نماینده ایران: آژانس برای بازدید دوباره از پروژه اورانیوم فلزی درخواست کرده است | ایران اینترنشنال

نماینده ایران: آژانس برای بازدید دوباره از پروژه اورانیوم فلزی درخواست کرده است

 

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که بازرسان آژانس سه بار در سال گذشته میلادی از پروژه تولید اورانیوم طبیعی در قالب دیسک فلزی بازدید کرده‌اند.

کاظم غریب‌آبادی روز جمعه ۱۵ اسفند گفت که بازرسان آژانس دو بار در طول نیمه دوم سال ۲۰۲۰ فعالیت «راستی‌آزمایی میدانی» را در مکان مورد نظر انجام دادند.

به گفته او، در نیمه اول سال نیز «راستی‌آزمایی موجودی فیزیکی» انجام شده اما با این حال درخواست جدید آژانس در دست بررسی است.

او همچنین گفت که آژانس دو ماه پیش سوالات مرتبط با دو سایت اتمی را ارائه کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته در گزارشی محرمانه به اعضایش اعلام کرده بود که ایران ۲۰ بهمن ماه برخلاف توافق هسته‌ای، تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده و بر این اساس، مقدار اندکی از این ماده را پس از نصب تجهیزات جدید در سایت نطنز تولید کرده است.

این اقدام نقض برجام محسوب می‌شود و ایران در برجام متعهد شده که ۱۵ سال فعالیتی در تحقیق و توسعه اورانیوم فلزی نداشته باشد.

روزنامه وطن امروز ۱۲ اسفند و ۹ روز پس از توافق ایران با آژانس خبر داده بود که تولید اورانیوم فلزی در ایران متوقف شده است. 

غریب‌آبادی همچنین گفت که سوالات ارائه‌شده از سوی آژانس پس از بازدید از دو سایت اتمی  در حال بررسی است.

او اعلام کرد  که «کارشناسان فنی» ایران «دیدگاه‌ها و ارزیابی متفاوتی» نسبت به ارزیابی‌های آژانس دارند. غریب‌آبادی توضیحی درباره این سوالات آژانس انرژی اتمی نداده است.

 پیش از این رویترز به نقل از چند دیپلمات خبر داده بود که آژانس یافته‌هایش درباره منشاء ذرات اورانیوم در دو سایت را با ایران در میان گذاشته، اما پاسخ های راضی‌کننده نگرفته است.

بر اساس این گزارش اورانیوم یافت‌شده، غنی نشده بوده اما وجودشان حاکی از مواد یا فعالیت‌های اعلام‌نشده در این دو سایت است.

آژانس و ایران ماه‌ها درباره بازدید از دو سایت که به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قرار دارد، اختلاف داشتند.

 

تازه چه خبر؟
به دنبال افزایش شدید شیوع کرونا در دهلی‌نو، پایتخت هند، این شهر از شامگاه دوشنبه به مدت شش روز به طور کامل قرنطینه می‌شود. دهلی‌نو ۲۰ میلیون نفر...More
خبرگزاری مهر گزارش داده است ناهماهنگی نهادهای اقتصادی و مالیاتی باعث شده بازار اجاره کارت‌خوان‌های قدیمی داغ شود. بنابر این گزارش، قرار بود با اجرای...More
محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، با اشاره به انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت: «مدیران نهادهای امنیتی باید محاکمه شوند». احمدی‌نژاد روز...More
افروز صفاری‌فرد، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، با اشاره به اینکه این سازمان در چند سال اخیر تلاش‌ کرد غربالگری ژنتیکی جنین در ایران...More
در پی وقوع آتش‌سوزی در یک کارگاه مبل‌سازی در شهرستان پردیس تهران، شش نفر کشته شدند. خبرگزاری برنا گزارش داد ظهر دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه یک کارگاه مبل...More