موج جدید آتش‌سوزی‌ها‌ در شمال ایران؛ فقط در گیلان ۵۲ هکتار جنگل و مرتع‌ سوخت | ایران اینترنشنال

موج جدید آتش‌سوزی‌ها‌ در شمال ایران؛ فقط در گیلان ۵۲ هکتار جنگل و مرتع‌ سوخت

 

در پی بروز موج جدیدی از آتش‌سوزی جنگل‌ها در شمال ایران، امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، از سوختن ۵۲ هکتار از مراتع و جنگل‌های ۱۳ شهرستان در این استان طی دو روز گذشته خبر داد.

مرادی در گفت‌وگو با شبکه خبر صداوسیما علت این آتش‌سوزی‌ها را «افزایش دما» اعلام کرد.

این در حالی است که مجید ذکریایی، فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در منطقه ساری «علت ۸۰ درصد از ۲۱ فقره آتش‌سوزی جنگل‌های این استان طی ۲۴ ساعته گذشته» را «خطای انسانی به ویژه بی‌توجهی گردشگران» اعلام کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان همچنین بیشترین تعداد آتش‌سوزی‌ها را در جنگل‌های شهرستان‌های آستارا، سیاهکل و رودسر اعلام کرد و گفت حریق در جنگل‌های سیاهکل و رودسر همچنان ادامه دارد.

حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان نیز روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به وقوع ۷۶ فقره آتش‌سوزی در اراضی جنگلی طی هفته گذشته در این استان، گفت: «در روز جمعه ۲۷ مورد آتش‌سوزی گزارش شده است.»

 

 

همچنین عارف شادکام‌، رییس اداره حفاظت محیط زیست تالش در گیلان، از آتش‌سوزی نیزارها و توده‌های جنگلی تالاب حفاظت شده جوکندان قلعه‌بین در این شهرستان خبر داد.

او روز شنبه به ایرنا گفت در این آتش‌سوزی حدود ۲ هزار متر مربع از اراضی جنگلی و نیزارهای منطقه حفاظت‌‌شده، خسارت دید.

در استان مازندران نیز حمیدرضا رحیمیان، رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رامسر گفت جنگل اشکته‌چال رامسر شامگاه جمعه آتش گرفت.

یک مقام محلی دیگر مازندران نیز شامگاه جمعه از آتش‌سوزی در برخی از مراتع و ارتفاعات مختلف شهرستان لاهیجان خبر داد.

 

 

در استان گلستان هم بنا بر اعلام عبدالرحیم لطفی، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان، طی ‌۲۴ ساعت گذشته در ۱۱ نقطه جنگل‌ هیرکانی آتش‌سوزی روی داد.

لطفی به ایرنا گفت: «از هفته گذشته تاکنون در مجموع ۵۷ مورد آتش سوزی در جنگل‌های گلستان رخ داد که طبق برآورد اولیه به حدود ۴۱ هکتار از این عرصه‌ها، خسارت وارد شد.»

او عامل این آتش‌سوزی‌ها را «قاچاقچیان چوب برای انحراف جنگلبان و منابع طبیعی از مسیرهای تردد» اعلام کرد.

در آبان‌ماه نیز ۲۰۰ هکتار از محدوده جنگل توسکستان گرگان در آتش سوخته بود.

 

تازه چه خبر؟
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More
تیم فوتبال پرسپولیس با پیروزی ۲-۰ مقابل پیکان برای پنجمین بار متوالی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد. مهدی ترابی (۹) و احمد نورالهی در دقیقه ۲۲ گل‌...More