هشدار جنگی یک نماینده مجلس ایران به آمریکا | ایران اینترنشنال

هشدار جنگی یک نماینده مجلس ایران به آمریکا

علاءالدین بروجردی،‌ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اعلام کرد که موشک‌های نقطه‌زن ایران، ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج‌فارس را در صورت «ارتکاب اشتباه» غرق خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری جماران، این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفت‌وگویی که با شبکه العالم انجام داد، درباره نیروی نظامی ایران گفت: «ما در جنگ هشت ساله که آمریکا و کشورهای غربی در همه زمینه‌ها از عراق پشتیبانی می‌کرد، پیروز شدیم. ما الان در مقایسه با دوران جنگ بسیار پیشرفته‌تر و مجهزتر شده‌ایم و قدرت ما به مراتب بالاتر رفته است».  

رییس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین ضمن «صفر دانستن» احتمال شروع جنگ بین ایران و آمریکا،‌ گفت: «جنگ با ایران بازی با آتش است و اگر آتش شروع شود، بطور قطع محدود به ایران نخواهد بود.».

جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت گفته بود که اعزام ناو آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌هایی به خلیج‌فارس به دلیل «دریافت سیگنال‌هایی مبنی بر احتمال حمله ایران به نیروهای آمریکایی» بوده است.

بروجردی همچنین در بخشی از مصاحبه خود با اشاره به سالگرد خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت (۸ می) گفت:‌ «اگر طرف‌های خارجی بخواهند به این نوع بازی ادامه دهند ما از محدودیت‌هایی که داوطلبانه پذیرفته‌ایم، فاصله خواهیم گرفت.»

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت، خبرگزاری‌های دولتی ایران از احتمال اقدام متقابل ایران در برابر آمریکا با اعلام کاهش تعهد ایران به برجام از سوی حسن روحانی رییس‌جمهوری در روز سالگرد خروج آمریکا از برجام خبر داده بودند.    

با این حال،‌ بروجردی در مصاحبه خود، خروج ایران از برجام را «بهانه دادن به دست طرف آمریکایی»‌ دانسته و توضیح داد:‌ «باید چرخشی در سیاست‌هایمان در برخورد با برجام داشته باشیم، اما این چرخش به این معنا نیست که ما از برجام خارج شویم.» احتمالا اشاره بروجردی از این چرخش،‌ تغییر سطح تعهد ایران به برجام مطابق با بندهای ۲۶ و ۲۷ آن باشد که دیروز از سوی رسانه‌های دولتی ایران مورد اشاره قرار گرفت.

روزنامه‌ آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال در گزارش دیروز خود از قول دیپلمات‌های اروپایی نوشته بود که «مقامات ایران در حال بررسی خروج از برجام هستند.» این دیپلمات‌ها تحرکات و ادعاهای اخیر ایران مبنی بر کاهش تعهد به برجام را «به منزله خروج از برجام» تعبیر کرده‌اند.   

تازه چه خبر؟
حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، اعلام کرد مهدهای کودک هنوز به وزارت آموزش و پرورش واگذار نشده است. این اظهارات در...More
زهرا بهروز‌ آذر، مدیرکل امور زنان در شهرداری تهران، با اعلام اینکه دستور‌العمل ارتقای امنیت زنان در محیط‌های شهری احتمالا تا پایان مهرماه به شهرداری‌...More
«ستاد مرکزی مدیریت بحران» در سازمان نظام پزشکی ایران نسبت به خطر همزمانی موج آنفلونزا و کرونا و اختلال در خدمت‌رسانی به بیماران ابراز نگرانی کرد. این...More
خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع که نام‌شان ذکر نشده گزارش داده است دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا، قرار است با امضای یک فرمان اجرایی ناقضان...More
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد از وقوع دو آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع این شهرستان خبر داد و گفت که آتش‌سوزی ارتفاعات منطقه جوش و زنگوا...More