هشدار درباره وضعیت سلامتی دو زندانی دو تابعیتی در ایران | ایران اینترنشنال

هشدار درباره وضعیت سلامتی دو زندانی دو تابعیتی در ایران

 

منابع مختلف از شیوع ویروس کرونا در زندان اوین در تهران و در خطر بودن جان زندانیان این زندان، از جمله زندانیان دو تابعیتی خبر داده‌اند.

دارن نئر، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، در توییتر نوشت همسر کامران قادری، شهروند ایرانی-اتریشی که از سال ۲۰۱۶ در ایران زندانی شده، اعلام کرده همسرش دارای علائم ابتلا به کروناست.

او به نقل از همسر کامران قادری ادامه داد که از چهار روز پیش، این علائم با تب شروع شده و او اکنون قوای چشایی و بویایی خود را از دست داده است.

به نوشته این کنشگر مدنی که در زمینه آزادی زندانیان دو تابعیتی فعالیت می‌کند، نیمی از هم‌بندان کامران قادری در زندان اوین دارای علائم ابتلا به کرونا هستند.

 

 

نئر تاکید کرد با توجه به نبود تست کرونا و دسترسی به حداقل‌های پزشکی، زندگی این زندانی سیاسی در خطر است و جامعه بین‌المللی باید در این باره تلاش کند.

همچنین هاریکا قادری، همسر کامران قادری، با توجه به اطلاعات درباره شیوع کرونا در زندان، از دولت اتریش خواست که تدابیر فوری را برای محافظت از جان این زندانی سیاسی اتخاذ کند.

در حالی که پیشتر بارها درخواست آزادی فوری این زندانی مطرح شده بود، او خواستار مرخصی یا آزادی مشروط همسرش برای دریافت خدمات درمانی لازم شد.

پارلمان اروپا پیشتر با صدور قطعنامه‌ای از ایران خواسته بود تا زندانیان دوتابعیتی از جمله کامران قادری را آزاد کند.

همچنین تیم حقوقی انوشه آشوری، زندانی بریتانیایی-ایرانی، نیز با انتشار بیانیه‌ای از دولت بریتانیا خواست با توجه به اطلاعات درباره شیوع کرونا در زندانی که آشوری در آن محبوس است، تدابیر ضروری و فوری را برای اعطای مرخصی به این زندانی سیاسی اتخاذ کند.

این بیانیه با اشاره به سن انوشه آشوری و آسیب‌پذیری‌اش در برابر ابتلا به کرونا، اضافه می‌کند که براساس اطلاعات رسیده به تیم حقوقی این زندانی، شیوع ویروس به نزدیکی سلول آشوری رسیده است.

تیم حقوقی آشوری همچنین اعلام کرد که وزارت خارجه بریتانیا از این وضعیت آگاه شده است.

این تیم حقوقی بار دیگر با «خودسرانه» خواندن بازداشت آشوری از بیش از سه سال پیش، تاکید کردند که شرایط حبس او حداقل استانداردهای بین‌المللی درباره درمان زندانیان را نقض کرده است.

در همان ماه‌های آغازین شیوع کرونا در ایران نیز شری ایزدی،‌ همسر انوشه آشوری در گفت‌وگو با روزنامه گاردین درباره انتقال اجباری همسرش به بندی جدید در زندان اوین و خطر ابتلای او به کرونا در زندان ابراز نگرانی کرده بود.

این زندانی ۶۶ ساله مهندس بازنشسته‌ای از لندن است که تابستان سال گذشته به جاسوسی برای سازمان اطلاعاتی اسرائیل (موساد) محکوم شد.

جیسون رضاییان، روزنامه‌نگار ایرانی-آمریکایی که خود پیشتر در ایران زندانی بوده، در توییتر اعلام کرد به نظر می‌رسد که ویروس کرونا در حال شیوع گسترده در زندان اوین است. 

او از آمریکا و دیگر متحدان این کشور خواست برای آزادی شهروندان بی‌گناهشان که در ایران «گروگان» هستند، فورا تلاش کنند.

 

تازه چه خبر؟
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More
تیم فوتبال پرسپولیس با پیروزی ۲-۰ مقابل پیکان برای پنجمین بار متوالی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد. مهدی ترابی (۹) و احمد نورالهی در دقیقه ۲۲ گل‌...More