هشدار درباره وقوع فاجعه انسانی «‌جبران‌‌ناپذیر» در مشهد | ایران اینترنشنال
سند ارسالی برای سامانه سوت‌بزن:

هشدار درباره وقوع فاجعه انسانی «‌جبران‌‌ناپذیر» در مشهد

سندی که یکی از مخاطبان برای سامانه «‌سوت‌بزن» ایران اینترنشنال از وضعیت بیماری کرونا در مشهد ارسال کرده، نشان می‌دهد دستکم تا تاریخ یازدهم مردادماه، نگرانی از وقوع فاجعه انسانی «‌جبران‌ناپذیر» در این شهر وجود داشته است. 

فریدون نوحی، نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی، در نامه‌ای به سعید نمکی وزیر بهداشت که تاریخ ۱۱ مرداد روی آن درج شده، هشدار داده است که مسائلی چون«‌وجود جمعیت سیال زائر در مشهد با بیش از ۵۰۰ هزار نفر در روز» و رشد «خارج از ضابطه حاشیه‌نشینی» در این شهر، آن را در همه‌گیری جهانی کرونا «مستعد بحران»‌ کرده است. 

نوحی در این نامه تاکید کرده «‌هرگونه غفلت، ناهماهنگی… یا نقص در فرآیندهای بهداشتی و درمانی» می‌تواند مشهد و استان خراسان رضوی را با «‌فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر روبرو کند».

تقریبا یک ماه پس از این هشدار، طبق گزارش‌های رسمی وزارت بهداشت ایران، وضعیت مشهد از نظر ابتلا به کرونا کماکان قرمز است. 

در نامه نوحی به وزیر بهداشت که پیش از شروع ماه محرم نوشته شده، درباره خطر گسترش ویروس در صورت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در عزاداری‌ها هشدار داده شده است. 

در این نامه به مجموعه‌ای مشکلات در مبارزه با بیماری کرونا از جمله افزایش «مرگ‌های در منزل بیماران غیرکرونایی» اشاره شده است.

نماینده وزارت بهداشت در این باره نوشته که پس از شیوع کرونا، «شانس مردم در استفاده از خدمات پزشکی غیرکرونایی ارزان دولتی از بین رفته و موجب عدم مراجعه مردم جهت مداوای بیماران غیر کرونایی به مراکز درمانی شده و در نتیجه موجب افزایش مرگ‌های در منزل به شکل معناداری در شهر مشهد» شده است. 

او همچنین نوشته که «سردرگمی در پروتکل‌های بهداشتی خدمات پاراکلینیکی»، «تاخیر در جواب تست‌های کرونا به دلیل کمبود ظرفیت‌های آزمایشگاهی»، «چالش‌های بسیار در ارائه آمار» و «نبود اطلاع رسانی موثر» در کنار «‌کافی نبودن نیروی تخصصی» از مشکلات مهمی است که مشهد در مقابله با کرونا با آن دست به گریبان است. 

 در این نامه همچنین آمده که اختصاص نیافتن اعتبارات کافی برای حمایت از کادر درمان «باعث نارضایتی در پرسنل و ایجاد شکاف بین آنها و مسئولان اجرایی» شده است. 

در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعدد دیگری درباره فروپاشی کادر درمان در صورت تداوم بحران کرونا و نارضایتی‌ آنها از نبود مشوق‌های دولتی در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است. 

علی بیرجندی‌نژاد، رییس سازمان نظام پزشکی مشهد، نیز روز یکم شهریور ماه در اشاره به وضعیت بحرانی کادر درمان در این شهر گفته بود: «بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای سازمان نظام پزشکی مشهد به کرونا مبتلا شده‌اند.»

 

نه مردم رعایت می‌کنند نه پزشکان

 نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در خراسان رضوی در نامه‌اش به سعید نمکی همچنین با استناد به این که اقتصاد مشهد به «‌زائران» وابسته است و «‌برخی مردم» از ماسک استفاده نمی‌کنند از آمادگی نیرو‌ی انتظامی برای اجبار مردم به استفاده از ماسک خبر داده است.

او همچنین نوشته است که مشکل رعایت نکردن پروتکل‌ها فقط مربوط به مردم نیست و اغلب پزشکان در این شهر پروتکل‌های تعیین‌شده از سوی وزارت بهداشت را رعایت نمی‌کنند یا در جریان این پروتکل‌ها نیستند، در نتیجه باعث «‌درگیری مردم برای تهیه داروهای غیرضروری» می‌شوند. 

سامانه «‌سوت بزن» ایران اینترنشنال که یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال، این سند را برای آ‌ن ارسال کرده، با هدف دریافت مدارک و مستندات شهروندان از فساد در ایران و ارتقا و توسعه آگاهی و توجه به مسائل مرتبط با شفافیت و پاسخ‌گویی در جامعه راه‌اندازی شده است.

متن کامل سند را در اینجا بخوانید.

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است به دلیل افزایش قیمت گوشت، فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج یافته است. به نوشته این سایت، هر کیلوگرم اسکلت مرغ...More
دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند طرحی را به این مجلس ارائه کنند که از جمله به وزارت دفاع اجازه می‌دهد فروش بمب‌های سنگرشکن به اسرائیل را مد نظر...More
در پی گزارش‌ها درباره جابه‌جایی بدون اطلاع کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران، به مکانی نامعلوم ‌و بی‌خبری از او، یک...More
یک مقام اتاق اصناف ایران اعلام کرد که حدود ۴۵۰۰ نیروی بسیج با این نهاد در نظارت بر اصناف همکاری خواهند کرد. بهنام نیک‌منش، سرپرست معاونت بازرسی و...More
در پی اعتراضات دانشجویان حامی حکومت و مطرح شدن درخواست تغییر نام خیابان «نوفل‌لوشاتو» در تهران به دلیل اظهارات رییس‌جمهور فرانسه،‌ سه عضو شورای شهر...More