نظرسنجی دانشگاه تهران از مردم پایتخت؛ تنها ۲۴ درصد در انتخابات شرکت می‌کنند | ایران اینترنشنال

نظرسنجی دانشگاه تهران از مردم پایتخت؛ تنها ۲۴ درصد در انتخابات شرکت می‌کنند

 

در آستانه برگزاری انتخابات مجلس ایران، موسسه مطالعات و تحقیقات دانشگاه تهران نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرده که بر مبنای آن در پایتخت این کشور تنها ۲۴ درصد از مردم در پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد و بیش از ۷۵ درصد رای نمی‌دهند.

پیشتر نیز موسسه «گمان» از عدم شرکت ۸۱ درصد جامعه در انتخابات خبر داده بود.

بر اساس این نظرسنجی که در نیمه نخست بهمن‌ماه انجام شده است «۹۳ درصد» از مردم تهران از وضعیت فعلی کشور خود راضی نیستند و تنها حدود «پنج درصد» اعلام رضایت کرده‌اند.

در پاسخ به سوالی درباره شرکت در انتخابات،‌ تنها  «۲۴.۲ درصد» از شرکت‌کنندگان جواب مثبت داده‌اند. 

در همین زمینه احمد نادری،‌ رییس مرکز مطالعات و تحقیقات دانشگاه تهران،‌ درباره بخش‌های دیگر این نظرسنجی به خبرگزاری فارس گفته است که «هفت و نیم درصد» از مردم تهران سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت روحانی را تایید می‌کنند و «۸۱.۱ درصد» از آن ابراز نارضایتی کرده‌اند.

به گفته نادری،‌ این نظرسنجی از طریق پرسشنامه‌های حضوری از میان شهروندان بالای ۱۸ سال و ساکن مناطق ۲۲گانه تهران انجام شده است. هزار پرسشنامه در این نظرسنجی پر شده است.

نادری به فارس گفت: «سعی کردیم هیچ‌گونه سوگیری نداشته باشیم و این اولین نظرسنجی انتخاباتی است که نتیجه آن منتشر می‌شود.»

رفراندوم آزاد؛ نه ۷۶ درصد مردم به جمهوری اسلامی

پیش از این نیز برخی موسسات افکارسنجی نتایج مشابهی از کاهش تمایل مردم برای شرکت در انتخابات و نارضایتی از جمهوری اسلامی منتشر کرده‌ بودند. 

گمان،‌ گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان،‌ بر اساس یک نظرسنجی از ۴۳ هزار  پاسخ‌دهنده که ۹۰ درصد آن‌ها ساکن ایران بوده‌اند اعلام کرد «۸۱ درصد» جامعه اعلام کرده‌اند در انتخابات مجلس شرکت نخواهند کرد.

حدود ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نیز درباره وضعیت فعلی کشور «سیاست‌های جمهوری اسلامی» را مقصر دانسته‌اند.

« ۷۶ درصد» از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که در یک «رفراندوم آزاد» به جمهوری اسلامی «نه» خواهند گفت.

۵۶ درصد از این شرکت‌کنندگان در نظرسنجی نیز با «اعتراض‌های خیابانی» اعلام موافقت کرده‌اند.

انتشار این نظرسنجی و تایید تمایل پایین برای مشارکت در انتخابات در حالی است که پیشتر علی خامنه‌ای،‌رهبر جمهوری اسلامی، در یک سخنرانی گفته بود: «ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید، اما اگر ایران را دوست دارد، باید پای صندوق رای بیاید.»

در حالی که کمتر از پنج روز تا برگزاری انتخابات مانده است تعدادی از گروه‌ها و فعالان سیاسی داخل و خارج کشور از عدم مشارکت و تحریم انتخابات مجلس سخن گفته و پایگاه مردمی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را  «تضعیف‌شده» عنوان کرده‌اند.

با این حال عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، ‌در گفت‌وگوی یکشنبه شب با صداوسیمای جمهوری اسلامی اظهار کرد فضای کشور «انتخاباتی» است.

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More