هرانا: احضار و بازجویی ده‌ها نفر در تهران در پی ترور فخری‌زاده | ایران اینترنشنال

هرانا: احضار و بازجویی ده‌ها نفر در تهران در پی ترور فخری‌زاده

 

پایگاه خبری «هرانا» گزارش داده است به دنبال کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و از طراحان برنامه موشکی و هسته‌ای ایران، تاکنون ده‌ها نفر در تهران احضار، بازداشت و بازجویی شده‌اند.

این پایگاه خبری که اخبار مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را پوشش می‌دهد روز یکشنبه نوشت: «در هفته‌های اخیر ده‌ها تن از شاغلان ساکن تهران به اماکن مختلف متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران در استان تهران احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.»

بر اساس این گزارش، تعداد افراد احضار شده حدود ۵۰ تن تخمین زده می‌شود و برخی از آنان، در فاصله هفته دوم آذرماه تاکنون در بازداشتگاه‌های ۱ الف سپاه، ۲ الف سپاه و برخی خانه‌های امن سپاه پاسداران در تهران مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

به نوشته هرانا، برخی از این افراد پس از چند ساعت بازجویی یا چند روز بازداشت آزاد شده‌اند، اما از وضعیت تعدادی از آنان اطلاعی در دست نیست.

این پایگاه خبری گزارش داده است اغلب کسانی که احضار یا بازداشت شده‌اند به کار فروش، تنظیم و خدمات پس از فروش دوربین‌های مداربسته در نقاط مختلف کشور اشتغال داشتند.

برخی از آن‌ها نیز از اعضای اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران تجهیزات الکترونیک و حفاظتی تهران هستند.

به نوشته این گزارش، در طول بازجویی از این شهروندان سوالاتی درباره چگونگی خرید و تهیه دوربین‌های مداربسته و تاریخ آخرین بازدید آنها برای چک کردن وضعیت سالم بودن دوربین‌ها در مناطق مختلف تهران نیز پرسیده شده است.

هرانا نوشته اسامی افراد احضارشده را در اختیار دارد اما به دلایل امنیتی آن‌ها را منتشر نکرده است.

هفته گذشته نیز از شهرستان بانه در استان کردستان گزارش‌هایی درباره حضور سنگین ماموران امنیتی و بازداشت تعدادی از ساکنان منتشر شد. بنابر گزارش‌ها، ماموران با در دست داشتن تصویر شش نفر، آن‌ها را به ارتباط با عملیات کشته شدن فخری‌زاده متهم می‌کردند.

چندی پیش علی ربیعی، سخنگوی دولت، گفته بود برخی از افرادی که با «وارد کردن ابزار و تجهیزات» در کشتن فخری‌زاده دخالت داشتند، توسط وزارت اطلاعات شناسایی شده‌اند.

ربیعی ۱۲ آذر به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت: «وزارت اطلاعات کسانی که وسیله آورده بودند و از تکنولوژی‌هایی استفاده کرده‌ بودند را شناسایی کرده است.» او توضیح بیشتری در این باره نداد.

پیش از آن نیز روابط عمومی وزارت اطلاعات از به دست آمدن «سرنخ هایی از عاملان این حمله» خبر داده ولی توضیحات بیشتری در این زمینه ارایه نکرده بود.

محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و معاون وزیر دفاع، روز جمعه ۷ آذر در آبسرد دماوند در نزدیکی تهران کشته شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون چندین روایت متناقض از چگونگی کشته شدن فخری‌زاده ارایه کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد. حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌...More
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More