نظام پزشکی گزارش ایران اینترنشنال را تایید کرد؛ تخت‌‌های آی‌سی‌یو جوابگو نیست | ایران اینترنشنال

نظام پزشکی گزارش ایران اینترنشنال را تایید کرد؛ تخت‌‌های آی‌سی‌یو جوابگو نیست

دو روز پس از گزارش ایران اینترنشنال درباره کمبود تخت‌های بیمارستانی اختصاص داده شده به بیماران کرونا و تکمیل ۹۱ درصد ظرفیت تخت‌های آی‌سی‌یو، سازمان نظام پزشکی این مساله را تایید کرد و درباره آن هشدار داد.

علیرضا سلیمی، معاون نظام پزشکی ایران، روز چهارشنبه ۱۵ مرداد طی یک نشست خبری گفت: «الگوی ورود بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها تغییر کرده و تعداد بیماران بدحال که نیازمند آی‌سی‌یو هستند بیشتر شده، به همین علت با کمبود تخت آی‌سی‌یو در کشور مواجه‌ایم.»

ایران اینترنشنال روز دوشنبه با انتشار سندی نوشته بود که ۹۱ درصد ظرفیت تخت‌های اختصاص داده شده بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها به بیماران کرونا تکمیل شده است.

سلیمی در ادامه به «تغییر الگوی مراجعه بیماران کرونا» نسبت به اسفندماه اشاره کرد و گفت: «اکنون شرایط فرق کرده و سخت‌تر شده است و این تعداد نیرو و وسایل جوابگو نیست.»

او اشاره کرد: «تا این لحظه همکاران بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در ایران هیچ گزینشی برای پذیرش بیماران در آی‌سی‌یوها انجام نداده‌اند، البته به طور طبیعی تعداد بیماران بدحال سالمند و افرادی که بیماری زمینه‌ای داشته‌اند بیشتر است.»

سلیمی در همین زمینه افزود: «لحظات سختی را برای تصمیم‌گیری خالی کردن تخت‌های آی‌سی‌یو و انتخاب بیماران جدید سپری می‌کنیم.»

این مقام سازمان نظام پزشکی در ادامه همچنین به کمبود نیروی انسانی در بخش مراقبت‌های ویژه هم‌زمان با خستگی  و فرسودگی کادر درمان اشاره کرد.

بر اساس سندی که ایران‌اینترنشنال منتشر کرده بود، شمار تخت‌های فعال بیمارستان‌های پذیرای بیماران کرونا تنها ظرفیت پذیرش کمتر از یک‌سوم مبتلایان رسمی گزارش شده از سوی دولت را دارد.

شمار کل مبتلایان در کشور همچنین حدود یازده برابر تخت‌های عادی تخصیص یافته برای درمان بیماران در این بیمارستان‌ها است.

پیش از این هم رضا جلیلی خشنود،‌ معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ روز ۲۶ تیرماه کمبود تخت بستری هم‌زمان با کمبود کادر درمان را تایید کرده بود.

تازه چه خبر؟
محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که...More
محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان...More
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای...More
ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد. ماکی با...More
دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند. به گزارش خبرگزاری...More