ترامپ علیه ایران پایان یابد.»

ظریف کاهش تعهدات ایران در برجام را «تدابیر جبرانی» خواند و افزود: «تدابیر جبرانی ما پاسخی‌اند به نقض‌های ایالات متحده و تروئیکای اروپایی. اگر از معلول هراسانید، علت را حذف کنید. ما اقدام را با اقدام پاسخ می‌دهیم.»

تازه چه خبر؟
رویترز به نقل از دیپلمات‌های آگاه گزارش داد که بریتانیا قصد دارد روز جمعه در نشست شورای امنیت که پشت‌ درهای بسته برگزار خواهد شد، موضوع حمله پهپادی...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان وزیر دفاع اسرائیل، گفت: «هر گونه اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخی قاطع...More
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More