نوید افکاری اعدام شد | ایران اینترنشنال

نوید افکاری اعدام شد

حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، در توییتی نوشت از دادگستری شیراز به خانواده افکاری اطلاع داده‌اند که حکم اعدام فرزندشان صبح شنبه اجرا شده است.

او همچنین خبر داد که مقام‌های زندان برای اجرای حکم آنقدر عجله داشته‌اند که حق نوید افکاری برای آخرین دیدار با خانواده را سلب کرده‌اند.

یونسی نوشت: ««بر اساس آیین‌نامه اجرای احکام قصاص..محکوم‌علیه حق دارد قبل از اجرای حکم با خانواده‌اش دیدار داشته باشد. برای اجرای حکم انقدر عجله داشتید که نوید را از آخرین دیدار هم محروم کردید؟»

بابک پاک‌نیا وکیل دادگستری در ایران نیز با اشاره به «‌عجله» در اجرای حکم اعدام نوید افکاری نوشت: «این پرونده هنوز در دیوان عالی کشور تعیین تکلیف نشده بود! این همه عجله برای چه بود؟ مگر نه اینکه رویه دستگاه قضایی این است که حتی اگر واقعا قتلی واقع شده باشد، در حد امکان باید در جهت اخذ رضایت کوشش شود؟»

در همین حال رییس کل دادگستری استان فارس درباره اجرای حکم اعدام نوید افکاری گفت: «حکم اعدام افکاری پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول اجرا شده است.»

در نخستین واکنش بین‌المللی به اجرای این حکم، وزارت خارجه اسرائیل در صفحه توییتر خود نوشت: «جمهوری اسلامی با اعدام نوید افکاری بار دیگر ثابت کرد چیزی بیش از یک حکومت قاتل و جنایتکار نیست.»

دادگاه نوید افکاری که پس از اعتراضات مرداد سال ۹۷ در شیراز بازداشت شده را به قتل حسین ترکمان، کارمند حراست آبفای شیراز، متهم کرده بود.

 

به گفته حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، تنها مستندات دادگاه درباره اتهام قتل اعترافات نوید افکاری است. نوید افکاری اعلام کرده بود این اعترافات تحت شکنجه گرفته شده است.

تلویزیون ایران با استناد به سخنان حمیدرضا جمشیدی اردکانی، وکیل سابق نوید افکاری، شکنجه او را رد کرده‌اند.

با این حال بر اساس اسناد منتشر شده نوید افکاری از این وکیل در حین مراحل دادرسی شکایت و او را برکنارکرده بود.

نیروهای امنیتی پنجشنبه شب هفته گذشته نوید، حبیب و وحید افکاری را کتک زده‌‌ و بندهای سابق به مکان دیگری منتقل کردند.

نوید افکاری در تماس تلفنی اعلام کرد که مورد ضرب و شتم قرار گرفته اما مسئولان زندان از تحویل برگه شکایت او و درخواست برای معاینه توسط پزشکی قانونی خودداری کردند.

صدور حکم اعدام برای نوید افکاری واکنش‌های گسترده ای به دنبال داشت. در روزهای گذشته تعدادی از کشتی‌گیران از کشورهای مختلف جهان خواستار جلوگیری از اعدام نوید افکاری شده‌اند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در واکنش به این حکم در توییتی با تاکید بر اینکه او و دیگر معترضان به گرانی و تورم اعتراض داشتند، از رهبران جمهوری اسلامی خواست که نوید افکاری را اعدام نکنند. 

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More