نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ کتاب مورد نظر در دسترس نیست | ایران اینترنشنال

نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ کتاب مورد نظر در دسترس نیست

 

 

اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران پس از گذشت چهار روز از برگزاری، همچنان دچار «مشکلات فنی» است و انتقادها درباره آن به ویژه در شبکه‌های مجازی ادامه دارد.

مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی روز شنبه چهارم دی، با انتشار اطلاعیه‌ای از ادامه حضور در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران انصراف داد.

در اطلاعیه این مرکز، دلیل این انصراف «مشکلات زیرساختی سامانه اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران وعدم رضایت کاربران از آن» اعلام شده و و از پژوهشگران و خریداران کتاب خواسته شده که برای خرید کتاب مستقیما به وب‌سایت اینترنتی خود این مرکز مراجعه کنند.

همزمان ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران، روز شنبه در گفت‌وگو با ایلنا درباره برگزاری نمایشگاه‌های مجازی از جمله نمایشگاه مجازی کتاب گفت: «ایران در زیرساخت‌ها مشکلاتی دارد و زیرساخت‌ها و بسترهای فناورانه در ایران ضعیف است و باید متناسب با تغییراتی که تولید و تجارت طی می‌کند این زیرساخت‌ها تقویت شود.»

مشکلات فنی وب‌سایت نمایشگاه کتاب مجازی تهران از همان روز چهارشنبه اول بهمن که روز اول برگزاری نمایشگاه بود، آغاز شد و برگزارکنندگان مجبور شدند «عذرخواهی» کنند.

در این مدت، رسانه‌های ایران گزارش‌های مختلفی از ایرادها و مشکلات اساسی نمایشگاه مجازی کتاب نوشتند. 

خبرگزاری ایسنا در تازه‌ترین گزارش خود درباره این نمایشگاه نوشت: «در روزهای اخیر و در حالی که دائما شاهد تولید و انتشار اخبار صرفا  تمجیدآمیز درباره این رویداد از جانب نهاد برگزارکننده آن هستیم، ناشران با سوال‌ها و مسائلی مواجه‌اند که کمتر پاسخی درباره‌شان شنیده می‌شود.»

ایسنا ادامه داد: «حتی در اطلاعیه مربوط به «عذرخواهی و وعده ارتقای سایت نمایشگاه کتاب» فقط از بازدیدکنندگان و خریداران عذرخواهی شد و نه ناشران که بنا به اظهارات عده‌ای‌شان، آن‌ها هم با عدم دسترسی و مشکلاتی در پی‌ آن مواجه بوده‌اند.»

همچنین خبرگزاری مهر که روز جمعه در گزارشی با عنوان «نگرانی‌ها بی‌مورد نبودند»، نوشت: «مشکل فنی پایگاه اینترنتی نمایشگاه مجازی کتاب تهران در روزهای اول و دوم برپایی این‌رویداد، نشان داد نگرانی‌های چندماهه درباره زیرساخت این‌نمایشگاه بی‌مورد نبوده است.»

این خبرگزاری همچنین تاکید کرد: «علاوه بر مشکل زیرساختی پایگاه اینترنتی نمایشگاه، عدم تبلیغات مناسب شهری هم از دیگر مواردی است که در اولین‌دوره برپایی این رویداد بزرگ به چشم آمد.»

در حالی که وزارت ارشاد از تخفیف‌های ویژه در این نمایشگاه خبر داد، یک کاربر توییتر روز شنبه نوشت: «کتابی رو که نمایشگاه مجازی کتاب با ۲۰درصد تخفیف میده، دیجی‌کالا با ۲۵درصد  تخفیف گذاشته.»

برخی از گزارش‌ها حاکی از نبودن بسیاری از کتاب‌های تازه منتشرشده در نمایشگاه مجازی کتاب است. همچنین برخی از ناشران بزرگ در این نمایشگاه حضور ندارند.

در بخش خارجی هم یک کاربر توییتر نوشت: «نشرهای عربی در نمایشگاه کتاب مجازی بسیار محدودند؛ ناشرهای سعودی نیستند و حتی برخی از ناشرهای لبنانی که سال‌های قبل در نمایشگاه حضوری بودند... حداقل من امروز موفق به پیدا کردن هیچ کدام از کتاب‌های عربی مورد نیازم نشدم.»

به گزارش ایسنا، نمایشگاه مجازی تا این لحظه موفق نشده «حتی معادل یک روز از فروش کتاب پلتفرم‌های بزرگ موجود در کشور» را به ثبت برساند.

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More