سرخط خبرها

 • رییس اتاق بازرگانی اهواز: در حال حاضر برخی از واحدهای صنعتی خوزستان فقط با ۲۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند
 • زلزله‌ای با قدرت ۳/۹ ریشتر در بازارجمعه در غرب استان گیلان در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه استان‌های گیلان و اردبیل را لرزاند
 • سعید نمکی، وزیر بهداشت:هیچ موردی از آلودگی به ویروس کرونا در هیچ نقطه‌ای از کشور نداشته‌ایم و تمام موارد مشکوک، منفی بوده است
 • دیدبان حقوق بشر سوریه از دستکم ۱۰۰ حمله هوایی روسیه به مواضع مخالفان اسد در ادلب خبر داد
 • شبکه حقوق بشر کردستان: طی یک سال گذشته ۶۴ کولبر در مناطق مرزی استان کردستان با شلیک نیروهای نظامی ایران کشته شده‌اند
 • فرمانده پلیس راه استان اردبیل: جاده اسالم به خلخال بر اثر سقوط بهمن و کولاک شدید مسدود شد
 • امیر رئیسیان، وکیل، نسبت به وضعیت جسمی امیرسالار داودی وکیلی زندانی که دست به اعتصاب غذا زده، هشدار داد
 • نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق شلیک گلوله با تفنگ‌های شکاری به سوی معترضان عراقی را محکوم کرد
 • وزیر راه و شهرسازی ایران: در صورتی که نتوانیم جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را بازخوانی کنیم احتمال دارد آن را به کشور ثالث ارسال کنیم
 • وزارت بهداشت ایران از وجود ۳۸ درصد سوء تغذیه در میان بیماران در بیمارستان‌های کشور خبر داد
 • محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با شماری از سناتورهای حزب دموکرات آمریکا نشستی محرمانه داشته‌ است
 • مهرانه قاسمی، مادر ندا ناجی، فعال کارگری زندانی، با تاکید بر بی‌گناهی دخترش از ادامه بازداشت او انتقاد کرد
 • محمد اقبالی گلهین، از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه به ۱۱ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و یک سال تبعید محکوم شد
 • بیانیه دوازده زندانی سیاسی زن محبوس در زندان اوین: شرکت در انتخابات تایید جنایات نظام حاکم است
 • بهاره هدایت، فعال دانشجویی، هنگام انتقال به بازداشتگاه وزرا مورد ضرب و شتم ماموران امنیتی قرار گرفت
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

نگرانی مقامات ایران از اجرا نشدن کنوانسیون تهران درباره دریای خزر

 

عیسی کلانتری، معاون رییس‌جمهوری ایران و رییس سازمان محیط زیست گفته است که «کنوانسیون تهران تاکنون به تعارف گذشته و به جایی نرسیده و هر کشور حاشیه دریای خزر بدون توجه به محیط زیست هر بلایی خواستند بر سر دریای خزر آورده‌اند.»

او که روز پنجشنبه، ۲۴ مرداد در همایش «گرامی‌داشت روز دریای خزر» در بابلسر سخنرانی می‌کرد، ادامه داد: «متاسفانه کشورهای حاشیه خزر با روش‌های ۱۰۰ سال پیش در دریای خزر اکتشاف و انتقال نفت، بهره‌برداری دریا و استفاده اقتصادی می‌کنند که امروز نتیجه آن انباشت آلودگی و پسماند در درون دریا و سواحل آن شده است.»

رییس سازمان محیط زیست ایران به کشور خاصی اشاره نکرد، اما «طمع زیاد کشورهای حاشیه» دریای خزر را مورد انتقاد قرار داد.

کلانتری ادامه داد: «امروز بیشترین آسیب و آلودگی در دریای خزر ناشی از فعالیت‌های نفتی است و لوله‌کشی‌های نفتی و گازی که در بستر دریا کشیده می‌شود مطابق با استانداردهای یک قرن پیش است و امروز با تکنولوژی روز ضرورتی ندارد.»

به گفته این مقام محیط زیست ایران، به تالاب‌های حاشیه خزر نیز مثل یک «زایده مضر» نگاه می‌شود و «این موضوع باعث شده زیست حیوانات در دریای خزر محدود و تهدید شود.»

او همچنین گفت که «امروز دریای خزر به مقصد اصلی سموم کشاورزی کشورهای حاشیه تبدیل شده است» و هیچ‌کدام از این کشورها «قدمی برای جلوگیری از این موضوع» برنداشته‌اند.

او برگزاری همایش‌ها و نشست‌های متعدد را تاکنون برای حفظ دریای خزر «بی‌نتیجه و بی‌حاصل» دانست و گفت: «گویا عزم جدی برای اجرای کنوانسیون حفاظت محیط زیست تهران برای همه ما وجود ندارد.»

کلانتری با اشاره به «بسته» بودن خزر، گفت: «خودپالایی خزر بسیار محدود است و نمی‌تواند این حجم از آلودگی را هضم کرده و سازگار شود.»

او با این حال تاکید کرد که «تنها نقطه امید» در حفظ محیط زیست دریای خزر این است که «آلودگی آن به حد غیرقابل بازگشت نرسیده» و با «تکنولوژی‌های جدید» و «پایبندی به پروتکل‌های حفاظت دریای خزر» می‌توان در کاهش آلودگی و احیای خزر تلاش کرد.

 

انتقاد از «دور بودن» دبیرخانه کنوانسیون دریای خزر 

احمد لاهیجان‌زاده، معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست ایران نیز در این همایش از اجرا نشدن کنوانسیون تهران درباره دریای خزر انتقاد کرد.

او گفت: «بزرگترین دغدغه کنوانسیون تهران، استقرار نیافتن دبیرخانه آن در یکی از کشورهای امضاکننده این کنوانسیون است.»

اکنون دبیرخانه کنوانسیون تهران در شهر ژنو در سوییس مستقر است، اما به گفته مقامات ایران، این امر موجب شده که «همواره اجرای پروتکل‌های کنوانسیون از سوی کشورها به تاخیر بیفتد یا عملا اجرا نشود»، چرا که «دور بودن مرجع اجرایی کنوانسیون در کشوری خارج از منطقه، همواره حفاظت از دریای خزر را در بروکراسی بین‌المللی قرار داده» است.

کنوانسیون حفاظت از دریای خزر معروف به «کنوانسیون تهران» در سال ۱۳۹۵ به تصویب کشورهای حاشیه خزر رسید و در سال ۱۳۹۶ برای پنج کشور ساحلی خزر لازم الاجرا شد.

ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان، پنج کشور حاشیه این دریا هستند که به منابع نفت آن نیز دسترسی دارند.

دریای خزر، بزرگترین دریاچه جهان است که به همین دلیل از آن به عنوان دریا یاد می‌شود. طول و عرض این دریا بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر و سطح آن ۲۸ متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد است.

 

سهم ایران از دریای خزر هنوز مشخص نیست

چندی پیش، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره سهم کشورهای حاشیه خزر  گفته بود: «هیچ مبحثی درباره رژیم حقوقی و تقسیم حدود بستر و زیربستر توافق و نهایی نشده است.»

او همچنین «بحث‌ها و گمانه‌زنی‌ها» درباره تعیین رژیم حقوقی دریای خزر را «نادرست» و «فاقد مبنای موجه» توصیف کرده بود

این اظهارات در واکنش به گمانه‌زنی‌ها درباره سهم ناچیز ایران از این دریا بود که موجب شد برخی از نمایندگان مجلس از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره سهم ایران سوال کنند.

ظریف با حضور در مجلس گفت که کشورهای ساحلی خزر هنوز «در زمینه پهنه یا بستر» این دریا و «خط مبدا» به نتیجه نرسیده‌اند و «قرار شد بر اساس قراردادهای دوجانبه مذاکره صورت گیرد.»

او با بیان این که «سواحل دریای خزر در بخش ایران مناسب نیست»، گفت علت این که کنوانسیون جامعه حقوقی دریای خزر تاکنون به مجلس نیامده، «این است که منتظر هستیم تا خط مبدا در دریای خزر ترسیم شود.»

برخی در ایران بر این باورند که سهم ایران از دریای خزر، ۵۰ درصد است. در سال ۲۰۰۳ اما قراردادی سه‌جانبه میان روسیه، آذربایجان و قزاقستان امضا شد که براساس آن، ۶۸ درصد بستر خزر در اختیار این سه کشور قرار گرفت و سهم ایران، ۱۳ درصد تعیین شد. ایران اما این تقسیم‌بندی را رد می‌کند و سهم خود از این دریا را ۲۰ درصد می‌داند.

قرار بود که در روزهای اخیر نشست سه‌جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان در روسیه برگزار شود و موضوع دریای خزر نیز یکی از محورهای آن باشد اما دفتر ریاست جمهوری روسیه به دلیل «عدم هماهنگی در برنامه کاری سران سه کشور» این نشست را به تعویق انداخت.

تازه چه خبر؟
شهلا عموری، رییس اتاق بازرگانی اهواز گفت که در حال حاضر برخی از واحدهای صنعتی و تولیدی در خوزستان با ۲۰ درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و این وضعیت...بیشتر بخوانید
سعید نمکی، وزیر بهداشت، تمام اخبار غیر رسمی منتشر شده در مورد موارد ابتلا به ویروس کرونا را «شایعه» خواند و گفت:«هیچ موردی از آلودگی به ویروس کرونا...بیشتر بخوانید
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران، گفت: «اگر بتوانیم جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را در ایران و اگر نتوانیم در کشور ثالث و با هماهنگی اوکراین...بیشتر بخوانید
گیتا حر، یکی از معترضان آبان ماه ایران که اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد، به شش سال زندان محکوم شد. هرانا، روز دوشنبه ۲۸ بهمن نوشت که گیتا...بیشتر بخوانید
مهدی شادنوش، رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت ایران از وجود ۳۸ درصد سوء تغذیه متوسط تا شدید در میان بیماران در بیمارستان‌های این کشور خبر داد...بیشتر بخوانید