نتانیاهو: برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کنیم | ایران اینترنشنال

نتانیاهو: برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کنیم

 

در پی برگزاری جلسه ویژه دولت اسرائیل درباره تحولات توافق هسته‌ای ایران،‌ بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور، اعلام کرد اسرائیل به تلاش‌ها برای بازگشت به برجام امیدی نمی‌بندد و هر اقدامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهد داد.

نتانیاهو روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه در صفحه توییترش خطاب به رژیم جمهوری اسلامی ایران نوشت: «چشم امیدمان به هیچ قراردادی با این رژیم تندرو نیست. ما دیگر قراردادها با رژیم‌های سفاکی مانند نظام شما در قرن گذشته و کنونی، همانند قرارداد با کره شمالی را آزموده‌ایم.»

او افزود: « با توافق‌نامه یا بدون آن، کشورش از هیچ اقدامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دریغ نخواهد کرد.»

نتانیاهو به داستان مشهور «پوریم» اشاره کرد و گفت: «من به رژیم ایران و نوچه‌هایش در خاورمیانه که قصد جان‌ ما را کرده‌اند اعلام می‌کنم ۲۵۰۰ سال پیش نیز فردی ظالم و غاصب که ساکن سرزمین شما بود، قصد نابودی ملت یهود را داشت. همان‌طور که او در آن زمان شکست خورد، این نظام هم شکست می‌خورد.»

داستان پوریم،‌ که در زبان عبری و در کتاب «استر» به معنی قرعه تفسیر شده است، اشاره به جشنی دارد که در پی نجات یهودیان از دست هامان، که در زمان «خشایار شاه» قرعه تاریخ مرگ یهودیان را انداخته بود، برگزار می‌شود.

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه توییتش نوشته است: «ما و اجدادمان هزاران سال را گذرانده تا به سرزمین اسرائیل بازگشتیم، و به نظام خرافی آیت‌الله‌ها اجازه نمی‌دهیم که طومار به پاخیزی قوم یهود را در هم بپیچند.»

اظهارات نتانیاهو یک روز پس از دیدار او با بنی گنتس وزیر دفاع، گبی اشکنازی، وزیر خارجه و همچنین روسای موساد و ستاد ارتش اسرائیل با همراهی چند تن از مقامات دیگر از جمله مشاور امنیت ملی بیان می‌شود.

این جلسه برای گفت‌وگو در مورد استراتژی اسرائیل و واکنش به تلاش دولت جو بایدن برای نزدیک شدن آمریکا با ایران برگزار شد. پیشتر، بایدن با نتانیاهو یک تماس تلفنی داشته است.

همزمان یک شبکه تلویزیونی دولتی اسرائیل گزارش داده که این کشور می‌خواهد موضع تندی نسبت به برنامه رییس‌جمهوری آمریکا برای از سرگیری توافق هسته‌ای با ایران داشته باشد. این در حالی است که بر اساس همین گزارش، در جلسه روز دوشنبه گنتس، اشکنازی و فرمانده ارتش موضع میانه‌تری را در این زمینه اتخاذ کرده بودند.

این شبکه همچنین اشاره کرد اسرائیل برای جلوگیری از بازگشت طرف‌های اروپایی به برجام، آن‌ها را تحت فشار قرار داده است.

 

تازه چه خبر؟
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، اعلام کرد که پس از ارسال نامه نایب رییس مجلس به رییس قوه قضاییه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی درباره...More
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی خبر داد سومین محموله واکسن روسی کرونا روز پنج‌شنبه وارد ایران می‌شود. این خبرگزاری نوشت که سفارت ایران در روسیه سومین...More
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به اقدام ایران در رد دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست اعضای برجام گفت آمریکا راه دیپلماسی را باز...More
پس از آنکه دفتر پلیس ساختمان کنگره آمریکا از «توطئه» یک گروه شبه نظامی ناشناس برای ورود به ساختمان کنگره در روز پنج‌شنبه خبر داد، مجلس نمایندگان نشست...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت در نتیجه سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ، ایران اجزای کلیدی برنامه هسته‌ای خود را توسعه داد و در اثر این سیاست...More