نهادهای حقوق بشری: در یک هفته اخیر حدود ۵۰ نفر در سه استان کردنشین ایران بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

نهادهای حقوق بشری: در یک هفته اخیر حدود ۵۰ نفر در سه استان کردنشین ایران بازداشت شدند

 

بنابر گزارش‌های دو نهاد حقوق بشری، در یک هفته اخیر حدود ۵۰ نفر در شهرهای سه استان کردنشین کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی بازداشت شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو روز پنجشنبه هفتم مرداد خبر داد که موج جدید بازداشت شهروندان در استان‌های کردستان و کرمانشاه ادامه دارد و در تازه‌ترین مورد، یک شهروند دیگر روز چهارشنبه در دیواندره بازداشت شد.

هه‌نگاو نام فرد بازداشت‌شده در دیواندره را فواد حبیبی ذکر کرده و گزارش داده است که یک روز پیش از آن نیز فرد دیگری به نام اسعد علایی توسط نیروهای اداره اطلاعات دیواندره بازداشت شده بود.

به نوشته این سازمان، در روزهای اخیر در بوکان در استان آذربایجان غربی نیز چند شهروند به نام‌های ابوبکر ملکی، کمال عباسی‌وند، کژال امینی، شمزین محمدی و عظیمه ناصری بازداشت شده‌اند.

همزمان، سازمان حقوق بشر کردستان نیز اعلام کرد که نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از روز شنبه گذشته دست‌کم ۱۰ فعال کرد را در بوکان بازداشت و به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه در پادگان المهدی ارومیه منتقل کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، از روز دوم مرداد و به دنبال درگیری نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای یکی از احزاب مسلح کرد در نزدیکی روستای علم‌آباد بوکان، نیروهای سپاه در بسیاری مناطق نزدیک به روستاهای بوکان مستقر شده‌اند.

روز پنجم مرداد نیز نیروهای امنیتی در شهر اشنویه یک شهروند ۳۰ ساله را با هویت سلام کُرده بازداشت کرده بودند.

به نوشته سازمان حقوق بشر کردستان، در روزهای اخیر و به دنبال برگزاری تجمعات اعتراضی در محله دره‌دریژ (شهرک مهدیه) کرمانشاه، دست‌کم ۱۵ نفر از اهالی این محله به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، «نیروهای امنیتی و انتظامی دوشنبه‌شب، چهارم مرداد، با محاصره این محله اقدام به شناسایی و بازداشت این افراد کردند.»

همچنین به گزارش سازمان هه‌نگاو، حدود ۲۰ معترض در تجمع روز چهارم مرداد محله دره‌دریژ (شهرک مهدی) کرمانشاه بازداشت شده‌اند.

محله دره‌دریژ کرمانشاه که از محلات محروم در حاشیه غربی این شهر است طی روزهای اخیر شاهد تجمعات مردمی در اعتراض به بی‌آبی و در حمایت از اعتراضات مردمی در اهواز و شهرهای دیگر بوده است.

به گزارش نهادهای حقوق بشری، نیروهای نظامی و امنیتی در کرمانشاه و همچنین شماری از شهرهای استان کردستان، از جمله سقز و سنندج، حضوری گسترده دارند و فضا در این مناطق امنیتی است.

در روزهای اخیر شماری از شهرها تجمعاتی در همبستگی و حمایت از اعتراضات خوزستان و در اعتراض به جمهوری اسلامی برگزار شده است.

پاییز سال گذشته نیز حدود ۱۰۰ شهروند کرد در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی بازداشت شدند.

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات‌متحده از سال مالی جدید، که از اول اکتبر، ۹ مهر، آغاز می‌شود، سقف پذیرش پناهندگان به ایالات متحده را به ۱۲۵ هزار...More
مجید جوهری و علی احساسی، اعضای حزب حاکم لیبرال کانادا، در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شدند. علی احساسی، نماینده ایرانی تبار منطقه ویلودیل تورنتو...More
بانک مرکزی ایران اعلام کرد که در مرداد ماه نزدیک به ۱۱ درصد چک‌های مبادله شده به ارزش ۲۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برگشت خورده است. بنابر اعلام بانک...More
پارلمان لبنان روز دوشنبه به کابینه نجیب میقاتی رای اعتماد داد تا گامی برای گشایش در بن‌بست سیاسی این کشور پس از سیزده ماه برداشته شود. از زمان وقوع...More
بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، دستور داد از پرونده افشای اطلاعات ده‌ها مترجم افغان که برای نیروهای بریتانیایی کار می‌کردند تحقیق و تفحص شود. در ایمیلی...More