نسرین ستوده: قضات دادگاه انقلاب تک‌نفره بازی می‌کنند | ایران اینترنشنال

نسرین ستوده: قضات دادگاه انقلاب تک‌نفره بازی می‌کنند

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حبس به سر می‌‌برد، طی نامه‌ای از زندان اوین درباره احکام صادر شده علیه خودش توضیح داده است.

ستوده در این نامه با تاکید بر این که «فقدان وکیل در دادسرا و خیلی اوقات در دادگاه حقوق متهمان را تضییع می‌کند»،نوشته که «به موجب حکم غیابی که در سال ۱۳۹۵ صادر شده بود به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و به استناد تحصن در مقابل کانون وکلای دادگستری به ۵ سال حبس محکوم شده بودم.»

او توضیح داده است «پس از بازداشت  در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ مجددا پرونده‌ی جدید با ۷ اتهام علیه من تشکیل شد که مجموع احکام صادره علیه من سی و هشت سال و نیم به اضافه ۱۴۸ ضربه شلاق بوده است.»

«اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، عضویت در کمپین لگام، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویق به فساد و فحشاء، ظاهر شدن بدون حجاب شرعی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم و آسایش عمومی»، هفت اتهام نسرین ستوده است.  

ستوده نوشته که در حکم قاضی، وکالت او در پرونده‌های مربوط به «دختران خیابان انقلاب و همچنین گذاشتن دسته گل بر سکوی خیابان انقلاب» از مصادیق «فساد و فحشاء» محسوب «و بابت آنها ۱۲ سال حبس» تعیین شده است.

این وکیل دادگستری در پایان تاکید کرده که «مایل نیستم در هیچ شکلی در این بازی ناعادلانه شرکت کنم. اجازه دهید قضات دادگاه انقلاب تک نفره بازی کنند.»

او همچنین به «نقض اصول دادرسی عادلانه» به صورت «گسترده و سیستماتیک» در «پرونده‌های دادگاه انقلاب» اشاره کرده و نوشته است: «جمع کثیری از فعالان سیاسی و مدنی و معتقدان به عقیده و مذهبی دیگر همگی با مخاطرات ناشی از دادرسی ناعادلانه مواجه‌اند.»

جلوگیری از حضور وکیل در پرونده، مطالبه نکردن دلیل و مدرکی از نهادهای امنیتی از سوی دادگاه، و ندادن وقت کافی به متهم برای دفاع، از موارد نقض دادرسی عادلانه است که نسرین ستوده به آنها اشاره کرده است.

تازه چه خبر؟
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در پیامی برگزیده شدن ابراهیم رییسی را به عنوان رییس جمهور تبریک گفت. رهبر کره شمالی با ارسال پیامی به ابراهیم رییسی با...More
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد. حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌...More
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More