نخست‌وزیر ژاپن برای میانجی‌گری به تهران می‌رود

دولت ژاپن در حال نهایی کردن برنامه سفر ماه آینده شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور، به ایران به منظور میانجی‌گری برای کاهش تنش‌های فزاینده بین ایران و آمریکاست.  

به گزارش وب‌سایت تلویزیون ان‌ایچ‌کی ژاپن، مقام‌های ژاپنی در حال رایزنی برای تنظیم دیدار بین آبه و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و حسن روحانی، رییس جمهور ایران‌ هستند.

هم‌زمان با شدت گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا و افزایش هشدارها نسبت به خطر وقوع جنگ، آبه در دیدار با دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، در توکیو گفت آماده است برای باز کردن باب گفتگو بین تهران و واشنگتن که از سال ۱۳۵۸ روابط دیپلماتیک نداشته‌اند، تلاش ‌کند. این پیشنهاد نخست‌وزیر ژاپن با استقبال ترامپ مواجه شد.

ترامپ در دیدار با آبه گفت: «خبر دارم که نخست‌وزیر ژاپن روابط بسیار خوبی با ایران دارند. پس ببینیم چه پیش می‌آید.»

او اضافه کرد: «نخست‌وزیر قبلا با من در این باره حرف زده و من مطمئنم که ایران علاقه‌مند به گفتگو خواهد بود. اگر آنها علاقه‌مند به گفتگو باشند، ما هم علاقه‌مند خواهیم بود. ببینیم چه می‌شود... کسی دوست ندارد اتفاقات ناگواری رخ دهد، خصوصا من.»

این اولین سفر مقام نخست‌وزیری ژاپن به ایران از زمان انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ است و تصمیم آبه به میانجیگری برای اولین بار می‌تواند حاکی از خطر جنگ در منطقه باشد. روابط ایران و ژاپن همواره در سطح خوبی بوده است.

دولت ترامپ علیرغم تاکید بر اینکه به دنبال درگیری نظامی و تغییر رژیم در ایران نبوده، در ماه‌های اخیر یک فروند ناو هواپیمابر و بمب‌افکن‌های ب-۵۲ برای مهار «تهدید» ایران به خلیج فارس اعزام کرده است.     

ترامپ قبلا بارها نسبت به گفتگو با رهبران ایران ابراز علاقه کرده اما مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه گفتگو با آمریکا را مردود دانسته‌اند.

ترامپ پس از خروج از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت سال گذشته، تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال کرد. در راستای تشدید تحریم‌های نفتی، معافیت‌های اعطایی به تعدادی از مشتریان اصلی نفت ایران نیز لغو شده است.

قبلا نیز دولت عراق از آمادگی خود برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا به هدف جلوگیری از برخورد نظامی خبر داد. در پی این اعلام آمادگی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، راهی عراق شد.

تازه چه خبر؟
کارگروه ویژه فضای مجازی در ایران با انتشار اطلاعیه‌ای ۵ دستورالعمل برای نظارت و پیگیری انتشار آنچه «محتوای آسیب رسان مربوط به ویروس کرونا» صادر کرد...بیشتر بخوانید
سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به خطر ابتلای زندانیان عقیدتی و سیاسی در ایران به بیماری کرونا خواستار آزادی فوری آن‌ها شد. عفو بین‌الملل، دوشنبه ۱۱...بیشتر بخوانید
هزاران نفر از شهروندان ایرانی با ارسال نامه‌ای به سازمان بهداشت جهانی از این سازمان و جامعه جهانی خواستند برای مقابله با بحران کرونا به مردم ایران...بیشتر بخوانید
علی ربیعی، سخنگوی دولت،‌ با اشاره به هم‌زمانی بحران بیماری کرونا در ایران و تحریم‌های بین‌المللی اظهار کرد اقتصاد در تحریم زمین بخورد بلند شدنش سخت...بیشتر بخوانید
سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده محدود از دو داروی ضد مالاریا را برای مقابله با بیماری کرونا صادر کرد. در بیانیه‌ای که یکشنبه ۱۰ فروردین‌ در...بیشتر بخوانید