نگرانی دو زندانی ایرانی-بریتانیایی درباره خطر ابتلای آنها به کرونا در زندان اوین | ایران اینترنشنال

نگرانی دو زندانی ایرانی-بریتانیایی درباره خطر ابتلای آنها به کرونا در زندان اوین

همسر انوشه آشوری زندانی، دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی در ایران، درباره امکان انتقال اجباری همسرش به بندی جدید در زندان اوین و خطر ابتلای او به کرونا در زندان ابراز نگرانی کرد.

شری ایزدی،‌ همسر آشوری، روز سه‌شنبه ششم اسفندماه به روزنامه گاردین گفت که با وزارت خارجه بریتانیا در زمینه این نگرانی مکاتبه کرده است. 

این زندانی ۶۵ ساله به همسرش گفته است كه او و سایر زندانیان بند ۱۲ اوین از پذیرش انتقال به بند ۴ خودداری می‌كنند، اما ممكن است مجبور به این كار شوند. گمان می‌رود در بند ۴ دست‌کم سه زندانی به کرونا مبتلا شده باشند.

گاردین در همین زمینه نوشته که وزارت خارجه و راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در ایران،‌ در این زمینه مطلع شده‌اند، اما اظهارات این زندانیان درباره ابتلای افراد به کرونا در زندان اوین به شکل رسمی و مستقل تایید نشده است.

آشوری مهندس بازنشسته‌ای از لندن است که تابستان امسال به جاسوسی برای سازمان اطلاعاتی اسرائیل (موساد) محکوم شد.

هم‌زمان، ریچارد رتکلیف که همسرش نازنین زاغری، دیگر شهروند ایرانی-بریتانیایی، در اوین زندانی است در زمینه این انتقال اجباری گفت: «ما امیدواریم که این گزارش‌ها صحیح نباشند.»

او گفت که این موضوع وضعیت «پرمخاطره» زاغری و همچنین «شرایط وحشتناک» ایران به دلیل «کمبود دارو، فقدان مدیریت و از همه بیشتر فقدان شفافیت را نشان می‌دهد». 

زاغری در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در تهران، زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

پیشتر، نیز خانواده ۲۵ نفر از زندانیان سیاسی ایران با نوشتن نامه‌ای به مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی درباره امکان ابتلای اعضای زندانی خانواده خود ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی یا مرخصی آن‌ها شده‌ بودند.

 

تازه چه خبر؟
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More
در حالی که دولت ایران تصمیم دارد به زودی مدارس را در این کشور بازگشایی کند، محمد طالب‌پور، رییس بیمارستان سینا،‌ می‌گوید بازگشایی مدارس در ابتدای سال...More
در پی رد درخواست یک گردشگر اویغور برای خرید یک بسته تفریحی هتلی در نزدیکی مرکز دیزنی لند شانگهای از سوی یک آژانس مسافرتی چین، دیزنی لند شانگهای اعلام...More
فاطمه رضوان‌مدنی، معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد اطلس خودکشی شامل آمار، علل، نرخ، سن، جنسیت و سایر اطلاعات در کشور...More