هشدار رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره ورود به موج سوم کرونا در محرم | ایران اینترنشنال

هشدار رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره ورود به موج سوم کرونا در محرم

ناهید خداکرمی، رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، نسبت به آغاز موج سوم کرونا در جریان برگزاری مراسم محرم هشدار داد و با بیان اینکه موج دوم کرونا تعداد جان‌باختگان در پایتخت به ۱۲۰ نفر در روز هم رسیده بود، گفت که اگر پروتکل‌های بهداشتی در محرم رعایت نشود ممکن است شاهد پیک سوم کرونا باشیم که بسیار شدیدتر از موج کنونی خواهد بود.

خداکرمی گفت که پیک دوم برای در تهران ما خیلی وحشتناک بود و مهمترین نکته برای ماه آمار بالای جان‌باختگان در موج دوم کرونا بود به طوریکه در برخی از روزها آمار جان‌باختگان در تهران به ۱۲۰ نفر هم رسید در حالی‌که طی اردیبهشت ماه و پیک اول کرونا، آمار فوتی تهرانی‌ها بر اثر کرونا به کمتر از ۱۰ نفر رسیده بود.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه مراسم‌های دینی‌مان و به خصوص مراسم عزاداری محرم با  همه ما عجین شده است، گفت: «ولی اگر پروتکل‌های اعلام شده رعایت نشود ممکن است شاهد پیک سوم کرونا باشیم به خصوص اینکه در تمام دنیا اعلام شده که با کاهش دما و آغاز پاییز ممکن است پیک بزرگتری از کرونا در انتظار جهان باشد.»

این عضو شورای شهر تهران در مصاحبه با خبرگزاری موج افزود که بررسی وضعیت موجود کار سختی نیست، کافی است نگاهی به دور و بر خود داشته باشنیم، در پیک اول کرونا ما به ندرت کسی از دوستان و آشنایان و نزدیکان‌مان را می شناختیم که به کرونا مبتلا باشد ولی در حال حاضر در اکثر خانواده‌ها چندین بیمار مبتلا به کرونا یا فوتی ناشی از کرونا وجود دارد، بنابراین اگر قرار باشد به خاطر برگزاری مراسم محرم دوباره شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا باشیم، این موج بسیار شدیدتر از موج کنونی خواهد بود.

خداکرمی تاکید کرد که براساس گزارش‌های دریافتی، امروز تعداد شهروندانی که برای بار دوم به کرونا مبتلا شده اند به شدت در حال افزایش است و این یک معنای ساده دارد؛ اینکه اگر قرار باشد کرونا دوباره اوج بگیرد، این اوج گیری بسیار شدیدتر و گسترده‌تر از گذشته خواهد بود.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در ایران به بیش از ۲۰ هزار تن رسیده، گفت که «حدود نیمی از آنها یعنی ۱۰ هزار نفر تهرانی بوده‌اند و این آمار، آمار وحشتناکی است. یعنی اکثر خانواده‌های تهرانی فوتی کرونا داشته‌اند. حالا شما اگر جمعیت فامیل و اعضای خانواده را فقط ۴۰ نفر تصور کنید، به معنای آن خواهد بود که تقریبا نیمی از مردم تهران با کرونا دست به گریبان هستند.»

همزمان علی‌اکبر حقدوست، رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت کرونا، با بیان اینکه «در این لحظه اکثر استان‌های کشور از پیک دوم اپیدمی عبور کرده و روند بیماری در کشور هم اکنون یک روند کاهنده است»، گفت: «این کاهنده بودن روند بیماری کاملا شکننده بوده و به رفتارهای اجتماعی ما برمی‌گردد. اگر رفتار ما به نوعی سهل‌انگارانه باشد احتمال اینکه دوباره موج‌های بعدی بیماری را تجربه کنیم، وجود خواهد داشت.»

 حقدوست با بیان اینکه پیک دوم اپیدمی کرونا در ایران از این جهت که تعداد موارد ابتلا و فوتی‌های ما بیشتر شد، گسترده‌تر و شدیدتر از پیک اول بود، گفت که دلیل آن شدیدتر بودن قدرت خود ویروس نبوده است.

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت کرونا افزود که در پیک اول تعداد محدودی از استان‌های کشور درگیر جدی این بیماری شدند و با رفتار کنترلی که به سرعت پیش آمد و تعطیلات عید و اصلاح رفتارهای اجتماعی، ویروس نتوانست به سرعت در سطح جامعه منتشر شود و تنها در چند استان محدود باقی ماند، ولی در پیک دوم تقریبا در اکثر استان‌های کشور این ویروس به گردش درآمد و چون تعداد استان‌های درگیر بیشتر شدند در نتیجه به ‌صورت تجمعی تعداد موارد مبتلا و در نتیجه فوتی‌های ناشی از کرونا روند افزایش پیدا کرد.

حقدوست با تاکید براینکه در حال حاضر کاهنده بودن روند کرونا در کشور کاملا شکننده است، ، تاکید کرد که شیوع و کنترل ویروس کرونا کاملا وابسته به رفتارهای اجتماعی مردم دارد و ویروس کرونا نشان داده که ویروسی بسیار چابک و کاملا هوشمند است و به محض اینکه افتی را در مراقبت‌ها و رفتار فردی ببیند از همان نقطه حمله می‌کند و می‌تواند آسیب‌های جدیدی را برای جامعه ایجاد کند.

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است به دلیل افزایش قیمت گوشت، فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج یافته است. به نوشته این سایت، هر کیلوگرم اسکلت مرغ...More
دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند طرحی را به این مجلس ارائه کنند که از جمله به وزارت دفاع اجازه می‌دهد فروش بمب‌های سنگرشکن به اسرائیل را مد نظر...More
در پی گزارش‌ها درباره جابه‌جایی بدون اطلاع کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران، به مکانی نامعلوم ‌و بی‌خبری از او، یک...More
یک مقام اتاق اصناف ایران اعلام کرد که حدود ۴۵۰۰ نیروی بسیج با این نهاد در نظارت بر اصناف همکاری خواهند کرد. بهنام نیک‌منش، سرپرست معاونت بازرسی و...More
در پی اعتراضات دانشجویان حامی حکومت و مطرح شدن درخواست تغییر نام خیابان «نوفل‌لوشاتو» در تهران به دلیل اظهارات رییس‌جمهور فرانسه،‌ سه عضو شورای شهر...More