نهمین شب اعتراضات خوزستان: تظاهرات در چهار شهر با وجود حکومت نظامی اعلام نشده، قطع برق و اینترنت | ایران اینترنشنال

نهمین شب اعتراضات خوزستان: تظاهرات در چهار شهر با وجود حکومت نظامی اعلام نشده، قطع برق و اینترنت

مردم معترض در منطقه اهواز و همچنین شهرهای ماهشهر، سوسنگرد و شادگان جمعه شب در نهمین شب اعتراضات شهرهای خوزستان با وجود قطع گسترده برق و قطع کامل اینترنت، بازداشت‌های گسترده و به گفته منابع محلی «حکومت نظامی اعلام نشده»،  به اعتراضات خود ادامه دادند.

در حالی چند شهر خوزستان، جمعه شب، برای نهمین شب صحنه اعتراضات مردمی است، بنابر گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، طی شبانه روز گذشته نیروهای سپاه پاسداران ده‌ها نفر از معترضان را در شهرهای اهواز، سوسنگرد، شادگان، حمیدیه و ماهشهر بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل کرده‌اند.

علاوه بر این، منابع محلی گفتند پس از آنکه نیروهای امنیتی شماری از معترضان مجروح شده در جریان تظاهرات چند شب گذشته در بیمارستان‌های اهواز و ماهشهر، بسیاری از معترضان به ویژه معترضانی که با سلاح‌های ساچمه‌زن یگان ویژه مجروح شده‌اند از مراجعه به بیمارستان خودداری کرده‌اند.

با این همه در اهواز مناطقی چون کوی علوی، کمپلو، لشکرآباد و کیان‌شهر جمعه شب نیز صحنه اعتراضات مردم و جوانان بود و این درحالی است که هزاران نیروی یگان ویژه، نیروهای سپاه پاسداران و همچنین نیروهای امنیتی در مناطق مختلف شهر اهواز مستقر بوده و به شدت با مردم معترض برخورد می‌کنند.

از سوی دیگر منابع محلی از قطع برق در مناطق وسیعی از شهر اهواز خبر داده و گفتند که برق به ویژه در مناطقی که صحنه اعتراضات مردم بوده، حوالی ساعت ده و نیم شب قطع شد.

علاوه بر برق، اینترنت موبایل همه اپراتورها در شهر اهواز و دیگر شهرهایی که صحنه اعتراضات بوده‌اند، روز جمعه نیز همچنان قطع بود و اینترنت خانگی نیز با اختلال شدید مواجه بود.

جمعی از مردم ماهشهر نیز جمعه شب با وجود استقرار گسترده نیروهای یگان ویژه و سپاه پاسداران، با حضور در خیابان به اعتراضات خود ادامه دادند.

نیروهای امنیتی از ابتدای اعتراضات جمعه شب، اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله به سوی محل تجمع مردم معترض کردند.

در سوسنگرد به گفته منابع محلی طی شبانه روز گذشته اینترنت موبایل به کلی قطع بوده، اینترنت خانگی به شبکه ملی اطلاعات متصل شده و از نخستین ساعات شامگاه جمعه نیز مناطق گسترده‌ای از این شهر در خاموشی فرور رفت. منابع محلی دلیل قطع برق را جلوگیری از شکل‌گیری تجمع گسترده مردم معترض عنوان کردند.

با این وجود، شماری از مردم و جوانان در تجمعات پراکنده و عمدتا در محلات این شهر به اعتراضات خود ادامه دادند.

این درحالی است که هزاران نیروی یگان ویژه و همچنین واحدهایی از بسیج و سپاه پاسداران در میدان و خیابان‌های اصلی سوسنگرد که در هشت شب گذشته صحنه اعتراضات گسترده مردمی بود، مستقر شده‌اند.

به گفته منابع محلی، خیابان‌های اصلی سوسنگرد در شبانه روز گذشته مملو از خودروی نظامی و انتظامی و ضدشورش بوده و «حکومت نظامی اعلام نشده» در سوسنگرد برقرار شده است.

جمعی از مردم شادگان نیز جمعه شب همچنین به اعتراضات خود در میان برخوردهای خشونت‌آمیز و بازداشت‌های گسترده فعالان این شهر، ادامه دادند.

روز جمعه همچنین در بخش  جونقان در استان کهگیلویه و بویر احمد روز و شامگاه جمعه تجمعاتی در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان بود.

جمعی از مردم این بخش با شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» و «نه به جمهوری اسلامی» گفتند که مردم ایران شایسه  «جمهوری ایرانی و زندگی انسانی» هستند.

علاوه بر خوزستان و چهارمحال و بختیاری، در شهر رباط کریم استان تهران و همچنین شهر میبد یزد نیز روز و شامگاه جمعه تجمعاتی در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان برگزار شد.

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات‌متحده از سال مالی جدید، که از اول اکتبر، ۹ مهر، آغاز می‌شود، سقف پذیرش پناهندگان به ایالات متحده را به ۱۲۵ هزار...More
مجید جوهری و علی احساسی، اعضای حزب حاکم لیبرال کانادا، در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شدند. علی احساسی، نماینده ایرانی تبار منطقه ویلودیل تورنتو...More
بانک مرکزی ایران اعلام کرد که در مرداد ماه نزدیک به ۱۱ درصد چک‌های مبادله شده به ارزش ۲۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برگشت خورده است. بنابر اعلام بانک...More
پارلمان لبنان روز دوشنبه به کابینه نجیب میقاتی رای اعتماد داد تا گامی برای گشایش در بن‌بست سیاسی این کشور پس از سیزده ماه برداشته شود. از زمان وقوع...More
بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، دستور داد از پرونده افشای اطلاعات ده‌ها مترجم افغان که برای نیروهای بریتانیایی کار می‌کردند تحقیق و تفحص شود. در ایمیلی...More