ناآرامی سراوان؛ سپاه پاسداران از حمله «مسلحانه» به خودروی حامل نیروهایش خبر داد | ایران اینترنشنال

ناآرامی سراوان؛ سپاه پاسداران از حمله «مسلحانه» به خودروی حامل نیروهایش خبر داد

 در حالی که سراوان از هفته گذشته با کشتار سوخت‌بران بلوچ در مناطق مرزی توسط ماموران حکومت ایران دچار ناآرامی شد، رسانه‌های دولتی اکنون از حمله «مسلحانه» به یک خودروی متعلق به سپاه پاسداران خبر می‌دهند.

صداوسیمای جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه گزارش داد یک خودروی حامل «نیروهای یگان مهندسی» سپاه پاسداران در شهرستان سراوان هدف حمله «مسلحانه» قرار گرفته است.

جزییات بیشتری از تلفات و کشته‌های احتمالی این حادثه منتشر نشده است.

طی روزهای گذشته و در پی ناآرامی‌ها و اعتراضات شهرهای سیستان و بلوچستان کاربران رسانه‌های اجتماعی تصاویر و ویدیوهایی از انتقال خودروها و نیروهای نظامی به این منطقه منتشر کرده بودند.

رسانه‌های حکومت ایران در حالی اکنون این حمله به خودروی سپاه پاسداران را به گروه جیش‌العدل نسبت می‌دهند که پیش از این نیز مقام‌های استانداری اعتراضات خانواده‌های سوخت‌بران بلوچ کشته‌شده را هم به تحریک این گروه عنوان کرده بودند.

محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری، در این زمینه گفته بود گروه جیش‌العدل و برخی «سودجویان» با اخلال در طرح «رزاق» تنش‌ها و درگیری‌های سراوان را ایجاد کردند. 

«رزاق» عنوان طرحی است که به گفته مقام‌های محلی سیستان و بلوچستان با توافق میان سپاه پاسداران با استانداری و برخی نهادهای دیگر به اجرا در آمده و هدف آن از سوی استانداری «تبدیل قاچاق سوخت به تجارت قانونی» عنوان شده است.

استانداری علاوه بر این اعتراضات اخیر را به «گروه‌های ضدانقلاب» نسبت داده بود.

هفته گذشته ماموران مرزبانی حکومت ایران ده‌ها سوخت‌بر بلوچ را در منطقه صفر مرزی سراوان هدف تیراندازی‌های خود قرار دادند که دست‌کم ۱۰ نفر کشته و پنج نفر مجروح و بستری شدند. استانداری سیستان و بلوچستان این تیراندازی را به ماموران کشور پاکستان نسبت داد.

در پی این حادثه، اهالی منطقه و خانواده قربانیان تیراندازی در جریان تجمعی اعتراضی وارد ساختمان فرمانداری سراوان شدند و برخی از تجهیزات آن را آتش زدند. 

این اعتراضات در شهرهای دیگر استان نیز گسترش یافت و همزمان با گزارش‌هایی درباره کاهش سرعت و دسترسی به اینترنت، فضای شماری از شهرها با حضور ماموران انتظامی امنیتی شد که اعتصاب و تعطیلی بازار و همچنین تجمع در نقاط مختلف را در پی داشت.

 

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More