نور نیوز: ایران تبادل زندانی با آمریکا را از دستور کار خارج می‌کند | ایران اینترنشنال

نور نیوز: ایران تبادل زندانی با آمریکا را از دستور کار خارج می‌کند

 

وب‌سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، اعلام کرد جمهوری اسلامی موضوع تبادل زندانی با آمریکا را از دستور کار خارج می‌کند.

یک «مقام مطلع» که نامش فاش نشده روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد در گفت‌وگو با این وب‌سایت دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا را به «تداوم عهدشکنی» متهم کرد و گفت: «دیگر هیچ انگیزه‌ای از سوی ایران برای تداوم این روند (تبادل زندانی) وجود ندارد و لذا موضوع تبادل به شکل کنونی را به طور کلی از دستور کار خود خارج خواهد کرد.»

این مقام مطلع اضافه کرد که پیشتر ایران «با اهداف حقوق بشری انسان‌دوستانه» از موضع خود مبنی بر «تبادل همه زندانیان ایرانی با همه زندانیان آمریکایی» کوتاه آمده و حاضر به «تبادل‌های موردی» شده بود.

نورنیوز نوشته که ایران با آمریکا بر سر تبادل چهار زندانی ایرانی در برابر ۴چهار زندانی آمریکایی به علاوه پرداخت ۷ میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده ایران در سایر کشورها با آمریکا به توافق رسیده بود، اما آمریکا پس از توقف مذاکرات وین در پایان دور ششم، «توافق شکل گرفته را بر هم زد».

بر اساس گزارش این وب‌سایت، پس از آن «لندن نیز مجددا خواستار تحویل مراد طاهباز به سفارت سوئیس (حافظ منافع آمریکا) در تهران شد که البته به دلیل مخالفت ایران، روند تبادل با این کشور نیز متوقف شد.»

پیشتر نیز گزارش‌هایی از جمله در صدا و سیما مبنی بر توافق ایران با آمریکا و بریتانیا برای تبادل زندانیان دوتابعیتی در ازای دریافت پول و آزادسازی بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران منتشر شد.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این خبر را تکذیب کرد و وزارت خارجه بریتانیا نیز بدون اشاره به توافق احتمالی اعلام کرد به دنبال یافتن راه‌هایی برای حل مشکل پرونده حقوقی چهل ساله خود با ایران است.

همچنین کمتر از یک ماه پیش رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت دولت بایدن خواهان آزادی همه آمریکایی‌هایی است که به طور ناعادلانه در ایران زندانی شده‌اند و «توافق جزئی» برای آزادی آنها را نمی‌پذیرد.

سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی، چهار شهروند دو تابعیتی آمریکایی ایرانی در تهران زندانی‌اند. نازنین زاغری شهروند بریتانیایی-ایرانی از فروردین ۱۳۹۵ با اتهام «جاسوسی»‌ در ایران زندانی است. علاوه بر آنها چندین شهروند دو تابعیتی دیگر در ایران زندانی شده‌اند.

آمریکا و کشورهای غربی می‌گویند جمهوری اسلامی که از شهروندان دوتابعیتی برای رسیدن به اهداف سیاسی و دیپلماتیک خود استفاده می‌کند.

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More