نخست‌وزیر اسرائیل: تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی ایران شرم‌آور است | ایران اینترنشنال

نخست‌وزیر اسرائیل: تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی ایران شرم‌آور است

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، این تصمیم را «شرم‌آور» خواند.

او روز شنبه در سخنانی اعلام کرد کشورش به همکاری نزدیک خود با آمریکا و دولت‌های منطقه «برای پیشگیری از اقدامات تجاوزکارانه» ایران ادامه خواهد داد.

نتانیاهو اضافه کرد: «اسرائیل همچنان علیه کسانی که می‌خواهند امنیتش را برهم بزنند، به شدت عمل خواهد کرد.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویش قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را با دو رای مثبت آمریکا و جمهوری دومینیکن، ۱۱ رای ممتنع و دو رای منفی چین و روسیه رد کرد.

پس از رد این قطعنامه، کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت ایالات متحده برای بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در روزهای آینده اقدام می‌کند.

در مقابل، نماینده ایران در مورد بازگشت تحریم‌ها علیه ایران از سوی شورای امنیت هشدار داد و گفت بازگشت تحریم‌ها با واکنش شدید تهران روبرو خواهد شد. او افزود گزینه‌های ایران در واکنش به این موضوع محدود نیستند.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، هم روز شنبه رد شدن پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا را نشان‌دهنده تاثیر برجام دانست.

در آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور،عدم موافقت شورای امنیت در تصویب قطعنامه پیشنهادی واشینگتن را محکوم کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: «امتناع شورای امنیت از تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران نشان‌دهنده عدم موفقیت آن در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است.»

از آنجا که چین و روسیه، که دارای حق وتو هستند، از همان ابتدا مخالفت خود با قطعنامه پیشنهادی آمریکا را اعلام کرده بودند، ناظران شانس آمریکا را برای به تصویب رساندن این قطعنامه ناچیز ارزیابی می‌کردند.

تحریم‌ تسلیحاتی جمهوری اسلامی روز ۲۷ مهرماه منقضی می‌شود. واشینگتن پیشتر تهدید کرده بود در صورت شکست این قطعنامه برای بازگرداندن همه تحریم‌ها علیه ایران به سازوکار ماشه متوسل می‌شود.

 

 

 

 

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اولین سالگرد کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده هرگز اجازه شکل‌گیری دوباره...More
پنتاگون اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا اجازه لازم برای فروش احتمالی ۱۰۰ سیستم دفاع ساحلی هارپون به تایوان را طی قراردادی به ارزش تقریبی دو میلیارد و...More
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More