هدف قرار گرفتن یک کشتی اسرائیلی در اقیانوس هند؛ انگشت اتهام به سوی ایران | ایران اینترنشنال

هدف قرار گرفتن یک کشتی اسرائیلی در اقیانوس هند؛ انگشت اتهام به سوی ایران

شبکه ۱۲ اسرائیل اعلام کرد مقام‌های دفاعی این کشور در حال بررسی این موضوع‌اند که آیا ایران عامل حمله احتمالی به یک کشتی باری تحت مالکیت اسرائیل در مسیر جده به امارات متحده عربی بوده یا خیر.

بنا بر گزارش این شبکه، خدمه کشتی آسیبی ندیده‌اند و این کشتی که احتمالا مورد اصابت موشک قرار گرفته ، آسیب زیادی ندیده و پس از حادثه به مسیر خود ادامه داده است. 

بنابر این گزارش، این کشتی به نام تیندال (CSAV Tyndall ) متعلق به ناوگان  دریایی زودیاک  Zodiac Maritime's fleet  است. در وبسایت این شرکت آمده که کشتی تیندال یک کشتی باری است که با پرچم لیبریا حرکت می کند.

یک منبع مطلع از ناوگان زودیاک گفت که این شرکت چندین ماه پیش تیندال را فروخته و هیچ حادثه‌ای مربوط به هیچ یک از کشتی‌های آن رخ نداده است.

خبر حمله به کشتی اسرائيلی را نخستین بار شبکه خبری المیادین به نقل از منابع آگاه منتشر کرد و نوشت که این کشتی در اقیانوس هند دچار آتش‌سوزی شده است.

خبر حمله به کشتی اسرائیلی در شرایطی منتشر می‌شود که موسسه تحقیقاتی اینتل‌لب روز شنبه ۱۲ تیرماه تصاویری ماهواره‌ای از تخریب ناشی از حمله به یکی از تاسیسات سازمان انرژی اتمی ایران در کرج را منتشر کرد. 

برخی ناظران می‌گویند که حمله امروز به کشتی اسرائیلی ممکن است در واکنش به تخریب تاسیسات سازمان انرژی اتمی ایران باشد. 

خبر «خنثی شدن یک اقدام خرابکارانه» علیه شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران «تسا» در کردان کرج دوم تیرماه منتشر شد.

وبسایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، در آن زمان نوشت که «با توجه به تمهیدات پیش‌بینی شده» درباره حفاظت از اماکن متعلق به سازمان انرژی اتمی، این  اقدام «پیش از آن که صدمه‌ای به ساختمان وارد کند خنثی شد.»

روزنامه جروزالم پست نوشته بود که این خرابکاری «خسارات سنگینی» در بر داشته است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز به نقل از منابع مطلع ایرانی نوشته بود که این ساختمان با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفت. با این حال «یک مقام آگاه» در قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا حمله پهپادی به این مجموعه را رد کرد و گفت در این محل خرابکاری رخ داد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More