میزان مرگ‌و‌میر مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های ایران ۱۲ درصد است | ایران اینترنشنال

میزان مرگ‌و‌میر مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های ایران ۱۲ درصد است

مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و عضو کمیته کشوری کرونا، گفت که تجارب سه ماه اپیدمی کرونا در ایران نشان می‌دهد که از بین بیماران کرونا که به بیمارستان می‌آیند ۱۲ درصد فوت میکنند.

مردانی با بیان اینکه «تجارب سه ماه اپیدمی کرونا در ایران نشان میدهد بیمارانی که به نوع خفیف یا متوسط بیماری کووید۱۹ مبتلا هستند و در خانه استراحت میکنند، معمولا دچار مرگ و میر نمیشوند»، گفت که این افراد ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد این بیماری هستند.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه با تاکید براینکه «از بین بیماران کرونا که به بیمارستان می‌آیند ۱۲ درصد فوت می‌کنند»، گفت: «در واقع از بین  ۱۵ درصد افراد مبتلا به کرونا که به بیمارستان می‌آیند، پنج درصد به بخش مراقبت‌های ویژه و حدود ۵۰ درصد بیماران کووید۱۹ که به بخش مراقبت‌های ویژه می آیند فوت می‌کنند.»

همزمان کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت کرونا در «گزارش روند احتمالی اپیدمی کووید-۱۹ در استان‌های کشور منتهی به سوم خرداد ماه» که روز چهارشنبه منتشر شد درحالی که روند تغییرات شیوع کرونا را فقط در چهار استان اردبیل، زنجان، گیلان و مازندران «نزولی» ارزیابی کرد اما همزمان عنوان کرد که «روند کشوری بیماری به ثبات رسیده و تغییرات مختصر مشاهده می‌شود.»

این گزارش عنوان کرده که تصور می‌شود شش  استان تهران، لرستان، البرز، اصفهان، خوزستان و خراسان جنوبی به مرحله ثبات رسیده باشند و سه استان اردبیل، مازندران و گیلان روند نزولی را نشان می‌دهند.

کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت کرونا همزمان اعلام کرد که در ۹ استان سمنان، قزوین، مرکزی، گلستان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری ـروند صعودی یا شروع پیک» مشاهده شد.

همچنین در این گزارش آمده است که «احتمالا هفت استان یزد، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، کردستان، خراسان رضوی، فارس و کرمانشاه اخیرا پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند.»

در گزارش کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت کرونا همچنین آمده است که در شش استان قم، زنجان، ایلام، همدان، بوشهر و کرمان ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد.

منظور کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت کرونا از ناسازگاری داده‌ها این است که «روند داده‌های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود.»

این گزارش خود تاکید کرده که «ناسازگاری در داده‌ها» می تواند دلایل مختلفی  از جمله «ثبت غیردقیق روزانه داده‌ها از سوی استان‌ها، وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در یک استان، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان» داشته باشد.

درحالی که به گفته مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی اهواز و دیگر مقام‌های مسئول طی دو هفته گذشته شاهد طغیان کرونا بوده است، در گزارش کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت کرونا عنوان شده که در «خوزستان روند ثبات با تغییرات مختصر دیده می‌شود.»

این درحالی است که بنا بر آمار رسمی و اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تعداد بیماران جدید روزانه در خوزستان از ۵۰ تا ۷۰ نفر در هفته پایانی فروردین ماه به روزانه بیش از ۵۰۰ بیمار جدید رسیده است و شمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان دست‌کم یک چهارم آمار رسمی مرگ و میر کرونا در کشور است.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت یک‌شنبه گذشته در جریان سفر به استان خوزستان به صراحت گفت: سیاست وزارت بهداشت در اوضاع کنونی حداکثر بازگشایی‌ها به منظور تامین معیشت و اقتصاد مردم است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

این درحالی است که در اساسنامه وزارت بهداشت به وظایف این وزارتخانه در خصوص وضعیت اقتصادی اشاره نشده و تاکید شده است که وظیفه این وزارتخانه «تامین بهداشت عمومی و ارتقاء سطح آن از طریق اجرای برنامه‌های بهداشتی خصوصا در زمینه بهداشت محیط، مبارزه با بیماری‌ها، بهداشت‌خانواده و مدارس آموزش بهداشت عمومی، بهداشت کار» است.

 

تازه چه خبر؟
سقوط پل عابر پیاده بر اثر برخورد تریلی در اتوبان زنجان‌-قزوین، مقابل مجموعه رفاهی غزال، دست‌کم یک کشته و شش مصدوم برجا گذاشت. محمدعلی عظیمی، رییس...More
علیرضا زالی،‌ فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ ضمن هشدار درباره سخت‌تر شدن شرایط در تهران گفت حتما باید به سمت اعمال محدودیت‌ها حرکت کنیم...More
وکیل اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه، اعلام کرد که حکم موکلش ۲۴ شهریورماه در ۴۷۰ صفحه به او ابلاغ شده و به این حکم اعتراض خواهد کرد. محمدعلی...More
رضا خندان، همسر نسرین ستوده، خبر داد که او با وجود وضعیت جسمی نامناسب پس از پنج روز بستری بودن در بیمارستان طالقانی به زندان بازگردانده شده است...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، ‌روز چهارشنبه دوم مهر، برای ششمین دوره پنج ساله ریاست‌جمهوری در مراسمی از قبل اعلام نشده، سوگند یاد کرد. او که...More