نفت آدریان‌دریا۱ به سوریه منتقل شده است | ایران اینترنشنال

نفت آدریان‌دریا۱ به سوریه منتقل شده است

 

پایگاه خبری میدل‌ایست‌ای (Middle East Eye)، به نقل از دو منبع نوشت که نفتکش ایرانی آدریان‌دریا۱، محموله نفتی خود را به سوریه منتقل کرده است. بر اساس داده‌هایی که پیشتر در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته است، این محموله نفتی به بهایی پایین‌ و با وساطت یک تاجر سوری با نام سامر فايز، به یک شرکت لبنانی فروخته شده است. سامر فايز از چهره‌های اقتصادی نزدیک به بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، به حساب می‌آید.

میدل‌ایست‌ای در گزارشی که شامگاه جمعه پانزدهم شهریور ماه منتشر کرد به نقل از منابع خود نوشت که تا شامگاه پنج‌شنبه، بیش از نیمی از محموله این نفتکش ایرانی به سوریه منتقل شده است. این نفتکش که از سوی آمریکا تحریم شده است حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران بود.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته بود که ایالات متحده اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد ایران به‌طور قطع می‌خواهد نفت این نفتکش را به بندر طرطوس، در غرب سوریه، منتقل کند.

وزارت خرانه‌داری آمریکا جمعه هفته گذشته، هشتم شهریورماه، نفتکش‌ آدریان‌دریا۱ و ناخدای آن را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. مقام‌های آمریکایی، از جمله وزیر خارجه آمریکا، هشدار داده‌اند که هرگونه کمک یا سوخت‌رسانی به این نفتکش به معنای پشتیبانی از «سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی» است که گروهی تروریستی در آمریکا به شمار می‌رود.

بنابر گزارش‌ها، پیشتر محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به مقام‌های بریتانیایی تضمین داده بود که این نفتکش به سمت سوریه نمی‌رود.

در تیرماه گذشته، نیروی دریایی بریتانیا، نفتکش‌ آدریان‌دریا۱، که پیشتر با نام گریس۱ و با پرچم پاناما، حرکت می‌کرد را به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا، در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کرد.

این نفتکش در نهایت در ۲۴ مرداد، به گفته وزیر ارشد دولت جبل‌الطارق پس از دریافت تضمین‌های لازم از جمهوری اسلامی، رفع توقیف شد.

ایران گفته است که هیچ تضمینی مبنی بر عدم انتقال نفت به سوریه نداده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، هم گفته است که محموله نفتکش آدریان‌دریا۱ فروخته شده است و خریدار می‌تواند نفت خریداری شده را به هر کجا که بخواهد، ببرد.

 

تازه چه خبر؟
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتی اقدام بریتانیا را در تحریم شش شخص که در کودتای اخیر در میانمار نقش داشته‌اند، «گامی در جهت پاسخگو کردن...More