نسرین ستوده برنده جایزه سال «نوبل آلترناتیو» بنیاد زیست صحیح سوئد شد | ایران اینترنشنال

نسرین ستوده برنده جایزه سال «نوبل آلترناتیو» بنیاد زیست صحیح سوئد شد

بنیاد جایزه سال «زیست صحیح» سوئد نسرین ستوده، زندانی سیاسی در اوین، را به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری برای «بهبود وضعیت جهان»، به عنوان یکی از برگزیدگان دریافت نوبل آلترناتیو خود انتخاب کرد.

این بنیاد که در استکهلم مستقر است روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه فهرست چهار برنده جایزه نوبل آلترناتیو،‌ که از آن به عنوان نوبل مضاعف نیز یاد می‌شود،‌ را اعلام کرد که در آن نام ستوده نیز دیده می‌شود.

بنیاد زیست صحیح که در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد هر سال این نوبل را به کسانی اعطا می‌کند که با فعالیت‌هایشان برای بهبود وضعیت و چالش‌های جهان در حوزه آموزش، حقوق بشر، محیط زیست، صلح و بهداشت تلاش می‌کنند. جوایز این بنیاد هر سال در پارلمان سوئد به برندگان اهدا می‌شود.

در فهرست امسال این بنیاد، نام چهار چهره فعال در زمینه‌های مختلف از جمله حقوق بشر از کشورهای بلاروس، نیکاراگوئه و آمریکا دیده می‌شود.

این بنیاد درباره دلیل انتخاب ستوده به فعالیت‌های او در حمایت از زندانیان سیاسی،‌ روزنامه‌نگاران،‌ اقلیت‌ها و همچنین‌ مخالفان حجاب اجباری، مشهور به «دختران خیابان انقلاب»، در ایران اشاره کرده است.

بنیاد زیست صحیح  فعالیت‌های حقوق بشری ستوده در برابر «رژیم سرکوبگر» ایران را با عبارت مبارزه «داوود با جالوت» توصیف کرده است که اشاره‌ای است به حکایت مذهبی - اسطوره‌ای که بر اساس آن، جوانی به نام داود که فقط تعدادی قلوه‌سنگ دارد به جنگ جالوت غول‌پیکر و مسلح می‌رود و او را شکست می‌دهد.

نسرین ستوده اخیرا به دلیل اعتصاب غذا در حمایت از حقوق و وضعیت سلامت زندانیان سیاسی دچار ضعف جسمانی و وخامت در وضعیت سلامت خود شد که در پی آن به بیمارستان انتقال یافت. رضا خندان،‌ همسر این زندانی سیاسی،‌ نوشته بود او در «بدترین شرایط جسمانی» بدون حضور پزشکی به زندان باز گردانده شد.

در همین زمینه بنیاد زیست صحیح اشاره کرده مساله سلامت ستوده در زندان باید موضوع نگرانی جهانی باشد.

ستوده پیش از این جوایز حقوق بشری دیگری هم دریافت کرده است.

اخیرا کانون قضات آلمان در بیانیه‌ای او را به واسطه تعهد شجاعانه و خستگی‌ناپذیر به عنوان دریافت‌کننده جایزه حقوق بشر خود اعلام کرد. دانشگاه کو لوون بلژیک نیز به این زندانی حقوق بشر دکترای افتخاری اهدا کرد.

از دیگر جوایز اخیر او، جایزه سال حقوق بشر مرکز  بین‌المللی حقوق بشر در کانادا و جایزه «یادبود برای صلح ۲۰۱۹» اسپانیا است.

تازه چه خبر؟
در ادامه قطعی مکرر و ‌طولانی آب آشامیدنی در شهر گرگان، خبرگزاری فارس روز دوشنبه گزارش داد که قطع آب که در برخی مناطق به ۷ ساعت در روز هم می‌رسد، فقط...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، روز دوشنبه از آغاز اعتصاب سراسری این کشور با هدف کنار زدن الکساندر لوکاشنکو از قدرت خبر داد. تیخانوفسکایا...More
احمد جباری، نماینده بندر لنگه در مجلس، با اشاره به «سهمیه‌بندی کپسول گاز» در روستاهای هرمزگان از وزارت نفت انتقاد کرد. جباری روز دوشنبه با اشاره به...More
ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، اعلام کرد که استان یزد نسبت به جمعیت خود، بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را در میان استان‌های ایران...More
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More