موج جدید فشارهای امنیتی و قضایی بر فعالان کُرد: بازداشت و احضار دست‌کم ۶۴ تن طی دو هفته | ایران اینترنشنال

موج جدید فشارهای امنیتی و قضایی بر فعالان کُرد: بازداشت و احضار دست‌کم ۶۴ تن طی دو هفته

دو نهاد حقوق بشری گزارش دادند که شمار فعالان کُرد بازداشت یا احضار شده طی دو هفته اخیر و در موج جدید فشارهای قضایی و امنیتی، به بیش از ۶۴ تن افزایش یافته است.

پایگاه خبری هرانا گزارش داد که شمار فعالان کُرد که در موج جدید فشارهای قضایی و امنیتی بازداشت و احضار شده‌اند به ۶۴ تن رسیده است و یشترین شمار بازداشت‌ها در شهرهای بوکان، مهاباد، پیرانشهر، نقده، سقز، بانه، مریوان،ربط،  سنندج، سروآباد و کرمانشاه انجام شده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز گزارش داد که از دو هفته پیش تاکنون «دست‌کم ۶۷ شهروند کُرد در شهرهای بوکان، مهاباد، ربط، پیرانشهر، نقده، سقز، بانه، مریوان، سنندج، کلاترزان، سروآباد و کرمانشاه توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند که ۵ نفر از آنها آزاد شده و ۶۲ نفر کماکان در بازداشت به سر می‌برند.»

به گزارش پایگاه خبری هرانا، در موج جدید بازداشت‌ها و فشارهای قضایی و امنیتی بر فعالان کُرد، بازداشت تعدادی از این فعالان بدون ارائه حکم قضایی و همراه با تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی انجام شده است و نیروهای امنیتی تعدادی از بازداشت‌شدگان را حین بازداشت مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

به گفته منابع معتبر، نیروهای امنیتی خانواده بعضی از شهروندان بازداشت شده را تحت فشار قرار داده که از مصاحبه با رسانه‌ها درباره وضعیت فرزندانشان خودداری کنند.

بنابر این گزارش‌ها دستکم ۱۳ شهروند فقط در شهر کُردنشین بوکان در آذربایجان غربی به نام‌های حسین مهربان، هیرش رسول‌‌پور، فواد محمد پور، فریبا احمدی، روژین محمد پور، علی زلفی، ‌قادر رسول‌پور،‌ محمد حاجی رسول‌پور، رشید احمدی، محمد امین احمدی، رضا، محمد و فرهاد زندی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

مقام‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی تاکنون دلایل بازداشت و اتهامات علیه شهروندان بازداشت شده را اعلام نکرده‌اند.

پایگاه خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، در گزارش خود تاکید کرد که «سابقه حاکمیت در این قبیل موارد که با بازداشت گسترده شهروندان همراه بوده باعث افزایش نگرانی در خصوص اخذ اعترافات اجباری و تحت فشار قرار دادن این شهروندان» شده است.

علاوه بر این، اعضای یک گروه موسیقی زنان به نام گلاریس شامل نازنین اتابکی، نسترن یزدانی‌‌پور، ملیحه مرادی، سمیرا فرحناکی و الهام یزدانی‌پور چند بار به پلیس امنیت کرمانشاه احضار شدند.

اتهام اعضای این گروه موسیقی «ساختن کلیپی به مناسبت شب یلدا و تک‌خوانی زنان» در آن عنوان شده است.

از اغلب اعضای این گروه موسیقی تعهد کتبی اخذ شد و از این میان اعضای گروه گلاریس، نازنین اتابکی و نسترن یزدانی‌‌پور دو عضو تک‌خوان این گروه موسیقی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی، با تودیع قرار وثیقه از یکی از بازداشتگاه‌های شهر کرمانشاه آزاد شدند.

تازه چه خبر؟
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More
حسن اسفندیار، دبیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر ایران، واکسیناسیون کرونا برای پناهندگان و مهاجران ساکن ایران را به «...More