مکرون: درباره بازداشت عادل‌خواه در تهران از روحانی توضیح خواسته‌ام | ایران اینترنشنال

مکرون: درباره بازداشت عادل‌خواه در تهران از روحانی توضیح خواسته‌ام

 

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت درباره بازداشت فریبا عادل‌خواه‌، پژوهش‌گر ایرانی-فرانسوی بازداشت شده در تهران از حسن روحانی، همتای ایرانی خود توضیح خواسته اما تا کنون  پاسخی دریافت نکرده است.

رییس جمهوری فرانسه روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در جریان یک نشست خبری در بلگراد، پایتخت صربستان، درباره بازداشت عادل‌خواه گفت:« آن چه که اتفاق افتاده عمیقا مایه نگرانی من است. چندین روز است که از این موضوع با خبر شده‌ایم. من این فرصت را داشته که نه تنها نارضایتی خودم را با رییس جمهوری ایران در میان بگذارم؛ بلکه از او خواسته‌ام که توضیحاتی در این باره ارائه شود.»

رییس جمهوری فرانسه در گفته‌های روز دوشنبه خودش اشاره نکرد که چه زمانی درباره بازداشت عادل‌خواه‌ در تهران با رییس جمهوری ایران صحبت کرده است. اما برابر گزارش‌های رسمی، روسای جمهوری ایران و فرانسه روز شنبه ۱۵ تیرماه با یک دیگر تلفنی گفت‌وگو داشته‌اند.

مکرون در ادامه صحبت‌های روز دوشنبه‌ خودش درباره بازداشت این پژوهش‌گر دوتابعتی ایرانی-فرانسوی در تهران گفت:«من منتظر توضیحات هستم؛ با این حال روشن است که فرانسه از شهروندانش دفاع می‌کند.»

وزارت خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه درباره بازداشت عادل‌خواه‌ به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت:«جمهوری اسلامی هنوز به درخواست فرانسه برای دریافت اطلاعات لازم درباره این بازداشت پاسخ مناسبی نداده است.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، روز یکشنبه در جریان یک نشست خبری در تهران ضمن تایید خبر بازداشت فریبا عادل‌خواه‌ گفت از علت بازداشت و نهاد بازداشت کننده عادل‌خواه بی‌خبر است و اطلاعی ندارد. با این حال، خبرگزاری رویترز به نقل از برخی از منابع نوشته است که عادل‌خواه به اتهام جاسوسی و از سوی نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شده است.

فریبا عادل‌خواه در رشته جامعه‌شناسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه تحصیل کرده و دارای مدرک دکترا از مدرسه مطالعات عالی علوم اجتماعی در پاریس است. او عمدتا در مسائل مربوط به زنان پژوهش کرده است و از او چند کتاب در ایران منتشر شده است.

 

تازه چه خبر؟
بنی گنتس،‌ وزیر دفاع اسرائیل، گفت کشورش به دنبال توسعه «ترتیبات امنیتی ویژه» با کشورهای متحد در حاشیه خلیج فارس است که دغدغه مشترکی در ارتباط با...More
مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بدون ذکر نام کشور خاصی، اعلام کرد به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد از خاک عراق «پیام موشکی یا تروریستی» به دیگر کشورها بفرستد...More
کرملین روز سه‌شنبه اعلام کرد هرگونه تحریم جدید آمریکا علیه روسیه در رابطه با نحوه رفتار با الکسی ناوالنی، منتقد زندانی مخالف دولت، نه تنها آمریکا را...More