نزار زکا: آمریکا مرا آزاد کرد نه حزب‌الله | ایران اینترنشنال

نزار زکا: آمریکا مرا آزاد کرد نه حزب‌الله

نزار زکا، شهروند لبنانی که در ماه ژوئیه پس از ۴ سال حبس در ایران آزاد شد، هرگونه نقش حزب‌الله لبنان را در آزادی خود نفی کرده و این موضوع را حاصل تلاش آمریکا دانست. 

زکا که دارای تابعیت آمریکایی‌ست در بیانیه‌ای که در اختیار روزنامه الشرق‌الاوسط قرار داده نوشت مقام‌های جمهوری اسلامی او را پس از آزادی تحویل حزب‌الله و میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان داند تا با سرپوش گذاشتن بر قبول تقاضای آمریکا از سوی ایران، «حفظ آبرو» کرده باشند. 

زکا در این بیانیه نوشت: «آزادی من حاصل تلاش‌های آمریکا بود. پنج آمریکایی در زندان‌های ایران در بازداشت بودند. ایران من را تحت فشار آمریکا آزاد کرد، و قصه تلاش‌های حسن نصرالله (دبیرکل حزب‌الله لبنان) را سر هم کرد و اعلام کرد من چون لبنانی‌ام آزاد شده‌ام و این موضوع نشانگر تسلیم ایران در برابر فشار آمریکا نبوده است.» 

در زمان آزادی زکا، کارشناس فناوری اطلاعات، از زندان ایران، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، اعلام کرد زکا مورد آزادی مشروط قرار گرفته است. اسماعیلی همچنین گفته بود  حزب‌الله «اجابت درخواست آزادی مشروط نزار زکا را به مصلحت می دانست.»

زکا به جرم جاسوسی به ۱۰سال حبس و پرداخت جریمه نقدی معادل ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار محکوم شده بود.

او در بیانیه خود اضافه کرد: «آنها من را بازداشت کردند تا از این طریق به آمریکایی‌ها بگویند که بین امضای توافق هسته‌ای و گشایش در برابر جهان فرق است.»

زکا همچنین گفت از سوی ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحت شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته است.

او در این بیانیه می‌نویسد در زندان با ۲۳ نفر دیگر از جمله مهدی هاشمی رفسنجانی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از معاونان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق، و شیو وانگ، دانشجوی دانشگاه پرینستون، هم‌بند بوده است. معاون زندانی احمدی‌نژاد احتمالا اسفندیار رحیم‌مشایی است.

بر پایه گزارش‌ها، ۱۲ تا ۱۴  تبعه خارجی از کشورهای استرالیا، فرانسه، بریتانیا و آمریکا در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند.

زکا در بیانیه خود نوشت دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با هرگونه درخواست وجه نقد در ازای آزادی گروگان‌ها مخالف است.

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More