نیویورک تایمز: ایران اورانیوم غنی شده کافی برای ساخت یک بمب اتم دارد  | ایران اینترنشنال

نیویورک تایمز: ایران اورانیوم غنی شده کافی برای ساخت یک بمب اتم دارد 

 

گزارش جدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد، ایران اورانیوم غنی‌سازی شده کافی برای تولید بمب هسته‌ای را در اختیار دارد. در عین حال جمهوری اسلامی برای ساخت کلاهک هسته‌ای به ماه‌ها و یا سال‌ها زمان نیاز دارد. 

 به گزارش نیویورک تایمز، شواهد موجود نشان می‌دهد اقدام‌های اخیر ایران بیش از آنکه با هدف تولید بمب هسته‌ای باشد، به‌دنبال تحت فشار قراردادن اروپا و دولت رییس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ است. 

آژانس در گزارش روز سه شنبه خود که با لحن انتقادآمیز بی‌سابقه‌ای همراه بوده، توضیح داده است که ایران چگونه مانع دسترسی بازرسان به سه سایت هسته‌ای شده که شواهد فعالیت‌های هسته‌ای در گذشته در مورد آنها وجود دارد. 

رافائل گروسی، مدیر جدید آژانس، در گزارش جدید از ایران خواسته است تا در مورد مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده‌ آن «فورا و به طور کامل با آژانس همکاری» کند. 

طبق این گزارش، مقامات ایرانی در پاسخ عنوان کرده اند که این کشور از اتهامات مربوط به گذشته مبرا شده است و «هیچ اتهامی را در ارتباط با فعالیت ‌های گذشته نمی‌پذیرد و خود را موظف به پاسخگویی به چنین اتهاماتی نمی داند». 

به گزارش نیویورک تایمز، مقامات ایرانی به مقامات آژانس اجازه داده‌اند این موارد تخلف را به ثبت برسانند تا این پیام را برسانند که تهران در حال فشار متقابل به دولت رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، است. 

گروسی می گوید: «وضعیت کنونی متناقض است. ما در حال تایید کم شدن سطح رعایت مفاد موافقتنامه‌ای هستیم، که در اصل باید رعایت آن را تایید می‌کردیم.» 

در سال ۲۰۱۶، ایران ۹۷ درصد ذخیره سوخت اورانیوم خود را که برای ساخت ۱۴ بمب هسته‌ای کافی بود، به بیرون کشور ارسال کرد و  تا سال ۲۰۱۹، تهران خود را به حفظ ذخیره اورانیوم زیر ۳۰۰ کیلوگرم مکلف کرده بود. 

پس از آنکه ترامپ در سال ۲۰۱۹، آمریکا را به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج کرد، ذخیره اورانیوم ایران رو به افزایش گذاشت. در گزارش جدید آژانس عنوان شده که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران بیش از هزار کیلوگرم است که با این میزان می توان یک بمب اتم ساخت. 

آژانس ذخیره سوخت کشورها را اندازه می گیرد، اما هیچ پیش بینی در مورد زمان دسترسی کشور مذکور به سلاح اتمی انجام نمی دهد. 

برداشت کارشناسان و نهادهای اطلاعاتی از گزارش سه شنبه آژانس مشخص است؛ «در پی خروج ترامپ از توافق هسته‌ای، راه ساخت بمب برای ایران باز شده است و این کشور به آرامی در حال افزایش ذخیره سوخت اورانیوم خود است.» 

 تاسیسات هسته‌ای مورد مناقشه آژانس، همان تاسیساتی هستند که اسرائیل در سال ۲۰۱۸ پس از سرقت مدارک هسته‌ای ایران به جهان معرفی کرد. 

 

تازه چه خبر؟
پایگاه خبری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از بازداشت تعدادی از شهروندان ساکن اردبیل خبر داد که برای حمایت از جمهوری آذربایجان در تجمع...More
حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه گفت که اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره سایت‌های موشکی این گروه کذب است. نصرالله...More
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More