نروژ پیشنهاد پیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج‌فارس را بررسی می‌کند | ایران اینترنشنال

نروژ پیشنهاد پیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج‌فارس را بررسی می‌کند

اینه اریکسون سوریده، وزیر خارجه نروژ، گفت کشور در حال بررسی چگونگی پاسخ به پیشنهاد آمریکا برای شرکت در ائتلاف نظامی به رهبری واشینگتن در زمینه تامین امنیت کشتی‌رانی در خلیج‌فارس است.

او روز پنج‌شنبه ۳۱ مرداد ماه، در کنفرانس خبری مشترکی با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود گفت که دولت نروژ «اقدام‌های مختلفی» را در نظر گرفته و بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده ارزیابی ارائه می‌دهد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، از دعوت از شصت کشور جهان برای پیوستن به این ائتلاف خبر داده است. تاکنون بریتانیا، استرالیا و بحرین به این ائتلاف پیوسته‌اند.

درخواست آمریکا از نروژ برای پیوستن به این ائتلاف نظامی در حالی است که در ماه مه، یک نفتکش نروژی نیز در انفجارهایی که در چهار نفتکش در نزدیکی بندر نفتی فجیره امارات متحده عربی روی داد، آسیب دید.

خانم اریکسون سوریده با ابراز نگرانی از افزایش تنش در منطقه، از خرابکاری در کشتی نروژی ابراز تاسف کرد و از طرف‌ها خواست از دامن زدن به تنش خودداری کنند.

او همچنین درباره توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی گفت: «ما در مورد برجام نیز گفت‌وگو کردیم و از ایران خواستیم به تعهد کامل در برجام پایبند باشد، برجام برای امنیت منطقه و عدم اشاعه هسته‌ای مهم است.»

در حالی که قرار است محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران عصر روز پنج‌شنبه اسلو را به مقصد پاریس ترک کند، وزیر خارجه نروژ همچنین گفت که این کشور از اقدام‌های فرانسه برای کاهش تنش‌ها حمایت می‌کند.

ساعتی پیش از دیدار با وزیر خارجه نروژ،  ظریف در موسسه امور بین‌المللی این کشور گفت که ایران برای بررسی «پیشنهادهای فرانسه» به منظور حفظ توافق هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی آماده است.

همچنین به گفته وزیر خارجه نروژ، در جریان دیدار او و ظریف، موضوع نقض حقوق بشر در ایران نیز مورد بررسی قرار گرفت.

تازه چه خبر؟
دیوان پادشاهی کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد شیخ صباح احمد جابر الصباح، امیر این کشور، در ۹۱ سالگی درگذشت. او پس از وخامت حالش در هفته‌های اخیر به آمریکا...More
در ادامه واکنش‌ها به دریافت واکسن‌ آنفلوانزا از سوی مجلس یحیی ابراهیمی،‌ عضو کمیسیون بهداشت و درمان،‌ گفت از ابتدای انقلاب تاکنون مجلس هزار و ۳۰۰...More
منوچهر آشتیانی، مترجم و استاد پیشکسوت فلسفه و علوم اجتماعی،‌ در ۹۰ سالگی درگذشت. خبر درگذشت این جامعه‌شناس چپ‌گرا را روز سه‌شنبه هشتم مهرماه رسانه‌...More
پخش کلیپی از قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به علیرضا رزم حسینی به عنوان وزیر صنعت، معدن و...More
رضا کرمی محمدی، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران،‌ از ابتلای دو هزار نفر از کارمندان این مجموعه به ویروس کرونا خبر داد. محمدی روز سه‌...More