موضع‌گیری حامیان و مخالفان حکومت ایران در چهلمین سالگرد انقلاب | ایران اینترنشنال

موضع‌گیری حامیان و مخالفان حکومت ایران در چهلمین سالگرد انقلاب

گروه‌های سیاسی حامی و مخالف حکومت ایران در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب با انتشار بیانیه‌ای موضع‌ خود را در قبال حکومت جمهوری اسلامی بیان کرده‌اند.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، از احزاب اصلاح‌طلب، در بیانیه خود اشاره کرده که اکنون اعتماد متقابل مردم به نظام و نظام به مردم «در نازل‌ترین وضعیت نسبت به چهل سال گذشته» است.

در بیانیه اتحاد ملت همچنین تاکید شده است اگرچه این حزب به برخی رویکردهای حکومت انتقاد دارد، اما همچنان خواهان «تداوم قدرتمندانه نظام جمهوری اسلامی» است.

حزب اتحاد جمهوری‌خواهان، از احزاب مخالف جمهوری اسلامی، اما در بیانیه خود بر «نقش جامعه مدنی و تشکل‌های مدنی در مبارزات دموکراتیک و عدالت‌خواهانه‌ مردم ایران» تاکید کرده است.

در این بیانیه آمده است «تردیدی نیست که شکل‌گیری و گسترش نهادهای مدنی امکانِ گذار جامعه به دموکراسی و استقرار آن را فراهم‌تر می‌کند.»

اعضای حزب اتحاد جمهوری‌خواهان در بیانیه‌ خود نوشته‌اند که «تاریخ جمهوری اسلامی تاریخ مقابله‌ قهری با خواست‌های حق‌طلبانه‌ مردم، ایجاد تشکل‌های وابسته به حکومت، از قبیل شوراهای اسلامی، گسترش سرکوب خشن تا اعماق جامعه است. اما در عین حال، تاریخ مقاومت مدنی مردم در برابر قهر و سرکوب و تبعیض نیز هست».

به اعتقاد اعضای این حزب، «اکنون سال‌هاست که سد‌ و‌ باروی سرکوب حکومت در مقابل مقاومت مدنی مردم شکاف برداشته است و امکانات آحاد مردم برای متشکل شدن روز‌به‌روز افزایش یافته است».

در همین حال، شاهزاده رضا پهلوی نیز در بیانیه‌ای چهل سال حکومت جمهوری اسلامی را به‌عنوان سال‌های «خیانت در دیانت و دستبرد در امانت و جعل در هویت و تخریب در اعتماد» معرفی کرده است.

او در بیانیه خود ضمن تاکید بر این‌که ایران طی ۴۰ سال گذشته جایگاه طبیعی خود را از دست داده است، خواهان فروپاشی هدایت‌شده نظام در فرایند مبارزات مدنی شده است.

 

تازه چه خبر؟
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More