نظرسنجی اختصاصی ایران اینترنشنال: رئیسی با احتمال بالا صاحب بیشترین آرا خواهد شد | ایران اینترنشنال

نظرسنجی اختصاصی ایران اینترنشنال: رئیسی با احتمال بالا صاحب بیشترین آرا خواهد شد

نتایج نظرسنجی شرکت تحلیل داده‌های «استاسیس» که به سفارش ایران اینترنشنال انجام شده، حاکی است که ابراهیم رییسی با ۷۶ درصد رای در میان رای‌دهندگان احتمالی، با احتمالی بسیار بالا صاحب بیشترین آرا در انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود.

بنا بر این نظرسنجی، بعد از رئیسی، محسن رضایی با ۱۵ درصد و عبدالناصر همتی با ۷ در رده‌های بعدی قرار دارند. 

این نظرسنجی در روزهای سه‌شنبه، ۲۵ خرداد تا پنج‌نشبه ۲۷ خرداد ماه، به صورت تلفنی و با یک نمونه ۱۴۰۰ نفره انجام شده است.  

مطابق نتایج این نظرسنجی، رئیسی با افزایش فاصله خود با رقبا، آرای حدود ۷۶ درصد از رای‌دهندگان احتمالی را در اختیار دارد. محسن رضایی هم با یک افزایش رای نسبت به روزهای گذشته با ۱۵ درصد را رده دوم قرار دارد. افزایش رای رضایی به خصوص در روز پنجشنبه به صورت معنی‌داری مشهود است. عبدالناصر همتی با ۷ درصد و قاضی‌زاده هاشمی با ۲ درصد، رده‌های بعدی را به خودشان اختصاص داده‌اند. 

در میان رای‌دهندگان احتمالی ۲۰ درصد گفته‌اند اصول‌گرا هستند و ۱۴ درصد هم بیان داشته‌اند که اصلاح‌طلبند.

 نتایج‌ نظرسنجی قبلی شرکت «استاسیس» که روز یکشنبه ۲۳ خرداد انجام شده بود حاکی از این بود که احتمال مشارکت در انتخابات میان افراد جوان‌تر به طرز محسوسی کمتر است.

بنا براین نتایج، میزان مشارکت در میان افراد بین ۱۸ تا ۲۹ سال، تنها ۲۸ درصد برآورد شده در حالی که این رقم در میان افراد با سن شصت سال و بیشتر برابر با ۴۷ درصد است.

صدای بلند مخالفان شرکت در انتخابات

گروه‌های مختلفی از فعالان سیاسی و مدنی، اعلام کرده‌اند در این دوره از انتخابات شرکت نمی‌کنند و بسیاری از مردم در هفته‌های گذشته به کمپین تحریم رای‌گیری با عنوان «رای بی‌رای» پیوسته‌اند.

خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات چند سال گذشته از جمله خانواده‌های دادخواه کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ و همچنین خانواده‌های سرنشینان هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، طی روزهای گذشته در پیام‌هایی  شرکت در این رای‌گیری را «انگشت زدن در خون فرزندان» خود توصیف کرده و خواهان تحریم انتخابات شده‌اند.

علی خامنه‌ای که در سخنرانی دو روز قبل خود گفته بود «شرکت نکردن مردم در انتخابات به معنای فاصله‌ گرفتن از نظام است»، صبح جمعه هنگام به صندوق انداختن رای خود، بار دیگر تاکید کرد که «یک رای هم مهم است و قطعا دارای اهمیت است و همین یک رای‌هاست که آرای میلیونی را تشکیل می‌دهد.»

علاوه بر گروه‌ها و احزاب و همچنین فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی که انتخابات را تحریم کرده‌اند، طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان نیز اعلام کردند که در «انتخابات تحقیرآمیز و مهندسی شده» شرکت نمی‌کنند.

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More