نوسان شدید قیمت دلار؛ روحانی: دولت مالک ارز است  | ایران اینترنشنال

نوسان شدید قیمت دلار؛ روحانی: دولت مالک ارز است 

قیمت ارز در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نوسانات شدید داشت و در حدود هزار تومان افزایش و کاهش یافت. کانال‌های تلگرامی نرخ ارز، قیمت دلار در روز چهارشنبه را تا ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان نیز اعلام کردند اما این نرخ کاهش یافت.

خبرگزاری تسنیم نیز نوشت که قیمت دلار در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه افزایش یافته و سپس کاهش یافته است.

به گفته این خبرگزاری، روز سه‌شنبه قیمت دلار از ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان هم رسید ولی در ساعات پایانی روز به کانال ۲۰ هزار تومان بازگشت.

خبرگزاری ایرنا هم نوشت که برخلاف روز گذشته نرخ دلار در بازار امروز با کمی افزایش به ۱۹ هزار و ۵۹۷ تومان صعود کرد.

دولت ایران بار دیگر شروع به تزریق ارز به بازار کرده است. سیاستی که پیش از این باعث کاهش نرخ ارز نشده است. به گفته خبرگزاری تسنیم تا عصر سه شنبه در سامانه نیما معادل ۷۶ میلیون یورو ارز خارجی عرضه شده است.

 این خبرگزاری اعلام کرد که دولت قصد دارد برای کاهش قیمت ارز، ۱۰۰ میلیون دلار در بازار عرضه کند.

بانک مرکزی نیز با هدف کاهش روند افزایش قیمت ارز نرخ سود سپرده‌گذاری ارزی در این بانک را دو درصد افزایش داد. در مصوبه جدید این بانک نرخ سپرده گذاری ۱۲ درصد اعلام شده است.

سیاست‌های دولت حسن روحانی برای کنترل بازار ارز تاکنون موفق نبوده است. 

با این حال او روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت بار دیگر گفت: «مطمئن هستم بانک مرکزی قادر است مشکل ارز را مهار و کنترل کند».

روحانی همچنین با اشاره به فتوای آیت‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی گفت که «دولت مالک ارز است و  قیمت ارز در اختیار دولت است». او تاکید کرد که صادر کنندگان باید ارزها را به کشور بازگردانند.

طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی از ۷۲ میلیارد صادرات غیرنفتی تنها ۴۵ میلیارد ارز به کشور بازگشته است.

تازه چه خبر؟
سازمان غذا و داروی آمریکا، روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرد. این سومین واکسن کووید-۱۹...More
روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای منتشر می‌شود، اعلام کرد که حمله اخیر به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان از سوی نیروهای تحت حمایت جمهوری...More
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید ارزیابی‌‌های اولیه نشان می‌دهد که ایران مسئول انفجار در یک کشتی متعلق به اسرائیل در دریای عمان است. به گزارش...More
نیروی انتظامی اعلام کرد در اثر تیراندازی فردی ناشناس به ماموران این نیرو مستقر در پل گاومیشان شهرستان دره شهر در استان ایلام، دو نفر از ماموران این...More