موج جدید آتش‌سوزی‌ها‌ در شمال ایران؛ فقط در گیلان ۵۲ هکتار جنگل و مرتع‌ سوخت | ایران اینترنشنال

موج جدید آتش‌سوزی‌ها‌ در شمال ایران؛ فقط در گیلان ۵۲ هکتار جنگل و مرتع‌ سوخت

 

در پی بروز موج جدیدی از آتش‌سوزی جنگل‌ها در شمال ایران، امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، از سوختن ۵۲ هکتار از مراتع و جنگل‌های ۱۳ شهرستان در این استان طی دو روز گذشته خبر داد.

مرادی در گفت‌وگو با شبکه خبر صداوسیما علت این آتش‌سوزی‌ها را «افزایش دما» اعلام کرد.

این در حالی است که مجید ذکریایی، فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در منطقه ساری «علت ۸۰ درصد از ۲۱ فقره آتش‌سوزی جنگل‌های این استان طی ۲۴ ساعته گذشته» را «خطای انسانی به ویژه بی‌توجهی گردشگران» اعلام کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان همچنین بیشترین تعداد آتش‌سوزی‌ها را در جنگل‌های شهرستان‌های آستارا، سیاهکل و رودسر اعلام کرد و گفت حریق در جنگل‌های سیاهکل و رودسر همچنان ادامه دارد.

حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان نیز روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به وقوع ۷۶ فقره آتش‌سوزی در اراضی جنگلی طی هفته گذشته در این استان، گفت: «در روز جمعه ۲۷ مورد آتش‌سوزی گزارش شده است.»

 

 

همچنین عارف شادکام‌، رییس اداره حفاظت محیط زیست تالش در گیلان، از آتش‌سوزی نیزارها و توده‌های جنگلی تالاب حفاظت شده جوکندان قلعه‌بین در این شهرستان خبر داد.

او روز شنبه به ایرنا گفت در این آتش‌سوزی حدود ۲ هزار متر مربع از اراضی جنگلی و نیزارهای منطقه حفاظت‌‌شده، خسارت دید.

در استان مازندران نیز حمیدرضا رحیمیان، رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رامسر گفت جنگل اشکته‌چال رامسر شامگاه جمعه آتش گرفت.

یک مقام محلی دیگر مازندران نیز شامگاه جمعه از آتش‌سوزی در برخی از مراتع و ارتفاعات مختلف شهرستان لاهیجان خبر داد.

 

 

در استان گلستان هم بنا بر اعلام عبدالرحیم لطفی، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان، طی ‌۲۴ ساعت گذشته در ۱۱ نقطه جنگل‌ هیرکانی آتش‌سوزی روی داد.

لطفی به ایرنا گفت: «از هفته گذشته تاکنون در مجموع ۵۷ مورد آتش سوزی در جنگل‌های گلستان رخ داد که طبق برآورد اولیه به حدود ۴۱ هکتار از این عرصه‌ها، خسارت وارد شد.»

او عامل این آتش‌سوزی‌ها را «قاچاقچیان چوب برای انحراف جنگلبان و منابع طبیعی از مسیرهای تردد» اعلام کرد.

در آبان‌ماه نیز ۲۰۰ هکتار از محدوده جنگل توسکستان گرگان در آتش سوخته بود.

 

تازه چه خبر؟
بیش از ۲۰ نماینده پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، از آنان خواستند هیچ مقام این اتحادیه از جمله جوزپ بورل در نشست تجاری...More
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More