موضع چین در آستانه دور ششم مذاکرات وین: طبیعی است ابتدا تحریم‌های ایران لغو شود | ایران اینترنشنال

موضع چین در آستانه دور ششم مذاکرات وین: طبیعی است ابتدا تحریم‌های ایران لغو شود

 

 

در آستانه برگزاری دور ششم مذاکرات وین برای احیای برجام که گفته می‌شود احتمالا «دور پایانی» این مذاکرات خواهد بود، وانگ یی، وزیر خارجه چین گفت برای بازگشت به برجام، «طبیعی» است ابتدا تحریم‌های ایران لغو شود. همزمان نماینده ارشد روسیه در این مذاکرات گفت هنوز موضوعات حل نشده‌ای برای ایران و آمریکا باقی مانده است.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه چین روز جمعه در کنفرانس خلع سلاح اتمی که زیر نظر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار می‌شود، خواهان افزایش تلاش‌های دیپلماتیک برای «بازگرداندن برجام به مسیر خود» شد.

او همچنین آنچه را «قلدری‌های یک‌جانبه آمریکا» خواند، عامل اصلی مشکل در پرونده هسته‌ای ایران دانست.

اشاره وزیر خارجه چین به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سه سال پیش است که با تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا صورت گرفت.

آمریکا پس از این خروج، تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را شدت بخشید و تهران نیز در واکنش به فعالیت‌های اتمی خود شدت داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی که در مذاکرات وین برای احیای برجام نیز حضور دارد، با اشاره به شروع دور جدید مذاکرات در روزهای آتی گفت: «ارزیابی چشم‌اندازها متفاوت است، اظهارات محتاطانه هم از جانب ایران و هم از طرف آمریکایی جلب توجه می‌کند و به این خاطر برخی مسائل که اهمیت بالایی برای ایران و آمریکا دارد، هنوز باقی مانده است.»

به گفته این نماینده ارشد روسیه، اراده و عزم برای دستیابی به نتیجه در مذاکرات وجود دارد اما باید دید که این امر چقدر زمان می‌برد.

اولیانوف پیشتر بارها نسبت به دستیابی به توافق احیای برجام ابراز خوشبینی کرده و در اوایل ماه ژوئن گفته بود فهرستی از اقدامات هسته‌ای که ایران باید برای بازگشت به تعهدات خود انجام دهد، تقریبا مورد توافق قرار گرفته است.

همزمان روز جمعه نمایندگی اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران تنها کشور جهان است که در تاسیسات تحت نظارت آژانس اورانیوم را به میزان ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند.

نمایندگی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نصب و راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته و استحصال اورانیوم از آنها، تولید اورانیوم فلزی و پیشرفت در نصب تجهیزات تولید اورانیوم فلزی غنی‌شده تا ۲۰ درصد را به عنوان تحولات هشدارآمیز توصیف کرد.

در این بیانیه همچنین از ایران خواسته شده همه فعالیت‌های مغایر با برجام را بدون تاخیر به عقب برگرداند با اجرای اقدامات شفاف‌کننده به طور کامل به برجام پایبند باشد و از مذاکرات هسته‌ای در وین حمایت کند.

به تازگی و پس از سپری شدن پنج دور از مذاکرات وین، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که این کشور هنوز از تمایل ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی خود مطمئن نیست.

همچنین رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرده بود:‌ «مذاکرات فنی میان آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد و موجب عدم پیشرفت در شفاف‌سازی این موارد پادمانی شود.»

تازه چه خبر؟
دو سازمان حقوق بشری از اعدام سه زندانی جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان اصفهان در روز یکشنبه خبر دادند که دو نفر از آنان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال...More
نايف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کرد موضوع حمایت ایران از شبه‌نظامیان در منطقه باید در مذاکرات جاری در وین مطرح شود و این...More
حیدر محمدی، مدیرکل داروی وزارت بهداشت، دلیل کمبود داروی رمدسیور،از جمله داروهای کرونا را مشکل در واردات مواد اولیه به دلیل مشکلات کارخانه تامین کننده...More
در آخرین روز تعطیلی اداره‌ها در دو استان تهران و البرز، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اجرا نشدن صحیح و کامل تعطیلی این شهر...More
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، از کشته شدن دو سرباز ارتش این کشور، در پی وقوع یک حمله در شمال سوریه خبر داد. اوغلو افزود که نیروهای ترکیه در...More