هشدار آلودگی هوا در پنج استان ایران، با وجود کرونا و خلوتی خیابان‌ها  | ایران اینترنشنال

هشدار آلودگی هوا در پنج استان ایران، با وجود کرونا و خلوتی خیابان‌ها 

 

در حالی که شیوع ویروس کرونا، تردد خودروها در خیابان‌های شهرهای ایران را کاهش داده، آلودگی هوا در پایتخت و چند کلانشهر ایران شدیدا افزایش یافته و کیفیت هوا را در برخی نقاط در وضعیت قرمز قرار داده است.

سازمان هواشناسی کشور، روز یکشنبه یازدهم اسفند، با صدور اطلاعیه‌ای از تداوم آلودگی هوا در پنج استان کشور تا پایان این روز خبر داد.

حمید سرخیل، عضو هیات علمی دانشکده محیط زیست در واکنش به گزارشهایی درباره استفاده از سوخت مازوت و افزایش آلودگی گفت: «در شرایط فعلی حتی سوخت مازوت در کارخانه‌ها هم از نظر حجم موجود آلاینده شهری این روزها و با توجه به دوری از روزهای خیلی سرد زمستان و عدم ضرورت به استفاده از این سوخت جایگزین در کارخانه‌ها و صنایع، به‌هیچ‌وجه کارشناسی نیست و جواب سؤال بی‌پاسخ خواهد ماند.»

بر اساس این اطلاعیه، کیفیت هوای شهرهای تهران، کرج، اصفهان، اراک و مشهد در محدوده هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و هوای ناسالم برای همه قرار خواهد گرفت. 

همزمان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شامگاه شنبه دهم اسفند اعلام کرد که کیفیت هوای تهران از نظر غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه‌ای ۱۵۴ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها (قرمز) قرار گرفت.

این شرکت روز یکشنبه نیز اعلام کرد که برای سومین روز پیاپی «غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» همچنان بالاست.

همچنین در کرج، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد که وضع کیفی هوای استان البرز به جز شهرستان‌های طالقان و آسارا در وضعیت قرمز قرار گرفته و برای تمام گروه‌ها ناسالم است.

همزمان غلامعلی شرق، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز، روز یکشنبه به ایرنا گفت: «طرح ویژه برخورد قانونی با وسایل نقلیه آلاینده و دودزا از امروز یکشنبه در این استان اجرایی شد.»

به گزارش ایرنا، در اصفهان نیز وضعیت کیفی هوای این کلان‌شهر روز یکشنبه ۱۱ اسفند در وضعیت نارنجی قرار گرفت و برای گروه‌های حساس ناسالم شد.

پیشتر رییس گروه پایش آلودگی هوا و صدا محیط سازمان حفاظت محیط‌زیست روز شنبه گفته بود که هوای شهرهای تبریز، قم، مشهد، دشتستان، بجنورد و اهواز نیز ناسالم است.

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
مقامات ایالت آریزونا، نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در این ایالت را به‌صورت رسمی تایید کرده‌ و جو بایدن را برنده نهایی اعلام کردند. به گزارش...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More