نطق قالیباف در پی توصیه خامنه‌ای: از این پس گلایه‌های مردم از دولت را در دلمان نگه می‌داریم | ایران اینترنشنال

نطق قالیباف در پی توصیه خامنه‌ای: از این پس گلایه‌های مردم از دولت را در دلمان نگه می‌داریم

 

در پی انتقاد اخیر رهبر جمهوری اسلامی از مخالفت‌ها با دولت، محمدباقر قالیباف،‌ رییس مجلس،‌ گفت نمایندگان از این به بعد حرف‌ها و گلایه‌های مردم از مسئولان دولت را در «سینه خود» نگه می‌دارند.

قالیباف روز دوشنبه پنجم آبان‌ماه در ابتدای جلسه علنی مجلس گفت: «اطمینان دارم که همه نمایندگان از این پس حرف‌هایی را که مردم به آن‌ها می‌زنند و گله‌های مردم از مسئولان اجرایی را در سینه خود محفوظ می‌دارند و آن را به تلاش برای به حرکت در آوردن چرخ‌های اقدام در همه بخش‌های اجرایی کشور با اولویت مسائل اقتصادی، با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و نظارتی مجلس تبدیل می‌کنند.»

این اظهارات رییس مجلس پس از سخنان اخیر خامنه‌ای در حمایت از دولت حسن روحانی در برابر تشدید انتقادها صورت می‌گیرد. 

رهبر جمهوری اسلامی گفته بود هتک حرمت دولت «حرام» است.

قالیباف در نطق خود همچنین گفت: «نمایندگان دولت را از طریق نقد صریح و دلسوزانه، نظارت و کنترل بر بودجه و اجرای قوانینی که معطل مانده است یا خلاف قانون عمل می‌شود، به مجلس و مردم پاسخگو می‌کنند.»

رییس مجلس با تایید مشکلات معیشتی مردم بر «تفاهم با دولت» تاکید کرد.

تغییر موضع مجلس در قبال دولت پس از یک دوره کشمکش لفظی بین مقام‌های دو قوه صورت می‌گیرد.

این اختلاف زمانی تشدید شد که جلسه سران قوا همزمان با اوج‌گیری بحران کرونا که قرار بود با میزبانی روحانی برگزار شود، در پی مراجعه قالیباف به «بیمارستان امام خمینی» و حضور در بخش بستری بیماران مبتلا به کرونا لغو شد.

پس از آن،‌ روحانی بدون اشاره مستقیم به اقدام قالیباف، از رفتارهای عدم منطبق با «عقل و شرع» انتقاد کرد.

قالیباف پیش از این هم دولت را به دلیل «جهادی نبودن» مورد انتقاد قرار داده بود. روحانی اخیرا بار دیگر بدون اشاره به نام، از منتقدان خواسته بود توضیح دهند خودشان برای «شرایط جنگ تحمیلی اقتصادی» چه کاری کرده‌اند. 

رییس‌جمهور در همین زمینه با کنایه گفته بود: «عده‌ای انگار آفریده شده‌اند که فقط نقد کنند.»

با این حال کشمکش‌ها در هفته‌های اخیر زمانی تشدید شد که شماری از نمایندگان مجلس دولت را به دلیل «ناکارآمدی» و عدم مدیریت شرایط اقتصادی و افزایش قیمت‌ها مورد انتقاد قرار دادند و مجتبی ذوالنوری،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی،‌ خواستار «اعدام» روحانی شد.

سخنان این نماینده وابسته به جبهه پایداری واکنش‌هایی را در پی داشت و علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت، نیز گفت توهین به رییس‌ جمهور «جرم» است و مدعی‌العموم می‌تواند مستقیما مداخله کند.

اما سخنگوی قوه قضاییه اندکی بعد اعلام کرد اظهارات سخنگوی قوه قضاییه از سر بی‌اطلاعی است و در پی تغییر قانون، تعقیب قضایی «توهین‌کنندگان به مقام‌های دولتی» نیاز به ثبت شکایت دارد.

تازه چه خبر؟
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در پیامی ویدیویی با حمایت از دادخواهی و اعتراض مردم سراوان به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌...More
طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در...More
به گزارش بلومبرگ، بیش از ۴۰ عضو جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه قطعنامه‌ای مخالفت خود را با هرگونه کاهش تحریم‌های جمهوری اسلامی...More
طرح سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واکسن کرونا برای کشورهای کم‌درآمد، کواکس، هشت ماه پس از آغاز به کار خود اولین محموله واکسن کرونا را تحویل داد. این...More