نازنین زاغری آزاد شد؛ دادگاه وقت رسیدگی پرونده بعدی را تعیین کرد | ایران اینترنشنال

نازنین زاغری آزاد شد؛ دادگاه وقت رسیدگی پرونده بعدی را تعیین کرد

 

حکم آزادی نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی-ایرانی، پس از پنج سال حبس ابلاغ و او آزاد شد.

پایگاه خبری امتداد روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه به نقل از وکیل زاغری گزارش داد او پس از تحمل پنج سال حبس در حالی حکم آزادی‌اش را دریافت کرده که وقتی دیگر برای رسیدگی به پرونده دوم او تعیین شده است.

حجت کرمانی، وکیل این زندانی دوتابعیتی، اشاره کرده حکم آزادی زاغری به زندان اوین ابلاغ و پابند الکترونیکی او نیز باز شده است.

این در حالی صورت می‌گیرد که حکومت ایران پیشتر اعلام کرده بود این زندانی در اسفندماه سال گذشته مورد عفو قرار گرفت. اما او پس از خروج از زندان یک سال گذشته را با پابند الکترونیکی سپری کرد.

با این حال، به گفته وکیل این زندانی، دادگاه وقتی برای رسیدگی به پرونده‌ای دیگر برای او در زمینه «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی فارسی تعیین کرده است.

زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

او از سوی دادگاه با اتهام «جاسوسی» و حکم پنج سال زندان مواجه شد. نازنین زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده است.

همسر زاغری بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران خواند که در ارتباط با پرونده بدهی دولت بریتانیا به ایران در زمینه قرارداد تانک‌های چیفتن که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ لغو شده بود،‌ صورت گرفت.

ریچارد رتکلیف همچنین در بهمن‌ماه طی گفت‌وگویی با ایران اینترنشنال گفت در آستانه به پایان رسیدن حکم زندان نازنین زاغری حکومت ایران با ارسال پیام‌های تهدیدآمیزی که دولت بریتانیا آن‌ها را به او منتقل کرده، اقدام به تهدید خانواده‌اش کرده است.

موضوع حبس زندانیان دوتابعیتی بارها از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا مورد اعتراض قرار گرفته است. در مهرماه در اعتراض به این موضوع،‌ دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا در اعتراض به نقض حقوق بشر و ادامه بازداشت این شهروندان سفرای تهران در این سه کشور را احضار کرده و به آن‌ها هشدار داده بودند.

تازه چه خبر؟
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More