نامه روسای نظام پزشکی به روحانی: به دور از مسائل سیاسی واکسن بخرید | ایران اینترنشنال

نامه روسای نظام پزشکی به روحانی: به دور از مسائل سیاسی واکسن بخرید

روسای نظام پزشکی به همراه رییس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور، با تاکید بر اینکه امروز «خرید واکسن نیازی حیاتی و ضروری است»، اعلام کردند باید به این موضوع «صرفا بر اساس نگرشی علمی» و «فارغ از مسائل سیاسی» پرداخته شود.

در این نامه که روز یکشنبه ۲۱ دی ماه در رسانه‌های ایران منتشر شده، با اشاره به آغاز واکسیناسیون کرونا در «بسیاری از کشورهای منطقه و جهان»، تنها راه غلبه و قطع زنجیره بیماری کرونا «تامین سریع و استفاده از واکسن مناسب و موثر بر اساس اولویت‌های تعیین شده» دانسته شده است.

محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، مصطفی معین، رییس شورای عالی، عباس آقازاده مسرور، رییس مجمع عمومی این سازمان، و ایرج فاضل، رییس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران امضاکنندگان این نامه هستند.

در حالی که مقام‌های وزارت بهداشت بر تولید واکسن داخلی کرونا تاکید می‌کنند، این پزشکان در این باره نوشته‌اند: «طی مراحل علمی و تولید انبوه واکسن داخلی به زودی مسیر نخواهد شد.»

در این نامه با تاکید بر «اولویت تهیه و خرید واکسن» کرونا، حتی انحصار خرید واکسن از مسیر برنامه کوواکس سازمان جهانی بهداشت نیز «با توجه به درخواست‌های کشورهای متقاضی متعدد و سهمیه‌بندی» ناکافی دانسته شده است. 

این چهار مقام صنفی «به عنوان نمایندگان جامعه پزشکی کشور» از روحانی خواستند تمام تلاش خود را برای خرید واکسن کرونا «از همه ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی و به دور از مسائل سیاسی» به کار گیرد.

پیشتر یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی  نیز از ایران خواسته بود از سیاسی کردن موضوع واکسن کرونا پرهیز کند.

مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه در یک نشست خبری گفت این سازمان پیشتر بارها خواسته است «این ویروس سیاسی نشود.» او درباره واکسن کرونا نیز تاکید کرد: «لطفا واکسن را هم سیاسی نکنید.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» کرونا به ایران را ممنوع اعلام کرد و گفت به واکسن کرونا تولید فرانسه نیز اعتماد ندارد.

یک روز پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوع بودن واردات واکسن از آمریکا و بریتانیا، حسن روحانی اعلام کرد مردم ایران «وسیله آزمایش واکسن‌های خارجی نمی‌شوند».

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران نیز از موضع‌گیری خامنه‌ای دفاع کرد. او روز یکشنبه گفت: «چگونه آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول نمی‌داد امروز برای افراد سالم ما واکسن هدیه می‌کند.»

اما بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در دو روز گذشته بر این نکته تاکید کرده‌اند که اظهارات اخیر خامنه‌ای نشان داد فروش دارو و واکسن به ایران تحریم نیست و این مقام‌های جمهوری اسلامی و به ویژه شخص رهبر است که در این زمینه مانع‌تراشی می‌کنند.

همچنین بسیاری با محکوم کردن این ممنوعیت، خامنه‌ای را به نادیده انگاشتن حق حیات و حق سلامت مردم ایران متهم کرده‌ و دستور او را «فتوای قتل عام مردم ایران» دانسته‌اند.

تازه چه خبر؟
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به اقدامات جمهوری اسلامی علیه گروه‌های اقلیت در استان‌های کردنشین، خوزستان و سیستان و بلوچستان اعتراض کرد. میشل...More
بیش از ۲۰ نماینده پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، از آنان خواستند هیچ مقام این اتحادیه از جمله جوزپ بورل در نشست تجاری...More
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More