نایب رییس مجلس: دولت پذیرفت ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی‌اش به قرارگاه خاتم‌الانبیا را بپردازد | ایران اینترنشنال

نایب رییس مجلس: دولت پذیرفت ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی‌اش به قرارگاه خاتم‌الانبیا را بپردازد

علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید «قرارگاه خاتم‌الانبیا» وابسته به سپاه پاسداران بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد و سازمان برنامه و بودجه پذیرفته است که ۸ هزار و دویست میلیارد تومان از این بدهی را تا پایان اسفند امسال بپردازد.

نیکزاد روز دوشنبه به خبرگزاری فارس گفت ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ به صورت نقدی پرداخت خواهد شد و علاوه بر آن، ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت «اوراق اسناد خزانه اسلامی» و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز «از محلی دیگر» در اختیار این قرار خواهد گرفت.

البته نایب رییس مجلس میزان کل طلب‌های این قرارگاه وابسته به سپاه پاسداران را «بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان» ذکر کرده و گفته است این ۱۰ هزار میلیارد تومان طلب از سازمان برنامه و بودجه است و بقیه مبلغ بدهی «نهادها، شهرداری‌ها و شرکت‌های دولتی» است. او اشاره‌ای نکرد که این بدهی بابت اجرای چه طرح هایی حاصل شده است.

قرارگاه خاتم‌الانبیا که بازوی بزرگ اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شمار می‌رود «بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه‌های دولتی ایران» تلقی می‌شود.

مجموع این قرارگاه از سال ۲۰۱۰ مشمول تحریم‌های آمریکا قرار دارد. شماری از زیرمجموعه‌های این نهاد نیز تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل بوده‌اند.

علی نیکزاد، نایب رییس مجلس، همچنین به خبرگزاری فارس گفته است قرارگاه خاتم‌الانبیا با سازمان برنامه و بودجه به توافق رسیده است ۱۱۸ پروژه را در ۲۵ استان‌ به انجام برساند که بودجه آن «تا سقف ۱۲ هزار میلیارد تومان» خواهد رسید.

علاوه بر این، این نهاد وابسته به سپاه پاسداران قرار است پروژه‌هایی را در پنج استان دیگر شامل خراسان شمالی، خراسان جنوبی، مرکزی، همدان و کردستان اجرا کند؛ گزارشی از ماهیت این پروژه‌های منتشر نشده و علی نیکزاد نیز فقط گفته است این طرح‌ها برای «رعایت عدالت اجتماعی» هستند.

به تازگی محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، اعلام کرد با اصرار محمدباقر قالیباف، رییس فعلی مجلس، احداث خط ۷ مترو را به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار کرد اما سازمان بازرسی به همین دلیل از شورای شهر شکایت کرد؛ با این حال سازمان بازرسی بعدا گفت علت شکایت ربطی به پیمانکار نداشته و موضوع شکایت «مشکلات ایمنی» بوده است.

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More