نشست اضطراری دولت ایران: پروازهای رفت و برگشت ایران به چین لغو شد | ایران اینترنشنال

نشست اضطراری دولت ایران: پروازهای رفت و برگشت ایران به چین لغو شد

 

در پی شیوع ویروس جدید کرونا در چندین کشور دنیا، علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، از لغو موقت پروازهای مستقیم ایران به چین و بالعکس خبر داد و دلیل این تصمیم را «اندیشیدن به تمهیدات بیشتر» اعلام کرد.

نشست اضطراری دولت ایران درباره شیوع ویروس کرونا، روز جمعه ۱۱ بهمن، با حضور مقام‌های وزارت‌های بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی، امور خارجه، راه و شهرسازی، میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، اطلاعات و کشور، با ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، این نشست «در پی انتشار ویروس کرونا در کشورهای مختلف و اعلام وضعیت هشدار از سوی سازمان جهانی بهداشت» و برای اتخاذ «تمهیدات لازم برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به کشور و راهکارهای مقابله با این ویروس» تشکیل شد.

سخنگوی دولت ایران نیز پس از این نشست در گفت‌وگو با شبکه خبر، گفت که از روز یکشنبه به دستور وزیر بهداشت «کسی که با یک علامت و علائمی مشاهده شده بود، تحت قرنطینه قرار گرفته است.»

او ادامه داد: «امروز تصمیم گرفته شد و به همه استانداری‌ها ابلاغ شد که در تمام مرزهای ورودی که احتمال ورود و خروج از آنها وجود دارد، وزارت بهداشت و درمان با آزمایشگاه و نیروهای متخصص مستقر شده و [حضور این نیروها] شدت خواهد یافت.»

ربیعی همچنین تاکید کرد که «مرزهای زمینی، هوایی و دریایی» ایران کنترل خواهند شد.

او با بیان این که خانواده ایرانیانی که در چین هستند، «نگران نباشند»، افزود: «وزارت مسکن و راه و شهرسازی وظیفه دارد یا با یک هواپیمای کشور ثالث، یا با هواپیمای تجهیز شده خودمان در کنار تیم درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایرانیانی که ثبت نام کرده‌اند و مایلند، که از میان ۵۰ نفر دانشجو هستند، به ایران انتقال دهد.»

سخنگوی دولت ایران با استناد به اظهارات وزیر بهداشت این کشور، همچنین گفت که تاکنون موردی از ابتلا به این ویروس در ایران مشاهده نشده است.

او با بیان این که ورود ویروس کرونا به ایران «شایعه» است، اعلام کرد در جلسه هیات دولت ایران، وزارت بهداشت، محور اطلاع‌رسانی درباره این موضوع انتخاب شده است.

همچنین سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران هم از تدابیر جدید برای مبارزه با شیوع این ویروس خبر داد و درباره ایرانیان ساکن ووهان چین گفت: «طبق گزارش دولت چین این افراد آلودگی ندارند.»

نمکی پیش از این نشست، در توییتر از نامه خود در این زمینه به معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران خبر داد و نوشت: «در‌ نامه‌ای از آقای دکتر [اسحاق] جهانگیری خواستم به وزارت خارجه و وزارت راه ابلاغ کند تا اطلاع ثانوی از ورود هرگونه مسافر از مبدا چین به هر طریقی (هوایی، زمینی و دریایی) جلوگیری شود.»

او اضافه کرد: «همچنین تمام پایگاه‌های بهداشتی در تمام و‌رودی‌های کشور از آغاز شیوع کرونا در حال آماده باش کامل هستند.»

رییس اورژانس ایران هم گفت که دانشجویان ایرانی مقیم چین برای جلوگیری از ابتلای به بیماری کرونا با هواپیمای اختصاصی به کشور بازگردانده می‌شوند. او افزود: «در شرایط کنونی نمی‌شود بیمار بودن کسی را پنهان کرد».

پیشتر عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنج‌شنبه دهم بهمن، درباره وضعیت ایرانیان ساکن شهر ووهان چین نیز گفته بود که خروج این دانشجویان از چین «مستلزم موافقت دولت چین بر اساس مقررات بهداشتی و بین‌المللی برای پیشگیری از انتشار این ویروس در سایر کشورها است.»

تازه چه خبر؟
هادی حق‌شناس، استاندار گلستان با تاکید بر تکمیل مجتمع‌های میگوی گمیشان اعلام کرد سرمایه گذارانی از ویتنام علاقمند به فعالیت در حوزه میگو و پرورش آبزی...More
کیانا و علی، دو فرزند نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی به ممنوع‌الخروج بودن غیر قانونی مادرشان اعتراض کردند. آنان در این ویدئو اعلام کردند...More
سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت ایران، می‌گوید هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی شد. نمکی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه اعلام...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، خواستار اعمال تحریم‌های سخت‌تر کشورهای غربی علیه دولت الکساندر لوکاشنکو شد. خبرگزاری رویترز چهارشنبه هشتم...More
محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد یک میلیون و ۱۵۰ هزار خانه خالی در کشور شناسایی شده است. به گزارش ایرنا، معاون...More