نیروهای مسلح: فرد دخیل در کشتن فخری‌زاده اعتیاد داشت، سال ۹۳ اخراج شد | ایران اینترنشنال

نیروهای مسلح: فرد دخیل در کشتن فخری‌زاده اعتیاد داشت، سال ۹۳ اخراج شد

ستاد کل نیروهای مسلح ایران در واکنش به اظهارات وزیر اطلاعات درباره نقش یکی از نیروهای نظامی در عملیات کشتن محسن فخری‌زاده،‌ چهره نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی، اعلام کرد این فرد «اعتیاد» داشته و از نیروهای نظامی اخراج شده بود.

این ستاد روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد فرد مورد ادعای وزیر اطلاعات در سال ۱۳۹۳ «در حال آموزش» بوده و در همان سال به دلیل «مشکلات اخلاقی و اعتیاد» اخراج شده بود.

بر همین اساس، ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرده که «جرم امنیتی» این فرد هم مانند سایر افراد جامعه «در حیطه ماموریت و مسئولیت وزارت اطلاعات» قرار داشته است.

همچنین در ادامه، عضویت این فرد در نیروهای مسلح غیر قطعی و غیررسمی عنوان شده است.

این نهاد نظامی جمهوری اسلامی هیچ نامی از این فرد نبرده و اضافه کرده او پس از اخراج در سال ۹۳ با نیروهای مسلح «به طور کامل قطع ارتباط» کرده و هویت نظامی نداشته است.

محمود علوی،‌ وزیر اطلاعات، اخیرا در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به انتقادها از ضعف اطلاعاتی در کشف و متوقف کردن برنامه قتل محسن فخری‌زاده گفته بود فردی که «تدارک» برنامه کشتن او را فراهم کرد از اعضای نیروهای مسلح بوده و وزارت اطلاعات نمی‌توانسته در این حوزه کار اطلاعاتی انجام دهد.

علوی در پاسخ به منتقدان «خودی» وزارت اطلاعات اضافه کرد: «بعد از اینکه ما اطلاعاتمان را اعلام کردیم که دو ماه قبل به آن‌ها گفته بودیم که دشمنان در این منطقه کار اطلاعاتی انجام دادند و می‌خواهند عملیات انجام دهند، ساکت شدند.»

با این حال، علوی پس از برخی انتقادهای رسانه‌های حکومت و سپاه پاسداران به سخنانش در اظهاراتی دیگر اعلام کرد این فرد قبل از اجرای عملیات از کشور خارج شد و تحت تعقیب است.

اکنون ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌اش به وزیر اطلاعات گفته که انتظار داشته او در اظهارات رسانه‌ای خود «دقت بیشتری» کند.

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

کشتن او طی عملیات روز هفتم آذرماه در دماوند در حالی صورت گرفت که مقام‌های تهران آن را به اسرائیل نسبت داده‌اند.

تازه چه خبر؟
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More