نفتکش‌ حادثه دیده «فرانت التیر» از آب‌های ایران خارج شد | ایران اینترنشنال

نفتکش‌ حادثه دیده «فرانت التیر» از آب‌های ایران خارج شد

الله‌مراد عفیفی‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در جنوب ایران، گفت که نفتکش «فرانت التیر» که دو روز پیش در دریای عمان مورد حمله قرار گرفته بود، آب‌های ایران را ترک کرد.

عفیفی‌پور روز شنبه ۲۵ خرداد، به خبرنگاران گفت که این نفت‌کش با پرچم جزایر مارشال در فاصله ۳۶ مایلی از بندر جاسک به سمت بندر خورفکان کشور امارات متحده عربی در حال حرکت است.

او گفت: «یک فروند شناور یدک کش خارجی از طریق دو طناب مهار، در حال انجام عملیات یدک‌کشی این شناور به سمت مقصد است و همزمان عملیات خنک‌سازی بدنه شناور، نیز در طول مسیر ادامه دارد.»

این مقام ایرانی با اشاره به این که آب‌های سرزمینی در محدوده تا ۱۲ مایلی خط ساحل، آب‌های همجوار یا تحت نظارت در محدوده ۱۲ تا ۲۴ مایل و آب‌های «منطقه انحصاری اقتصادی» در فاصله بالای ۲۴ مایلی تعریف می‌شود، گفت که هم اکنون نفتکش «فرانت التیر» از محدوده آب‌های تحت نظارت ایران خارج شده است.

به گفته او، مرکز کنترل ترافیک دریایی (VTS) بندر شهید رجایی «نظارت مستمری بر خروج این دو نفتکش در مسیر دریانوردی آنها در محدوده آب‌های تحت نظارت ایران به سوی منطقه انحصاری اقتصادی» داشته است.

عفیفی‌پور همچنین درباره خدمه این نفت‌کش گفت: «با هماهنگی صورت گرفته از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، ۲۳ نفر خدمه این شناور از بندر جاسک به بندرعباس انتقال یافته‌اند تا پس از طی شدن تشریفات بازگشت به وطن آنها بر اساس کنوانسیون MLC (قانون کار دریایی) امشب از فرودگاه بین‌المللی بندرعباس، عازم دوبی شوند.»

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، پیشتر در روز جمعه، نفتکش «کوکوکا کوریجس»، یکی دیگر از این دو نفتکش حادثه‌دیده، با پرچم پاناما و ۲۱ نفر خدمه آن به سمت بندر خورفکان در امارات متحده عربی حرکت کرده بود.

حرکت این نفت‌کش مورد حمله قرار گرفته به سمت امارات متحده عربی در حالی است که ‌عبدالله بن‌زائد آل‌نهیان وزیر امور خارجه این کشور روز شنبه گفت که «اثر انگشت ایران» در حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان واضح است.

همچنین پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان در روز پنجشنبه ۲۳ خرداد،‌ آمریکا با انتشار ویدیویی، ایران را به دست داشتن در آن متهم کرده بود. با این حال،‌ چین، روسیه و اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری و بررسی‌های بیشتر شدند.

تهران هرگونه ادعا درباره نقش خود در این حملات را رد کرده است.

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More