نزار زکا:‌ آذری جهرمی بازجوی وزارت اطلاعات بود | ایران اینترنشنال

نزار زکا:‌ آذری جهرمی بازجوی وزارت اطلاعات بود

نزار زکا،‌ فعال آزادی اینترنت که به مدت ۴ سال در ایران زندانی بود، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال اعلام کرد در دوران حبس‌اش، محمد جواد آذری جهرمی،‌ وزیر ارتباطات ایران به عنوان بازجوی وزارت اطلاعات فعالیت داشته است.

زکا گفت «‌وقتی در ایران گروگان بودم آذری جهرمی به عنوان بازجوی وزارت اطلاعات از متهمان بازجویی می‌کرد و اتهام‌های واهی را به افراد بیگناه وارد می‌کرد.»

زکا در پاسخ به اینکه آیا اطلاعاتش در این باره  را در اختیار نهادی حقوق قرار داده است یا خیر به ایران اینترنشنال گفت: «تمام اطلاعات مربوط را براساس مسایل محرمانه در اختیار ارگان‌ها و سازمان ها گذاشتم و گفتم وزیر ارتباطات ایران به زندانیان آسیب می‌رساند و آنها را بازجویی می‌کند.»

این فعال آزادی اینترنت همچنین گفت جهرمی به این دلیل به مقام بالایی در وزارت ارتباطات رسیده که مقابل مردم بیگناه ایستاده است.

زکا با اشاره به قطعی اینترنت در طی اعتراض‌های اخیر ایران گفت «‌جهرمی اینترنت را قطع کرد در حالی که وزیران و مقام‌ها می‌توانستند به رسانه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشند.»

او گفت وزیر ارتباطات فعلی جمهوری اسلامی تنها کاری که خوب بلد است، چگونگی به گروگان گرفتن و بازجویی مردم است.

زکا پس از آزادی از زندان عنوان کرده بود در آغاز بازداشتش با انواع شکنجه روبرو شده و زندانی شدنش در زندان اوین مصداق شکنجه روحی بوده است. 

این شهروند لبنانی در سال ۲۰۱۵ به دعوت رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران به کنفرانسی در تهران دعوت شد. او توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد. 

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را به دلیل نقش داشتن در «سانسور گسترده اینترنت از سوی رژیم ایران» تحریم کرد.

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More