نزار زکا: آمریکا مرا آزاد کرد نه حزب‌الله | ایران اینترنشنال

نزار زکا: آمریکا مرا آزاد کرد نه حزب‌الله

نزار زکا، شهروند لبنانی که در ماه ژوئیه پس از ۴ سال حبس در ایران آزاد شد، هرگونه نقش حزب‌الله لبنان را در آزادی خود نفی کرده و این موضوع را حاصل تلاش آمریکا دانست. 

زکا که دارای تابعیت آمریکایی‌ست در بیانیه‌ای که در اختیار روزنامه الشرق‌الاوسط قرار داده نوشت مقام‌های جمهوری اسلامی او را پس از آزادی تحویل حزب‌الله و میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان داند تا با سرپوش گذاشتن بر قبول تقاضای آمریکا از سوی ایران، «حفظ آبرو» کرده باشند. 

زکا در این بیانیه نوشت: «آزادی من حاصل تلاش‌های آمریکا بود. پنج آمریکایی در زندان‌های ایران در بازداشت بودند. ایران من را تحت فشار آمریکا آزاد کرد، و قصه تلاش‌های حسن نصرالله (دبیرکل حزب‌الله لبنان) را سر هم کرد و اعلام کرد من چون لبنانی‌ام آزاد شده‌ام و این موضوع نشانگر تسلیم ایران در برابر فشار آمریکا نبوده است.» 

در زمان آزادی زکا، کارشناس فناوری اطلاعات، از زندان ایران، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، اعلام کرد زکا مورد آزادی مشروط قرار گرفته است. اسماعیلی همچنین گفته بود  حزب‌الله «اجابت درخواست آزادی مشروط نزار زکا را به مصلحت می دانست.»

زکا به جرم جاسوسی به ۱۰سال حبس و پرداخت جریمه نقدی معادل ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار محکوم شده بود.

او در بیانیه خود اضافه کرد: «آنها من را بازداشت کردند تا از این طریق به آمریکایی‌ها بگویند که بین امضای توافق هسته‌ای و گشایش در برابر جهان فرق است.»

زکا همچنین گفت از سوی ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحت شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته است.

او در این بیانیه می‌نویسد در زندان با ۲۳ نفر دیگر از جمله مهدی هاشمی رفسنجانی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از معاونان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق، و شیو وانگ، دانشجوی دانشگاه پرینستون، هم‌بند بوده است. معاون زندانی احمدی‌نژاد احتمالا اسفندیار رحیم‌مشایی است.

بر پایه گزارش‌ها، ۱۲ تا ۱۴  تبعه خارجی از کشورهای استرالیا، فرانسه، بریتانیا و آمریکا در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند.

زکا در بیانیه خود نوشت دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با هرگونه درخواست وجه نقد در ازای آزادی گروگان‌ها مخالف است.

تازه چه خبر؟
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More
یک روز پس از مذاکرات واشینگتن، درگیری‌های جدیدی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ گزارش شده است. وزارت دفاع آذربایجان روز...More