نگرانی دو زندانی ایرانی-بریتانیایی درباره خطر ابتلای آنها به کرونا در زندان اوین | ایران اینترنشنال

نگرانی دو زندانی ایرانی-بریتانیایی درباره خطر ابتلای آنها به کرونا در زندان اوین

همسر انوشه آشوری زندانی، دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی در ایران، درباره امکان انتقال اجباری همسرش به بندی جدید در زندان اوین و خطر ابتلای او به کرونا در زندان ابراز نگرانی کرد.

شری ایزدی،‌ همسر آشوری، روز سه‌شنبه ششم اسفندماه به روزنامه گاردین گفت که با وزارت خارجه بریتانیا در زمینه این نگرانی مکاتبه کرده است. 

این زندانی ۶۵ ساله به همسرش گفته است كه او و سایر زندانیان بند ۱۲ اوین از پذیرش انتقال به بند ۴ خودداری می‌كنند، اما ممكن است مجبور به این كار شوند. گمان می‌رود در بند ۴ دست‌کم سه زندانی به کرونا مبتلا شده باشند.

گاردین در همین زمینه نوشته که وزارت خارجه و راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در ایران،‌ در این زمینه مطلع شده‌اند، اما اظهارات این زندانیان درباره ابتلای افراد به کرونا در زندان اوین به شکل رسمی و مستقل تایید نشده است.

آشوری مهندس بازنشسته‌ای از لندن است که تابستان امسال به جاسوسی برای سازمان اطلاعاتی اسرائیل (موساد) محکوم شد.

هم‌زمان، ریچارد رتکلیف که همسرش نازنین زاغری، دیگر شهروند ایرانی-بریتانیایی، در اوین زندانی است در زمینه این انتقال اجباری گفت: «ما امیدواریم که این گزارش‌ها صحیح نباشند.»

او گفت که این موضوع وضعیت «پرمخاطره» زاغری و همچنین «شرایط وحشتناک» ایران به دلیل «کمبود دارو، فقدان مدیریت و از همه بیشتر فقدان شفافیت را نشان می‌دهد». 

زاغری در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در تهران، زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

پیشتر، نیز خانواده ۲۵ نفر از زندانیان سیاسی ایران با نوشتن نامه‌ای به مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی درباره امکان ابتلای اعضای زندانی خانواده خود ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی یا مرخصی آن‌ها شده‌ بودند.

 

تازه چه خبر؟
وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق...More
امانوئل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه،‌ از الکساندر لوکاشنکو که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام پیروزی کرده، خواست عدم به رسمیت شناختن...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز...More
محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که...More
محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان...More