نظرسنجی جدید ایران اینترنشنال؛ مشارکت ۳۲ درصد، جوان‌‌ها تحریمی‌ترند | ایران اینترنشنال

نظرسنجی جدید ایران اینترنشنال؛ مشارکت ۳۲ درصد، جوان‌‌ها تحریمی‌ترند

نتایج نظرسنجی تلفنی شرکت تحلیل داده‌های «استاسیس» بعد از آخرین دور مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری که به سفارش ایران‌اینترنشنال انجام شده حاکی از مشارکت ۳۲ درصدی و پیشتازی ابراهیم رییسی است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که مشارکت نکردن و تحریم انتخابات در میان جوانان فراگیرتر است.

بر اساس این نظرسنجی که روز یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ و با فاصله یک روز بعد از آخرین مناظره تلویزیونی کاندیداها انجام شده، در میان رای‌دهندگان احتمالی، ابراهیم رییسی با ۶۲ درصد آرا، نامزد پیشتاز است .

بعد از او، محسن رضایی، عبدالناصر همتی و سعید جلیلی با فاصله زیاد و به ترتیب با ۵/۵ ، ۳/۱ و ۲/۹ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. حدود ۲۴ درصد از پاسخ‌دهندگان هم گفته‌اند هنوز نامزد نهایی خودشان را انتخاب نکرده‌اند.

تحلیل نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که تنها ۳۲ درصد از شهروندان در انتخابات مشارکت خواهند کرد، حدود ۱۰ درصد را افراد مردد تشکیل می‌دهند و ۵۸ درصد هم شامل کسانی است که  احتمال مشارکت آنها در انتخابات خیلی کم است یا قطعا رای نمی‌دهند.

مطابق نتایج این نظرسنجی تنها ۲۲ درصد از پاسخ‌دهندگان، آخرین مناظره انتخاباتی نامزدها در روز شنبه را دیده‌اند.

نظرسنجی قبلی شرکت تحلیل داده‌های «استاسیس» که در فاصله روزهای ۱۲ تا ۲۱ اردیبهشت ماه و پیش از اعلام صلاحیت‌ها انجام شده بود حاکی از مشارکت ۲۷ درصدی بود.

در آن نظرسنجی ابراهیم رئیسی و محمود احمدی‌نژاد دو کاندیدای پیشتاز بودند به طوری که آرای احمدی‌نژاد ۲۹/۴ درصد و آرای رییسی ۲۹/۶ درصد برآورد شده بود.

 

جوان‌تر‌، تحریمی‌تر

از نظر سنی هم نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که احتمال مشارکت در انتخابات میان افراد جوان‌تر به طرز محسوسی کمتر است.

بنا بر این نتایج، میزان مشارکت در میان افراد بین ۱۸ تا ۲۹ سال، تنها ۲۸ درصد برآورد شده در حالی که این رقم در میان افراد با سن شصت سال و بیشتر برابر با ۴۷ درصد است.

نظرسنجی شرکت تحلیل داده‌های «استاسیس» تاثیر وعده محسن رضایی در دو مناظره اخیر خود بر حمایت از زنان خانه‌دار را سنجیده و نتایج نشان می‌دهد که آرای زنان خانه‌دار تفاوت معناداری با آرای سایر اقشار جامعه ندارد. 

ضمن اینکه آرای رئیسی در میان زنان خانه‌دار به میزان دو درصد نسبت به کل جامعه بیشتر و آرای رضایی هم حدود ۱/۵ درصد کمتر است.

 

تازه چه خبر؟
دو سازمان حقوق بشری از اعدام سه زندانی جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان اصفهان در روز یکشنبه خبر دادند که دو نفر از آنان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال...More
نايف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کرد موضوع حمایت ایران از شبه‌نظامیان در منطقه باید در مذاکرات جاری در وین مطرح شود و این...More
حیدر محمدی، مدیرکل داروی وزارت بهداشت، دلیل کمبود داروی رمدسیور،از جمله داروهای کرونا را مشکل در واردات مواد اولیه به دلیل مشکلات کارخانه تامین کننده...More
در آخرین روز تعطیلی اداره‌ها در دو استان تهران و البرز، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اجرا نشدن صحیح و کامل تعطیلی این شهر...More
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، از کشته شدن دو سرباز ارتش این کشور، در پی وقوع یک حمله در شمال سوریه خبر داد. اوغلو افزود که نیروهای ترکیه در...More