نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ میزان مشارکت برای اولین بار کمتر از ۵۰ درصد | ایران اینترنشنال

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ میزان مشارکت برای اولین بار کمتر از ۵۰ درصد

 

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و گفت میزان مشارکت در انتخابات روز جمعه ۴۸/۸ درصد بوده است.

این کمترین میزان مشارکت در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایران است. پیش از این کمترین میزان مشارکت مربوط به انتخابات ریاست جمهوری دوره ششم (سال ۷۲) بود که نرخ مشارکت در آن ۵۰/۶۶ درصد اعلام شد. میزان مشارکت در این دوره نسبت به انتخابات ۹۶ نیز حدود ۲۵ درصد کمتر است.

رحمانی فضلی بعدازظهر شنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد کل آراء ماخوذه ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رای بوده که از آن میان، ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای به ابراهیم رئیسی رسید.

به گفته او، محسن رضایی سه میلیون و ۴۱۲ هزار و ۷۱۲، عبدالناصر همتی دو میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱، و قاضی‌زاده هاشمی ۹۹۹ هزار و ۷۱۸ رای کسب کرده‌اند.

وزیر کشور میزان آرای باطله را سه میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۷ رای اعلام کرد که پس از برنده و بالاتر از نفر دوم (محسن رضایی) است.

آماری که وزیر کشور از آرای باطله اعلام کرده در ارتباط با اعداد دیگر انتخابات سازگاری ندارد و پرسش‌هایی برانگیخته است.

مجموع آرای نامزدها در این انتخابات ۲۴ میلیون و ۷۶۵ هزار و ۹۷۶ و  میزان مشارکت کل  ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رای اعلام شده است. مابه‌التفاوت این دو عدد حدود چهار میلیون و دویست هزار رای می‌شود که با عدد اعلام‌شده از سوی وزیر کشور (سه میلیون و ۷۰۰ هزار رای) تفاوتی آشکار دارد.

با این حال وزارت کشور درباره تفاوت این دو عدد که حدود ۵۰۰ هزار رای می‌شود توضیحی نداده است.

انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه برگزار شد و به طور کم‌سابقه‌ای تا ساعت دو بامداد تمدید شد. پس از حدود هفت ساعت سکوت، جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد ۹۰ درصد آرا شمرده است.

رییس ستاد انتخابات گفت بر اساس آرای شمرده شده، ابراهیم رئیسی برنده انتخابات شده است.

عرف به میزان آرای باطله اشاره نکرد و گفت که این آمار در گزارش نهایی اعلام خواهد شد.

 

 

پیش از اعلام نخستین نتایج، رقیبان رئیسی به او تبریک گفته و حسن روحانی نیز گفت: «من به منتخب مردم تبریک می‌گویم، اما چون هنوز نتیجه رسما اعلام نشده،‌ تبریک رسمی را به تاخیر می‌اندازم اما معلوم است چه کسی رای به اندازه کافی آورده است.»

رئیسی در ۴۰ سال گذشته سمت‌های قضایی داشته و حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ عملکرد او را «۳۸ سال زندان و اعدام» خوانده بود.

او یکی از اعضای هیات تصمیم‌گیر درباره اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی با حکم روح‌الله خمینی در سال ۶۷ مشهور به «هیات مرگ» بود. آمریکا نیز در سال ۹۸ رئیسی را تحریم کرد.

این رای‌گیری در حالی برگزار شد که طیف وسیعی از فعالان سیاسی و مدنی، خانواده‌های دادخواه کشته‌شدگان اعتراضات ۸۸، ۹۶ و ۹۸ و اعدام‌شدگان دهه ۶۰ با پیام‌های مختلف آن را تحریم کردند و طیف گسترده‌ای از احزاب و گروه‌ها و فعالان مدنی و سیاسی نیز اعلام کردند که در «انتخابات تحقیرآمیز و مهندسی شده» شرکت نمی‌کنند.

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More