ناکارآمدی فاصله‌گذاری اجتماعی حکومتی؛‌ بستن خودجوش برخی جاده‌ها از سوی بومیان استان‌ها | ایران اینترنشنال

ناکارآمدی فاصله‌گذاری اجتماعی حکومتی؛‌ بستن خودجوش برخی جاده‌ها از سوی بومیان استان‌ها

در حالی‌ که حکومت ایران از اقدام‌های سخت‌گیرانه منع تردد در قالب طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» خبر می‌دهد؛ کاربران رسانه‌های اجتماعی تصاویری منتشر می‌کنند که حاکی از اقدام خودجوش مردم در بستن برخی جاده‌ها برای جلوگیری از سفر افراد غیربومی است.

روز دوشنبه ۱۱ فروردین‌ماه ویدیویی در توییتر منتشر شد که نشان می‌دهد تعدادی از زنان بلوچ روستای گهردو در شهرستان میناب استان هرمزگان برای قرنطینه کامل این روستا اقدام به جلوگیری از ورود خودروها به آن می‌کنند.

یکی از این زنان در این ویدیو از عدم کنترل انتظامی جاده و مسافرت مردم انتقاد می‌کند. او به زبان محلی می‌گوید: «شما مردان برويد و چادر بر سر كنيد، در خانه بنشینید تا ما زن‌ها راه ورودی را ببنديم.» 

روز یکشنبه تیمور حسینی،‌ رییس پلیس راه ناجا،‌ اظهار کرده بود که در پی اجرای طرح جدید دولت میزان تردد در جاده‌ها تنها «۲۷ درصد» نسبت به روزهای قبل آن کاهش داشته است.

او طی یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفته بود که نیروهای انتظامی بیشترین کنترل خود را بر ورودی شهرها متمرکز کرده‌اند و  اقدام به احراز سکونت افراد پیش از ورود آن‌ها می‌کنند. 

پیش از این نیز طی هفته‌های گذشته و در پی موج نخست شیوع کرونا تصاویر و ویدیوهای مشابهی از اقدام خودجوش مردم محلی و بستن جاده‌ها در مناطق دیگر از جمله بابل،‌ محمودآباد و آمل در مازندران،‌ جوان‌رود در کرمانشاه و زابل در سیستان و بلوچستان منتشر شده بود.

نگرانی مردم محلی در برخی شهرها و روستاهای کشور در حالی است که ولی تیموری،‌ معاون وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری،‌ روز یکشنبه با اشاره به از دست رفتن «فرصت کسب درآمد» از سوی تاسیسات گردشگری از مردم خواسته بود سفرهای خود را «لغو نکنند» و به «حالت شناور» در بیاورند. 

او در همین زمینه اظهار کرد که سفر به معنای واقعی آن در نوروز ۱۳۹۹ عملا اجرا نشد.

خبرگزاری مهر روز جمعه در همین زمینه اقدام این وزارتخانه دولت در زمینه مدیریت سفرها با راه‌اندازی کارزار «سفرت را کنسل نکن» را مورد انتقاد قرار داده و «بی‌سلیقگی» خوانده بود. 

مهر نوشت که دغدغه این وزارتخانه برای تشکیل این کارزار «آسیب کسب‌وکارهای گردشگری» در پی کرونا بوده است. 

راه‌اندازی این کارزار در حالی است که مردم در شهرهای مختلف از هشتگ و کارزار مجازی «درخانه بمان» استفاده می‌کنند. 

 

طرح سخت‌گیرانه دولت؛ انتقاد از شیوه اجرا

با تشدید نگرانی‌ها و انتقاد‌های عمومی درباره تسریع روند شیوع کرونا در اثر تردد و مسافرت‌ها حسن روحانی، رییس‌جمهوری، روز چهارشنبه ششم فروردین‌ماه از اجرای طرح «سخت‌گیرانه» دولت برای کنترل تردد و سفر خبر داده بود. 

مقام‌های دولت از مردم خواسته بودند تا با لغو سفر به موطن اصلی خود بازگردند.

با وجود آغاز این طرح شیوه اجرای آن در برخی مناطق موضوع انتقاد کاربران رسانه‌های اجتماعی شده است.

روز دوشنبه ویدیویی از کلاردشت در مازندران منتشر شد که تعدادی از ماموران پلیس با مراجعه به ویلای برخی مردم غیربومی از آن‌ها می‌خواهند منزل خود را ترک کنند و به شهرشان بازگردند. 

کاربران رسانه‌های اجتماعی این اقدام را موجب خروج مجدد مردم از منازل و بازگشتشان به جاده‌ها می‌دانند. 

با وجود انتشار گزارش‌ها از اجرای این طرح و کاهش آمدوشد در بسیاری از شهرها همچنان در برخی مناطق تردد خودروها صورت می‌گیرد.

تعدادی از نمایندگان مجلس نیز طی هفته‌های گذشته بارها خواستار بسته شدن کامل جاده‌های ورودی به شهرهای حوزه انتخابیه خود شده بودند.

 

تازه چه خبر؟
نفتالی بنت،‌ رهبر حزب یامینای اسرائیل که امیدوار است بتواند به نخست‌وزیری این کشور برسد، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده،‌ چهره پرنفوذ سپاه...More
سازمان اطلاعات امنیت کانادا در یک گزارشی که از حالت محرمانه خارج شده اعلام کرد که ایران و دو کشور روسیه و چین در چارچوب کارزار «اطلاعات نادرست»...More
نسرین ستوده،‌ وکیل و فعال حقوق بشر که به تازگی در پی ابتلا به کرونا به مرخصی آمده بود،‌ با تماس مسئولان قضایی مجددا به زندان قرچک بازگشت. رضا خندان،...More
اریک گارستی، شهردار لس‌آنجلس، با هشدار نسبت به شدت شیوع کرونا از ساکنین این شهر خواست از منزل خارج نشوند. هم اکنون ظرفیت مبتلایان به کووید-۱۹ بستری...More
والری ژیسکار دستن، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه، که در زمان دولت او فرانسه میزبان روح‌الله خمینی در جریان انقلاب سال ۱۳۵۷ شده بود، در سن ۹۴ سالگی درگذشت...More