مینو محرز وضعیت کرونا را بدتر از اسفند و فروردین خواند | ایران اینترنشنال

مینو محرز وضعیت کرونا را بدتر از اسفند و فروردین خواند

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت کرونا در سراسر ایران را بدتر از اسفند و فروردین‌‌ماه گذشته اعلام کرد. هم‌زمان به گفته مقام‌های مسئول وضعیت کرونا در اصفهان وارد مرحله «بحرانی و فوق حاد» شده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت کرونا در ایران را بسیار وخیم توصیف کرد و گفت که «به اوج موج سوم کرونا در کشور رسیده‌ایم، میزان بیمار بسیار زیاده شده و بیمارستان‌ها پر شده‌اند. اوضاع حتی از اسفند و فروردین هم بدتر شده است».

هم‌زمان آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت که در بیست‌وچهار ساعت  منتهی به جمعه چهارم مهر ۴۵ بیمار بر اثر کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اصفهان جان ‌باختند. او افزود ۲۵ نفر از این افراد مشکوک به کرونا بودند و فوت ۲۰ نفر از آنان به دلیل کووید -۱۹ قطعی اعلام شده است.

شمار مرگ روزانه بر اثر کرونا در اصفهان از چند هفته قبل بسیار بالاست تا آنجا که بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید دارد که «وضعیت پیچیده‌ای در این استان حاکم‌ شده و اگر نتوانیم با ابزارهایی که داریم بیماری را مهار کنیم همه گروه‌ها آسیب جدی خواهند دید و تعویق خدمت‌رسانی به بیماران قطعا مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهد».

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شمار بیماران روزانه به بیش از یک هزار و ۴۰۰ نفر رسیده است و در مطب‌ها و کلینیک‌ها هم بیش از ۹۰ درصد بیماران علائم کرونا دارند. او گفته است که همه بیماران  را تست نمی‌کنیم چون سبب تولید بیمار بستری شده و منجرمی‌شود تصمیمات سخت و پرتنش بگیریم.

مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفتند که ظرفیت بیمارستان‌های استان اصفهان، چه در خود شهر اصفهان و دیگر شهرهای این استان برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا پر شده است و از روز شنبه پنجم مهرماه تمام جراحی‌های اورژانس در این استان متوقف شده و بیمارستان‌ها به پذیرش بیماران کرونا می‌پردازند.

 معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت که حتی بیمارستان سوانح سوختگی استان اصفهان که تنها مرکز خدمات به بیماران سوختگی در مرکز ایران است به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص می‌یابد.

در استان فارس نیز روح‌الله حسینی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز روز جمعه خبر داد که هم‌اکنون ۶۸۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان فارس بستری شده‌اند که از این تعداد ۸۵ بیمار به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود که در بیست‌وچهار ساعت گذشته شش بیمار مبتلا به کرونا جان ‌باختند و آمار رسمی شمار جان‌باختگان کرونا در استان فارس از ۹۶۲ نفر گذشته است.

شمار جان‌باختگان کرونا اکنون در بسیاری از شهرهای کم‌جمعیت نیز به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است، شهر بهبهان در استان خوزستان که براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۱۲۲ هزار نفر اعلام شده، از جمله این شهرهاست.

قدرت‌الله شاکری‌نژاد، رییس دانشکده علوم پزشکی بهبهان، روز جمعه چهارم مهرماه اعلام کرد که با تداوم وضعیت قرمز و افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا تاکنون ۱۱۷ نفر [یک صد و هفده نفر] در بهبهان بر اثر کرونا جان‌ باخته‌اند. او گفت که این وضعیت فشار بسیار زیادی بر کادر درمان بهبهان وارد کرده و نیازمند یاری و همدلی بیشتر دستگاه‌ها هستیم.

 

ابتلای ۲۸۰ دانشجوی پزشکی به کرونا

رحمان خدابنده‌لو، مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، اعلام کرد که آزمایش کرونای ۲۸۰ نفر از دانشجویان انترن و کارورز که در طول تابستان در خوابگاه‌ها حضور داشتند مثبت شده است.

او گفت که این دانشجویان تا زمانی که آزمایش کرونای آنها منفی شود در قرنطینه نگهداری می‌شوند.

هم‌زمان محمدعلی احمدزاده، سرپرست اداره آموزش و پرورش خرمشهر از ابتلای شماری از دانش‌آموزان و مدیران مدارس به کرونا خبر داد و گفت که براساس گزارش شبکه بهداشت خرمشهر شش دانش‌آموز و ۱۵ مدیر مدرسه این شهرستان به کرونا مبتلا شدند.

سرپرست اداره آموزش و پرورش خرمشهر با اشاره به جان‌باختن «یاور مرادی» معلم خرمشهری بر اثر ابتلا به کرونا، گفت که به‌منظور جلوگیری از ابتلا و سرایت بیماری به دیگر معلمان و مدیران به آنها برای حضور در مدارس خرمشهر اختیار تام داده شده است.

احمدزاده افزود که با توجه به اعلام وضعیت قرمز از سوی ستاد مبارزه با کرونا، مدارس خرمشهر فقط برای کار اداری باز هستند و به دانش‌آموزان غیرحضوری آموزش ارائه می‌شود.

تازه چه خبر؟
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More
در واژگونی یک قایق پناهجویان در کانال مانش در شمال فرانسه، چهار نفر، از جمله دو کودک، که براساس گزارش‌ها ایرانی بوده‌اند جان خود را از دست دادند. به...More