نزار زکا:‌ آذری جهرمی بازجوی وزارت اطلاعات بود | ایران اینترنشنال

نزار زکا:‌ آذری جهرمی بازجوی وزارت اطلاعات بود

نزار زکا،‌ فعال آزادی اینترنت که به مدت ۴ سال در ایران زندانی بود، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال اعلام کرد در دوران حبس‌اش، محمد جواد آذری جهرمی،‌ وزیر ارتباطات ایران به عنوان بازجوی وزارت اطلاعات فعالیت داشته است.

زکا گفت «‌وقتی در ایران گروگان بودم آذری جهرمی به عنوان بازجوی وزارت اطلاعات از متهمان بازجویی می‌کرد و اتهام‌های واهی را به افراد بیگناه وارد می‌کرد.»

زکا در پاسخ به اینکه آیا اطلاعاتش در این باره  را در اختیار نهادی حقوق قرار داده است یا خیر به ایران اینترنشنال گفت: «تمام اطلاعات مربوط را براساس مسایل محرمانه در اختیار ارگان‌ها و سازمان ها گذاشتم و گفتم وزیر ارتباطات ایران به زندانیان آسیب می‌رساند و آنها را بازجویی می‌کند.»

این فعال آزادی اینترنت همچنین گفت جهرمی به این دلیل به مقام بالایی در وزارت ارتباطات رسیده که مقابل مردم بیگناه ایستاده است.

زکا با اشاره به قطعی اینترنت در طی اعتراض‌های اخیر ایران گفت «‌جهرمی اینترنت را قطع کرد در حالی که وزیران و مقام‌ها می‌توانستند به رسانه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشند.»

او گفت وزیر ارتباطات فعلی جمهوری اسلامی تنها کاری که خوب بلد است، چگونگی به گروگان گرفتن و بازجویی مردم است.

زکا پس از آزادی از زندان عنوان کرده بود در آغاز بازداشتش با انواع شکنجه روبرو شده و زندانی شدنش در زندان اوین مصداق شکنجه روحی بوده است. 

این شهروند لبنانی در سال ۲۰۱۵ به دعوت رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران به کنفرانسی در تهران دعوت شد. او توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد. 

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را به دلیل نقش داشتن در «سانسور گسترده اینترنت از سوی رژیم ایران» تحریم کرد.

تازه چه خبر؟
نشریه اسرائیل هیوم به نقل از یکی از مقامات سیاسی که در مذاکرات عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل نقش دارد گزارش داد که هر دو کشور به زودی روابط خود را...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More