مکرون: تنش‌ها بیشتر شده، شانس دیدار روحانی و ترامپ کمتر | ایران اینترنشنال

مکرون: تنش‌ها بیشتر شده، شانس دیدار روحانی و ترامپ کمتر

امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه ابراز امیدواری کرد که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره ایران «اتفاقی بیفتد»، هر چند که به گفته او حملات اخیر علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی اوضاع را «تغییر داده» است.

مکرون روز دوشنبه اول مهرماه، سوار بر هواپیما، به خبرنگارانی که او را همراهی می‌کردند، گفت: «آیا بخت‌های یک دیدار [میان روحانی و ترامپ] با این حملات افزایش یافته است؟ نه. باید واقع‌بین باشیم. ما به خوبی می‌بینیم که تنش‌ها در حال افزایش است.»

امانوئل مکرون درباره عامل اصلی حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی نیز گفت که می‌خواهد «خیلی محتاط» باشد.

او تاکید کرد: «باید در نسبت دادن [این حملات] خیلی محتاط باشیم. در این لحظه سرنخ‌هایی وجود دارد، اما این بمباران در ذات خود یک اقدام جنگی بود که فضا را تغییر می‌دهد و اوضاع جدیدی می‌سازد.»

احتیاط رییس جمهوری فرانسه در حالی است که نخست وزیر بریتانیا گفته «به احتمال بسیار زیاد» ایران پشت حملات موشکی و پهپادی علیه دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی بوده است.

جانسون گفت: «من می‌توانم به شما بگویم که بریتانیا مسئولیت حملات علیه تاسیسات آرامکو را با احتمال بسیار زیاد به ایران نسبت می‌دهد.»

اما مکرون گفت: «نمی‌خواهم درباره این تنش و نقش ایران داستان‌سرایی کنم، اما ایرانی‌ها در مسیر افزایش تنش‌ها هستند که یک خطای استراتژیک برای خودشان و همچنین منطقه و امنیت جمعی است.»

با این حال، رییس جمهوری فرانسه که یک ماه پیش در نشست سران گروه هفت در بیاریتز، ابتکار دیدار روحانی و ترامپ را مطرح کرده بود، اضافه کرد: «اتفاقاتی می‌تواند [در نیویورک] روی دهد.» 

مکرون گفت: «یک چالش در نیویورک وجود دارد. هر دو عامل اصلی بحران در آنجا هستند. یک وحدت مکان وجود دارد، اما هنوز کاملا وحدت عمل وجود ندارد...اما می‌تواند اتفاقاتی بیفتد.»

قرار است که مکرون در مقر سازمان ملل متحد با حسن روحانی و دونالد ترامپ، روسای جمهور ایران و آمریکا به طور جداگانه دیدار و گفت‌وگو کند.

رییس جمهور فرانسه گفت: «ایرانی‌ها درباره پارامترهای [مذاکره] منعطف هستند، اما درباره دیدار [روحانی و ترامپ] این طور نیست و می‌گویند که این دیدار باید در پایان روند [مذاکرات] صورت گیرد. اما هدف آمریکایی‌ها این است که این دیدار در کوتاه مدت رخ دهد.»

چند روز پیش علی خامنه‌ای، رهبر جمهوی اسلامی ایران هشدار داد که دیداری میان مقام‌های ایرانی نه در نیویورک و نه در جای دیگر روی نخواهد داد.

همچنین مکرون درباره تفاوت رابطه فرانسه و آمریکا با ایران گفت: «با ایرانی‌ها در تبادل استراتژیک و معامله هستیم. این به طور بنیادین با آمریکا تفاوت دارد.»

او ادامه داد: «ترامپ اگر متقاعد شود، قادر است که خیلی زود اوضاع را تغییر دهد. او به تنهایی و خیلی سریع تصمیم می‌گیرد. روحانی کسی است که نیاز دارد قبل از مذاکره کل نظام [ایران] را همراه خود کند.»»

مکرون تاکید کرد: «ترامپ منطق معامله‌گرانه دارد و این کار را برای متقاعد کردن خیلی سخت می‌کند.»

رییس جمهوری فرانسه گفت که «امنیت منطقه‌ خلیج، قیمت بنزین است، قدرت خرید است. این امنیت ما هم است. مهار یک رشته اثرات پی‌در‌پی بسیار دشوار است.»

این اظهارات مکرون در حالی است که واشینگتن و ریاض صریحا ایران را مسئول حملات علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی دانسته‌اند.

اما ایران بارها این اتهام را رد کرده و به ادعای شبه‌نظامیان حوثی یمن در این زمینه استناد کرده که مسئولیت این حملات را برعهده گرفته‌اند.

 

تازه چه خبر؟
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More
در ادامه قطعی مکرر و ‌طولانی آب آشامیدنی در شهر گرگان، خبرگزاری فارس روز دوشنبه گزارش داد که قطع آب که در برخی مناطق به ۷ ساعت در روز هم می‌رسد، فقط...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، روز دوشنبه از آغاز اعتصاب سراسری این کشور با هدف کنار زدن الکساندر لوکاشنکو از قدرت خبر داد. تیخانوفسکایا...More
احمد جباری، نماینده بندر لنگه در مجلس، با اشاره به «سهمیه‌بندی کپسول گاز» در روستاهای هرمزگان از وزارت نفت انتقاد کرد. جباری روز دوشنبه با اشاره به...More