هشدار دو عضو ستاد کرونا؛ وضع واقعا خراب است | ایران اینترنشنال

هشدار دو عضو ستاد کرونا؛ وضع واقعا خراب است

دو عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با تکرار هشدارهای قبلی درباره ضرورت اقدامات جدی‌تر برای مقابله با بحران شیوع بیماری همه‌گیر، «روش‌های محافظه‌کارانه» مقام‌های دولت در این زمینه را نقد کرده و خواستار اجرای طرح تعطیلی کامل کلانشهرها شدند.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، روز چهارشنبه ۲۱ آبان‌ماه به خبرگزاری ایسنا گفت:‌ «اکنون طغیان شدید بیماری در کشور به ما می‌گوید که روش‌های محافظه‌کارانه دیگر جواب نمی‌دهد. بهترین حالت تعطیلی همه‌جا به‌جز آتش‌نشانی، مراکز درمانی،‌ داروخانه‌ها و مغازه‌های مرتبط با فروش مواد غذایی است.»

او تاکید کرد این تعطیلی باید به شکل «کامل» و مانند تعطیلات نوروز و ماه رمضان اجرا شود.

هم‌زمان مینو محرز، عضو دیگر این ستاد، طرح تعطیلی مشاغل از ساعت ۶ بعدازظهر را که اکنون در حال اجراست، به دلیل تاثیرگذاری ناکافی مورد انتقاد قرار داد و خواستار تعطیلی دو هفته‌ای مشاغل و مکان‌هایی شد که در آن شیوع زیاد است. 

محرز گفت: «گاهی اوقات بیمارستان اکسیژن کم می‌آورد و این بسیار ضرر دارد. وضع واقعا خراب است. باید بیایند و ببینند در بیمارستان‌ها چه خبر است.»

وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی روز سه‌شنبه گفته بود حل مشکل کمبود اکسیژن در مراکز درمانی تا دو هفته دیگر طول خواهد کشید.

مینو محرز اشاره کرده به دلیل تراکم شمار بیماران در مراکز درمانی برخی از آن‌ها به صورت «سرپایی» معاینه می‌شوند و تنها بیماران بدحال تحت بستری قرار می‌گیرند.

روز سه‌شنبه هم در ادامه هشدارها به دولت حسینعلی شهریاری،‌ رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری، نوشت و خواستار «تعطیلی کامل» و دست‌کم دو هفته‌ای تهران و کلانشهرها شد.

روحانی پیشتر در شهریورماه خطاب به حامیان طرح تعطیلی اماکن عمومی گفته بود: «کسی نگوید مدارس را برای سلامت بچه‌ها قفل بزنید، ‌دانشگاه،‌ بازار و رستوران را قفل بزنید. تعطیلی راه مقابله با کرونا نیست.»

دوشنبه هم نامه ۶۵ نفر از روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور به وزیر ‌بهداشت با هشداری مشابه منتشر شد. امضاکنندگان خطاب به سعید نمکی «اقدام مداخله‌ای مناسب و عاجل» را اجتناب‌ناپذیر و محتوم عنوان کرده بودند.

در همان روز، با وجود ادامه وضعیت قرمز در تهران،‌ استاندار این استان اعلام کرد که طرح تعطیلی دو هفته‌ای تهران بررسی و منتفی شده است. 

اکنون مسعود مردانی، عضو ستاد مقابله با کرونا، می‌گوید پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای از سوی کمیته علمی ستاد مطرح شده که موافقان و مخالفانی دارد؛ او ابراز امیدواری کرد این طرح تصویب شود.

براساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت، شمار فوت‌های روزانه ناشی از کرونا به بیش از ۴۵۰ نفر رسیده و حدود ۱۰ هزار نفر مبتلا نیز در روز شناسایی می‌شوند.

تازه چه خبر؟
در حالی که پیشتر یک مقام وزارت بهداشت ایران از احتمال ابتلای حدود ۲۰ میلیون نفر به کرونا تا مردادماه خبر داده بود،‌ وزیر کشور می‌گوید تنها سه درصد...More
علی شمخانی،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران،‌ می‌گوید دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی از احتمال وقوع حادثه و محل انجام عمیات علیه محسن فخری‌زاده...More
چهار تن از رهبران اصلی اعتراضات ضددولتی تایلند روز دوشنبه رسما به توهین به پادشاه این کشور متهم شدند. اتهام این چهار نفر روز یکشنبه در یک پایگاه پلیس...More
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از طرح مجلس شورای اسلامی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی انتقاد کرد. اولیانوف روز...More
وکیل محمدعلی نجفی،‌ شهردار سابق تهران که به جرم قتل همسرش در زندان به سر می‌برد، می‌گوید محکومیت حبس پنج ساله برای موکلش قابل اجراست و او پس از طی...More